Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Poka¿ wyniki od 1 do 15 z 18

Temat: Czy kierowca mo¿e byæ winny, gdy pieszy wszed³ mu pod ko³a?

  1. #1
    Admin Forum Avatar mpDante
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Sk±d
    dolno¶l±skie
    Postów
    4,071
    Podziêkowano Thanks Given 
    1,821
    Podziêkowano Thanks Received 
    0
    Podziêkowano
    _______
    Si³a Reputacji
    10

    Post Czy kierowca mo¿e byæ winny, gdy pieszy wszed³ mu pod ko³a?

    Zielone ¶wiat³o nie zwalnia kierowcy z obowi±zku uwa¿ania na drodze - podkre¶li³ toruñski s±d, skazuj±c 23-letniego Tomasza K. za ¶miertelne potr±cenie pieszego, mimo ¿e to on wbieg³ mu pod ko³a.

    Bydgoszczanin dosta³ dwa lata wiêzienia w zawieszeniu na piêæ lat oraz trzyletni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów, co - zwa¿ywszy, ¿e jest zawodowym kierowc± - bêdzie dla niego najdotkliwsze.

    - Byæ mo¿e bêdzie nawet musia³ zmieniæ pracê - przyzna³ sêdzia Tomasz £êtowski. - Jednak zanim znów usi±dzie za kierownic±, musi najpierw nabraæ dystansu, przemy¶leæ i zrozumieæ, ¿e tym, co ma determinowaæ kierowcê, nie jest po¶piech, lecz odpowiedzialno¶æ za innych uczestników ruchu, nawet je¶li postêpuj± oni nieprawid³owo.

    Tak - na swoj± zgubê - zachowa³ siê 1 grudnia ub.r. student I roku archeologii UMK Micha³ L. Chc±c zd±¿yæ z zajêæ na tramwaj, zdecydowa³ siê przebiec przez Szosê Bydgosk± w Toruniu, pomimo czerwonej lampy na sygnalizatorze przy przej¶ciu dla pieszych. Ch³opak dosta³ siê pod ko³a nadje¿d¿aj±cego s³u¿bowym renault kangoo Tomasza K. i zgin±³ na miejscu.

    - Co do winy studenta nie ma ¿adnych w±tpliwo¶ci, jest ewidentna - powiedzia³ sêdzia. - Trzeba jednak zadaæ pytanie: czy kierowca maj±cy zielone ¶wiat³o jest zwolniony z wszelkich obowi±zków i odpowiedzialno¶ci? Czy mo¿e cisn±æ ***** gazu do oporu?

    W miejscu, gdzie dosz³o do wypadku, stoi znak ograniczaj±cy prêdko¶æ do 70 km na godz.

    - Ale czy to oznacza, ¿e zawsze trzeba jechaæ tam tak szybko? - zapyta³ znowu sêdzia.

    I odpowiedzia³: - To by³by absurd. Znak wskazuje jedynie dopuszczaln± prêdko¶æ maksymaln±, któr± jednak nie zawsze nale¿y rozwijaæ. Nie w ka¿dych warunkach, nie o ka¿dej porze i - w koñcu - nie przez ka¿dy samochód.

    Tomasz K. przyzna³, ¿e móg³ jechaæ nawet "osiemdziesi±tk±", a wbiegaj±cy na jezdniê Micha³ L. zaskoczy³ go a¿ tak bardzo, ¿e nie zd±¿y³ wcisn±æ hamulców.

    - 1 grudnia, przy mokrej nawierzchni i du¿ym natê¿eniu ruchu by³a to prêdko¶æ niedopuszczalna. Dlatego oskar¿ony jest w po³owie wspó³winny tego wypadku. Trzeba by³o jechaæ 40-50 km na godz., nie wiêcej - powiedzia³ do niego sêdzia.

    Jego zdaniem 23-latek by³ nieostro¿ny, brawurowy i bezmy¶lny, bo nie wyci±gn±³ wniosków z licznych mandatów, jakie wcze¶niej dosta³ za przekraczanie prêdko¶ci.

    - Mimo to on znowu siê spieszy³ - grzmia³ sêdzia £êtowski. - Tym razem dosz³o jednak do tragedii. Spowodowa³ j± splot z³ych okoliczno¶ci, tj. przyczynienie pieszego, pech i b³êdna decyzja kierowcy. Gdyby ten jecha³ wolniej, a co za tym idzie, zd±¿y³ rozpocz±æ hamowanie, to je¶li nawet dosz³oby w takiej sytuacji do ¶miertelnego potr±cenia, by³by niewinny. Jednak przede wszystkim ten ¶wietnie zapowiadaj±cy siê student mia³by szansê na prze¿ycie.

    Kiedy pad³y te s³owa, szlochaj±cy dot±d na ³awie oskar¿onych Tomasz K. rozp³aka³ siê na dobre. Lecz akurat nie te argumenty zdecydowa³y, ¿e s±d zakaza³ mu przez trzy lata siadaæ za kierownic±. Przes±dzi³o o tym to, ¿e 23-latek uciek³ z miejsca wypadku. Bydgoszczanin otwarcie tego nie przyzna³, ale prawdopodobnie zl±k³ siê, ¿e trafi za kraty, bo prowadzi³ wtedy samochód bez uprawnieñ - prawo jazdy straci³ dwa tygodnie wcze¶niej, gdy na jego koncie uzbiera³o siê 27 punktów karnych (mê¿czyzna odzyska³ dokument krótko po wypadku, zdawszy stosowny egzamin).

    - Zrobi³ najgorsz± rzecz, jak± w takiej sytuacji mo¿e uczyniæ kierowca - zaznaczy³ sêdzia. - Na szczê¶cie dla niego kuzyn, do którego zadzwoni³ z drogi, doradzi³ mu, aby natychmiast wróci³. Gdyby tego nie zrobi³, dzi¶ s±d zastanawia³by siê nie nad tym, na ile lat daæ mu zakaz, lecz na ile lat pójdzie siedzieæ.

    Wyrok jest nieprawomocny.

    ¼ród³o: Gazeta.pl
    # Szanuj moderatora swego, bo mo¿esz mieæ gorszego #
    - Inspekcje @ dolno¶l±skie -

    Problem z Lenovo? Wesprzyj akcjê FB Uwaga na Lenovo

  2. #2
    carpasja
    Go¶æ

    Domy¶lnie

    moim zdaniem t³umczenie sêdziego, ¿e móg³ jechaæ wolniej ni¿ dopuszczalna prêdko¶æ jest ¶mieszne. Co to znaczy, ¿e powinien jechaæ wolniej. Skoro przepisy dopuszczaj± tak± prêdko¶æ to ¿aden s±d nie mo¿e kwestionowaæ tego, ¿e kto¶ w³a¶nie z tak± prêdko¶ci± jecha³. Wydaje mi siê ale nie jestem prawnikiem, ¿e na wyroku raczej zawa¿y³o to, ¿e jecha³ bez prawka i ¿e oddali³ siê z miejsca wypadku, choæby na chwilê. Zrobi³ g³upotê, ale w takiej sytuacji cz³owiekiem kieruj± ogromne emocje, czasem powoduj±ce tak nieracjonalne zachowanie. Szkoda go¶cia, który zgin±³, szkoda oskar¿onego bo narobi³ sobie bigosu i straci robotê... co¶ jak ze smoleñskiem... splot kilku nieszczê¶liwych okoliczno¶ci...

  3. #3
    Znawca tematu Avatar Andrebar
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Sk±d
    £ód¼ - Heidelberg
    Postów
    4,718
    Podziêkowano Thanks Given 
    1,084
    Podziêkowano Thanks Received 
    3
    Podziêkowano
    _______
    Si³a Reputacji
    18

    Domy¶lnie

    Zielone ¶wiat³o jest jedynie sygna³em informuj±cym o mo¿liwo¶ci wjazdu na skrzy¿owanie bad¿ wolnej drogi przejazdu za nim . ..ale jedynie sygna³em zezwalaj±cym ( a nie daj±cym absolutne pierwszeñstwo) i nie zwalnia kierowcy od zachowania ostro¿no¶ci i ograniczonego zaufania
    Cz³owiek m±drzeje z wiekiem....szkoda tylko ¿e z wiekiem od trumny

  4. #4
    Admin Forum Avatar mpDante
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Sk±d
    dolno¶l±skie
    Postów
    4,071
    Podziêkowano Thanks Given 
    1,821
    Podziêkowano Thanks Received 
    0
    Podziêkowano
    _______
    Si³a Reputacji
    10

    Domy¶lnie

    @andrebar: Nie zgodzê siê z Tob±. Czerwone = STOP, ZIELONE = jed¼/id¼. Gdyby by³o jak mówisz, to móg³bym t³umaczyæ gliniarzowi, ¿e czerwone to tylko informacja o niemo¿liwo¶ci wjazdu na skrzy¿owanie... ale przecie¿ jest pó¼no, nikogo nie ma, to po co mam siê zatrzymaæ i traciæ czas?

    Jestem tego samego zdania co carpasja, go¶æ dosta³ wyrok przede wszystkim za swoje zachowanie po kolizji...
    # Szanuj moderatora swego, bo mo¿esz mieæ gorszego #
    - Inspekcje @ dolno¶l±skie -

    Problem z Lenovo? Wesprzyj akcjê FB Uwaga na Lenovo

  5. #5
    Znawca tematu Avatar Andrebar
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Sk±d
    £ód¼ - Heidelberg
    Postów
    4,718
    Podziêkowano Thanks Given 
    1,084
    Podziêkowano Thanks Received 
    3
    Podziêkowano
    _______
    Si³a Reputacji
    18

    Domy¶lnie

    Nie odnosi³em siê do zachowania (naganne wrêcz do piêtnowania) ..........napisa³em jedynie o warunku przejazdu na zielonym ¶wietle.
    Cz³owiek m±drzeje z wiekiem....szkoda tylko ¿e z wiekiem od trumny

  6. #6
    battalion
    Go¶æ

    Domy¶lnie

    Mniej syntezy. Przepisy prawa o ruchu drogowym i kodeks karny to dwie ró¿ne rzeczy. Osoba wykonuj±c jak±¶ czynno¶æ mo¿e postêpowaæ zgodnie z przepisami drogowymi, a jednocze¶nie pope³niaæ przestêpstwo i odwrotnie oczywi¶cie. Droga nie jest miejscem, gdzie obowi±zuj± tylko i wy³±cznie przepis ruchu drogowego i ¿adne inne prawo nie obowi±zuje. W zale¿no¶ci od tego jak± normê siê naruszy odpowiada siê w okre¶lony sposób w okre¶lonym trybie. Moim zdaniem wina kierowcy wystêpowa³a je¶li nie dostosowa³ prêdko¶ci do warunków i nie zachowa³ podwy¿szonej ostro¿no¶ci przed przej¶ciem.

  7. #7
    carpasja
    Go¶æ

    Domy¶lnie

    Cytat Napisa³ battalion Zobacz post
    Moim zdaniem wina kierowcy wystêpowa³a je¶li nie dostosowa³ prêdko¶ci do warunków i nie zachowa³ podwy¿szonej ostro¿no¶ci przed przej¶ciem.
    no dobra ale jak to okre¶liæ? czy je¶li dozwolone by³o 70km/h to powinien jechaæ ile? 50, 55, 57, 48, czy 64? moim zdaniem niezale¿nie od warunków panuj±cych na drodze ograniczenia prêdko¶ci s± wi±¿±ce. Czy zatrzyma³a by ciê policja na radar gdyby¶ dzi¶ przez Warszawê w takich warunkach jecha³ 50? w mojej opinii nie.. a gdyby¶ paln±³ na przej¶ciu kobietê jad±c 50 w takiej ¶nie¿ycy, bo wlaz³a ci ¶lepota pod ko³a, to twoja wina? przecie¿ mog³a nie w³aziæ... g³o¶no my¶lê i na ch³opski rozum wydaje mi siê, ¿e mam racjê..

  8. #8
    Znawca tematu Avatar takietam
    Zarejestrowany
    pa¼ 2010
    Sk±d
    Olsztyn
    Postów
    3,694
    Podziêkowano Thanks Given 
    1,658
    Podziêkowano Thanks Received 
    0
    Podziêkowano
    _______
    Si³a Reputacji
    17

    Domy¶lnie

    Battalion ma racjê. Niedostosowanie prêdko¶ci do warunków to bardzo pojemne pojêcie i jak bêd± chcieli to wszystko pod to podci±gn±. Zakaz przekraczania 70 co to innego ni¿ nakaz jazdy 70 (2 ró¿ne znaki). Je¿eli ¶nie¿y i nic nie widaæ przy takim przej¶ciu powiniene¶ jechaæ max 20 niezale¿nie od tego czy dozwolone jest w tym miejscu 30 czy 130 km/h.
    Tak samo, mo¿esz dostaæ mandat jad±c 50 na ograniczeniu do 70 ale np gdy jest po pas wody albo szklanka na drodze - nie dostosowujesz prêdko¶ci do warunków, stwarzasz zagro¿enie.
    Tak na mój ch³opski rozum.
    Je¿eli pamiêtamy, ¿e wszyscy jeste¶my pomyleni, to tajemnice znikaj±, a ¿ycie staje siê zrozumia³e.
    www.ogloszenia-motoryzacyjne.net

  9. #9
    Kris75
    Go¶æ

    Domy¶lnie

    Panowie - s±d uzna³ go¶cia WSPÓ£WINNYM, nie winnym. Po prostu ten jecha³ za szybko - a mia³ tendencje do takiej jazdy i nie nauczy³ go nawet powtórny egzamin, a z drugiej strony student móg³ siê rozejrzeæ.

  10. #10
    Znawca tematu Avatar Andrebar
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Sk±d
    £ód¼ - Heidelberg
    Postów
    4,718
    Podziêkowano Thanks Given 
    1,084
    Podziêkowano Thanks Received 
    3
    Podziêkowano
    _______
    Si³a Reputacji
    18

    Domy¶lnie

    Kris...plissssss ...nie za³amuj mnie Swoimi ostatnimi czterema s³owami wpisu !!!!
    ...student móg³ siê rozejrzeæ ???!!!....
    LUDZIE- kierowcy ! ...pieszy to "¦wiêty pieszy" nawet jak nie na "pasach" i "¶wiat³ach" !! ....przera¿a mnie co czytam w Waszych wypowiedziach! ......znawców znaków drogowych !! WBIJCIE sobie do g³ów star± zasadê ograniczonego zaufania do pozosta³ych uczestników dróg i tzw. pojêcia prêdko¶ci bezpiecznej bez wzglêdu na znaki! czy sygnalizatory!!
    Bo jak czytam toto powy¿ej to mi rêce opadaj±..... a o warunku wjazdu na skrzy¿owanie przy wy¶wietlanym "zielonym" widzê , ¿e nadal wiecie tyle ile o zak³adaniu prezerwatywy - jest to siê zak³ada i jedzie
    Cz³owiek m±drzeje z wiekiem....szkoda tylko ¿e z wiekiem od trumny

  11. #11
    Kris75
    Go¶æ

    Domy¶lnie

    Tzn nie zrozumia³e¶ mnie Andre...
    Mi chodzi³o o to, ze go¶æ zamiast po prostu wbiegaæ na jezdniê NIE PATRZ¡C i nie rozgl±daj±c siê liczy³ na to, ze nic nie bêdzie jecha³o? Chcia³ zd±¿yæ na tramwaj i po prostu nawet pewnie nie popatrzy³ czy mo¿e przebiec... Oczywi¶cie, ¿e pieszy w mie¶cie to osoba która powinna mieæ pierwszeñstwo przed pojazdami, ale czasem po prostu wystarczy chwila NIEUWAGI i zmienia siê czyj¶ CA£Y ¦WIAT...
    Sam by³em ¶wiadkiem, jak na pasach dziewczyna wybieg³a go¶ciowi przed auto (jecha³ przede mn±) bo zobaczy³a autobus... By³o to w Rybniku w zesz³ym roku w listopadzie i pada³ deszcz. Go¶æ jecha³ mo¿e 50 km/h, ale nie zdo³a³ nawet zrobiæ jakiego¶ manewru, po prostu NAGLE wybieg³a zza kiosku przy pasach...
    Go¶æ nie by³ w stanie zrobiæ NICZEGO i w efekcie koñcowym dziewczyna zosta³a le¿eæ na asfalcie z po³amanymi nogami...
    A wystarczy³a po prostu chwila...
    I chodzi³o mi tylko o to, ¿e nie tylko kierowca ma stosowaæ zasadê "ograniczonego zaufania", ale pieszy równie¿ - I TO CHYBA NAWET BARDZIEJ ni¿ kierowca, niestety. Bo my w samochodach jeste¶my chronieni przez te ¿elazo, ale jako piesi na pasach jeste¶my chronieni przez kurtkê i spodnie... I nie zapominajmy o tym...
    Pzdr

  12. #12
    Znawca tematu Avatar Andrebar
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Sk±d
    £ód¼ - Heidelberg
    Postów
    4,718
    Podziêkowano Thanks Given 
    1,084
    Podziêkowano Thanks Received 
    3
    Podziêkowano
    _______
    Si³a Reputacji
    18

    Domy¶lnie

    W porzo Kris .....ja rozumiem brak jakiejkolwiek mo¿liwo¶ci manewru w sytuacji ekstremalnej .....skupi³em siê na czym¶ innym i na to chcia³em zwróciæ uwagê ( pomijam tego dupka poniek±d mordercê co ju¿ wcze¶niej nikogo nie uda³o mu siê zabiæ) .....mnie przera¿a brak Waszej wiedzy i pokutowaniu w przekonaniu , ¿e jak zielone - to jed¿ .......tak t³umacz± dzieciom w przedszkolu
    zielone - id¿ ; czerwone - stój ; ¿ó³te - uwaga ;
    Cz³owiek m±drzeje z wiekiem....szkoda tylko ¿e z wiekiem od trumny

  13. #13
    marakus
    Go¶æ

    Domy¶lnie

    Panowie: 4 dni temu jecha³em mo¿e 40km/h we Wroc³awiu ulic± Slolskiego przez osiedle. W pewnym momencie widzê jak z lewej strony do¶æ pewnie wchodzi na przej¶cie dziadek, dochodzi do wysepki i patrz±c na mnie w³azi mi prosto przed maskê. Wcisn±³em hamulec do oporu i auto mimo ¶niegu stanê³o praktycznie w miejscu, przy okazji wcisn±³em te¿ klakson. Dziadek uciek³ z przej¶cia po czym wróci³ wygra¿aj±c piê¶ci±, ¿e na przej¶ciu ma pierwszeñstwo. Wyja¶ni³em mu tylko, ¿e 500m wcze¶niej jest na cmentarzu alejka dla tych co maj± pierwszeñstwo. Gdybym go potr±ci³ na przej¶ciu, skoñczy³bym pewnie jak ten go¶æ z wyrokiem, nie jestem zawodowym kierowc±, ale bez auta by³oby mi ciê¿ko. Facet nie mia³ pojêcia jak± g³upotê wykona³, gdyby wylaz³ innemu dziadkowi w TICO ten nawet nie zd±¿y³by zareagowaæ. Mog³o te¿ byæ niesprawne auto, w zasadzie wystarczy³oby 10km/h wiêcej i ³yse letnie opony. Piesi nie s± bynajmniej ¶wiêci, a ju¿ na pewno nie mog± siê tak zachowywaæ.

  14. #14
    Kris75
    Go¶æ

    Domy¶lnie

    A mnie wkurzaj± jeszcze do tego "mamusie" które wrêcz wypychaj± wózek z dzieciakiem (chyba) i patrz± czy kierowca siê zatrzyma czy nie... No po prostu zabi³bym...

  15. #15
    Znawca tematu Avatar Andrebar
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Sk±d
    £ód¼ - Heidelberg
    Postów
    4,718
    Podziêkowano Thanks Given 
    1,084
    Podziêkowano Thanks Received 
    3
    Podziêkowano
    _______
    Si³a Reputacji
    18

    Domy¶lnie

    Cytat Napisa³ marakus Zobacz post
    ........ Piesi nie s± bynajmniej ¶wiêci, a ju¿ na pewno nie mog± siê tak zachowywaæ.

    a ja Ci powtarzam , ¿e s± .......ich zachowanie na drodze to osobny temat ....ale jak Ci nikt nie wbi³ do g³owy, ¿e piesi s± "¶wieci" to daj Ci Bozia zdrówko aby¶ nie musia³ siê o tym przekonaæ.

    Kris....ponownie mnie przera¿asz z tym wózkiem ....matka wystawia dziecko ....i patrzy...........mam poczucie humoru nawet czarnego ale proszê Ciê odpu¶æ sobie ten temat bo mnie os³abiasz .
    Cz³owiek m±drzeje z wiekiem....szkoda tylko ¿e z wiekiem od trumny

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Tagi dla tego tematu

Zak³adka

Zak³adka

Uprawnienia

  • Nie mo¿esz zak³adaæ nowych tematów
  • Nie mo¿esz pisaæ wiadomo¶ci
  • Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników
  • Nie mo¿esz edytowaæ swoich postów
  •