Strona 43 z 44 PierwszyPierwszy ... 33394041424344 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 631 do 645 z 649

Temat: Jak nie dać się oszukać na podatku VAT przy kupnie sprowadzanego auta

  1. #631
    Moderator+ Avatar dural
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Skąd
    Kuj-Pom
    Postów
    1,321
    Podziękowano Thanks Given 
    526
    Podziękowano Thanks Received 
    1
    Podziękowano
    1 Post
    Siła Reputacji
    15

    Domyślnie

    Cytat Napisał antoon Zobacz post
    Powiem szczerze, że po przeczytaniu (starałem się ze zrozumieniem) ponad 40 stron tego wątku ciężko jest, przynajmniej mi jako amatorowi jednoznacznie stwierdzić kiedy i czy możemy mieć problem z autem. Dużo wpisów w tym wątku wyklucza się, są odmienne zdania - być może dyskusja po prostu stała się zbyt otwarta. Nie wspomnę o tym, że zadaje sobie pytanie, czy przez te kilka lat nie zmieniło się prawo i realia podatkowe?

    Czy zatem jest na dzień dzisiejszy prosta odpowiedź na pytanie: czy 2-4 letnie auto poleasingowe z zagranicy, sprzedawane na VAT-marża to zawsze wałek?
    A czy takie samo auto sprzedawane na VAT 23% to zawsze 100% bezpieczeństwa?

    Analizując ogłoszenia na otomoto sprawdziłem dwa modele aut (3 latki, przebiegi około 150 - 180 tyś km, auta typowo "leasingowe"). Filtrując sobie VAT23% dostaję mniej więcej niecałą połowę wyników w stosunku do wyszukiwania bez tego kryterium...pozostałe to VAT-marża.

    Czy zatem oznacza to, że około 50 - 60% ogłoszeń i ofert ma "problematyczną historię z VATem"?
    Według kolejności.

    1) Jest burdel bo często pytania zadawali laicy , którzy po otrzymaniu czytelnej odpowiedzi dalej kombinowali i pytali czy aby napewno ktoś już ma z tego powodu problemy itd. Temat się rozjechał.

    2) Prawo z tego co MI wiadomo się nie zmieniło ( podatek VAT od nabycia wewnątrz EU). Jak coś jest sprzedawane w UE netto to nabywca płaci VAT (odpowiednia stawka) w swoim kraju ( dokładnie tam gdzie ma zarejestrowaną firmę ).

    3)Jeżeli auto jest "typowo poleasingowe" i sprzedawane na vat marże/jest tańsze od identycznych ofert ( przeważenie o +/-23%) to patrz punkt 1.

    4)W/w auto sprzedawane na 23% jest bezpieczne z PODATKOWEGO punktu widzenia.

    5)Dobrze policzyłeś procent aut imo z wadą podatkową w Polsce ( a jak masz umysł analityczny to zobacz , że kilka miejscowości w PL przoduje w tym procederze).

    6)Ręki sobie uciąć nie dam, ale ściganie zaległości podatkowych upływa po 5ciu latach licząc od początku następnego roku.

  2. #632
    antoon
    Gość

    Domyślnie

    dural, dzięki za te wypunktowanie. To znakomite podsumowanie. Szkoda tylko, że potwierdzasz moje " obliczenia" i tak duży procent co by nie mówić fajnych aut jest skażonych tym vatowskim problemem. Myślę, że nie jeden "Janusz" albo "Kowalski" byłby w stanie zapłacić więcej za pewniaka, ale skoro ponad połowa aut odpada z tego powodu...no trudno, taki widać mamy cywilizowany rynek aut używanych.

  3. #633
    Anperis
    Gość

    Domyślnie

    Panowie, proszę o poradę. Auto jest z Francji. We Francji od osoby prywatnej zakupił je komis. Komis z Polski odkupił auto od tego komisu z Francji. Sprzedają na FV vat marża. Czy wszystko jest ok? Mam się obawiać tego samochodu?

  4. #634
    Znawca tematu Avatar tradelux
    Zarejestrowany
    paź 2010
    Skąd
    Katowice, Kraków
    Postów
    5,568
    Podziękowano Thanks Given 
    91
    Podziękowano Thanks Received 
    5
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    19

    Domyślnie

    Jeśli w CdG wpisana jest osoba prywatna to tak, jest ok.
    ---

    Facebook: www.facebook.com/TradeLUX.samochody
    Otomoto: trade-lux.otomoto.pl
    Login na allegro: trade-lux

  5. #635
    mark.577
    Gość

    Domyślnie

    Witam,
    a ja mam taki przypadek. Sprzedawca (importer) ma zarejestrowaną firmę, wystawia na zakupione za granicą auto fakturę VAT-marża. Auto kupił w Niemczech od prywatnej osoby, ale prowadzącej działalność gospodarczą. Mówi, że kupując auto od Niemca otrzymał zwykły rachunek, a nie fakturę VAT, na którym to rachunku nie widnieje kwota netto czy brutto , czy też kwota podatku, jedynie cena za samochód. Czy w tym przypadku jest jakieś zagrożenie? Co należałoby sprawdzić?
    Ostatnio edytowane przez mark.577 ; 27-10-17 o 11:37

  6. #636
    Znawca tematu
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Postów
    2,370
    Podziękowano Thanks Given 
    300
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    16

    Domyślnie

    Jeśli auto było zarejestrowane na osobę prywatną v-m jest ok. Nie ma znaczenia czy facet miał działalność, był astronautą czy grabarzem
    Opinie, które napisałem na forum, są jedynie moimi przypuszczeniami oraz subiektywną oceną. To nie pewnik, w rzeczywistości może być inaczej.

    Tylko kompletny szaleniec/ignorant/laik popatrzy na auto z USA bądź Szwajcarii.

  7. #637
    arrow00
    Gość

    Domyślnie Odp: Jak nie dać się oszukać na podatku VAT przy kupnie sprowadzanego auta

    Witam,
    mam do Was prośbę o pomoc.
    Znalazłem auto, które mnie interesuje. Jest to auto firmowe z Holandii.
    Zostało sprzedane do Niemiec gdzie kupił je obecny właściciel w Polsce (twierdzi, że kupił je na placu w Berlinie od osoby prywatnej).
    Obecnie sprzedaje je na fakturę VAT marża.

    Czy przy założeniu, że mówi prawdę i rzeczywiście kupił je od osoby prywatnej (tu dodatkowe pytanie czy można to zweryfikować) to nie ma niebezpieczeństwa związanego z niezapłaceniem VAT ?

    Z góry dziękuję za pomoc.

    Pozdrawiam,

    Tomek

  8. #638
    michumich
    Gość

    Domyślnie Odp: Jak nie dać się oszukać na podatku VAT przy kupnie sprowadzanego auta

    Komis na sprzedawany samochód z NL wystawia fakturę VAT 23%, więc wygląda to ok. Niepokoi mnie natomiast to co jest widoczne na poniższym zdjęciu, czyli w miesiąc 4 właścicieli, co o tym sądzicie?
    Załączone Obrazki Załączone Obrazki
    • Typ Pliku: jpg fff.jpg (109.0 KB, 44 wyświetleń)

  9. #639
    Moderator Avatar Tytan
    Zarejestrowany
    paź 2010
    Skąd
    3M
    Postów
    16,355
    Podziękowano Thanks Given 
    3,373
    Podziękowano Thanks Received 
    206
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    10

    Domyślnie Odp: Jak nie dać się oszukać na podatku VAT przy kupnie sprowadzanego auta

    1 właściciel to jest reszta firmy pośredniczące

  10. #640
    Banowany
    Zarejestrowany
    paź 2014
    Postów
    75
    Podziękowano Thanks Given 
    0
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    0

    Domyślnie Odp: Jak nie dać się oszukać na podatku VAT przy kupnie sprowadzanego auta

    Czyli firmy pośredniczące pomiędzy sobą handloały?

  11. #641
    fylyp89
    Gość

    Domyślnie Odp: Jak nie dać się oszukać na podatku VAT przy kupnie sprowadzanego auta

    Moje pytanie brzmi czy przekręt z VATem jest również możliwy do zrobienia z autem importowanym z poza UE (np ze Szwajcarii)? Czy kupując auto z komisu lub handlarza sprowadzane z poza UE można natknąć się na taką minę?

  12. #642
    Znawca tematu Avatar czeslaw555
    Zarejestrowany
    gru 2010
    Skąd
    POLSKA
    Postów
    3,421
    Podziękowano Thanks Given 
    123
    Podziękowano Thanks Received 
    4
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    17

    Domyślnie Odp: Jak nie dać się oszukać na podatku VAT przy kupnie sprowadzanego auta

    przy każdym sprowadzonym po firmowym aucie takie coś może być
    Pozdrawiam

  13. #643
    Znawca tematu
    Zarejestrowany
    wrz 2014
    Postów
    13,332
    Podziękowano Thanks Given 
    181
    Podziękowano Thanks Received 
    232
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    26

    Domyślnie Odp: Jak nie dać się oszukać na podatku VAT przy kupnie sprowadzanego auta

    35-latek z Bystrzycy Górnej odpowie za *****twa podatkowe. Państwo miało stracić ponad 1,5 mln złotych

    Jeleniogórscy policjanci pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze prowadzą postępowanie dotyczące mieszkańca powiatu świdnickiego, który dopuścił się *****tw podatkowych. Mężczyzna prowadząc działalność gospodarczą sprowadzał z zagranicy samochody i wprowadzał je na terytorium Polski z pominięciem podatku VAT i znacząco obniżając podatek akcyzowy. Według wstępnych szacunków straty Skarbu Państwa z tego tytułu wyniosły ponad 1,5 mln złotych. Nie są wykluczone kolejne zatrzymania.

    – Policjanci wydziału dw. z przestępczością gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze w wyniku prowadzonych działań ustalili, że przebywający w areszcie śledczym za inne przestępstwa 35-letni mieszkaniec powiatu świdnickiego zajmował się sprowadzaniem samochodów z zagranicy i wprowadzaniem ich na terytorium Polski z pominięciem podatku VAT i znacząco obniżonym podatkiem akcyzowym – mówi Edyta Bagrowska, rzecznik jeleniogórskiej policji.

    Jak ustalili funkcjonariusze, od stycznia do października 2016 roku mężczyzna prowadził firmę zajmującą się sprowadzaniem samochodów z Niemiec i wprowadzeniem ich na terytorium Polski z pominięciem podatku VAT. – Policjanci ustalili, że tym okresie 35-latek sprowadził 34 pojazdy różnych marek, ukrywając czynności poprzez wykorzystanie do transakcji innych osób i podmiotów gospodarczych, w tym fikcyjnych umów. Mężczyzna nie składając deklaracji VAT i opłacając zaniżony podatek akcyzowy spowodował straty na szkodę Skarbu Państwa na ponad 1,5 mln złotych – dodaje Bagrowska.

    Obecnie policjanci wyjaśniają szczegółowo wszystkie okoliczności tej sprawy, która ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania. 5 lutego Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze na wniosek prokuratury zastosował wobec mieszkańca Bystrzycy Górnej środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Za popełnione przestępstwa grozi mu kara bezwzględnego pozbawienia wolności.
    https://swidnica24.pl/2020/02/35-lat...lPmUMZqUVt4FNQ

  14. #644
    Znawca tematu Avatar tradelux
    Zarejestrowany
    paź 2010
    Skąd
    Katowice, Kraków
    Postów
    5,568
    Podziękowano Thanks Given 
    91
    Podziękowano Thanks Received 
    5
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    19

    Domyślnie Odp: Jak nie dać się oszukać na podatku VAT przy kupnie sprowadzanego auta

    https://piasecznonews.pl/zabezpieczo...wyludzaly-vat/

    Zabezpieczono 26 aut! Firmy handlujące luksusowymi samochodami wyłudzały VAT?
    Trzy firmy z powiatu piaseczyńskiego w ciągu kilkunastu miesięcy mogły narazić budżet państwa nawet na 12 mln zł strat zajmując się nielegalnym handlem luksusowymi samochodami
    Zaawansowane analizy ryzyka przeprowadzone przez Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy (MUCS) w Warszawie, doprowadziły do wykrycia mechanizmu, który był wykorzystywany do uszczuplania podatku VAT na wielką skalę. W proceder zaangażowane były trzy podmioty z powiatu piaseczyńskiego. Według wstępnych wyliczeń, tylko w ciągu kilkunastu miesięcy, budżet państwa mógł stracić nawet 12 mln złotych. Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej, w ramach prowadzonego postępowania przygotowawczego, przeszukali osiem posesji na terenie województwa mazowieckiego. Ponadto, wszczęto trzy kontrole celno-skarbowe. Wspólnie z pracownikami Urzędu Skarbowego w Piasecznie zabezpieczono między innymi 26 luksusowych pojazdów oraz dokonano wpisu do hipoteki na 11 nieruchomościach.
    ---

    Facebook: www.facebook.com/TradeLUX.samochody
    Otomoto: trade-lux.otomoto.pl
    Login na allegro: trade-lux

  15. #645
    Starszy użytkownik
    Zarejestrowany
    gru 2010
    Skąd
    Warszawa
    Postów
    1,069
    Podziękowano Thanks Given 
    28
    Podziękowano Thanks Received 
    9
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    15

    Domyślnie Odp: Jak nie dać się oszukać na podatku VAT przy kupnie sprowadzanego auta

    Dla mało obeznanych z podziałem Województwa Mazowieckiego to do powiatu Piaseczyńskiego przynależy Góra Kalwaria gdzie od dłuższego czasu max. kilkuletnie "prestiże" prosto od Niemca w "promocyjnych" cenach obficie były oferowane z fakturami marżowymi, a nawet często stały się przedmiotem zapytań różnych poszukiwaczy "okazji" na tym forum którzy w swoim zaślepieniu nie widzieli książek ww języku holenderskim ze wszystkimi wpisami z holenderskiego serwisu, tudzież komend nawigacji czy komputerów wyświetlanych w języku włoskim

Strona 43 z 44 PierwszyPierwszy ... 33394041424344 OstatniOstatni

Tagi dla tego tematu

Zakładka

Zakładka

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •