Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Poka¿ wyniki od 1 do 15 z 17

Temat: Jednorazowe szarpniêcie samochodu przy wciskaniu sprzêg³a

  1. #1
    Starszy u¿ytkownik
    Zarejestrowany
    lip 2013
    Sk±d
    Jas³o
    Postów
    450
    Podziêkowano Thanks Given 
    135
    Podziêkowano Thanks Received 
    0
    Podziêkowano
    _______
    Si³a Reputacji
    11

    Domy¶lnie Jednorazowe szarpniêcie samochodu przy wciskaniu sprzêg³a

    Witam. Piszê w imieniu znajomego, który jest niezbyt nazwijmy to skomputeryzowany, a chcia³by zasiêgn±æ wiedzy osób trzecich zanim uda siê do mechanika.
    Kolega posiada passata b5 z 99 roku 1.9TDI 115 koni. Jego problem jest dosyæ ciekawy, mianowicie ruszaj±c samochodem z miejsca na jedynce, rozpêdzamy siê, wciskamy sprzêg³o ¿eby zmieniæ na dwójkê i w tym momencie nastêpuje szarpniêcie samochodu. Dok³adnie w momencie wciskania sprzêg³a. Dodam, ¿e sytuacja wystêpuje równie¿ przy zmianie z 2 na 3 natomiast z tego co mi wiadomo nigdy nie zdarza siê przy wciskaniu sprzêg³a podczas jazdy na 3,4 czy 5 biegu... Temat jest o tyle dziwny, ¿e zjawisko to nie pojawia siê za ka¿dym razem. Wczoraj je¼dzili¶my samochodem przez d³u¿sz± chwilê i raz szarpa³ raz nie. Jako, ¿e parê razy byli¶cie mi bardzo pomocni postanowi³em napisaæ tutaj, mo¿e kto¶ bêdzie mia³ jakie¶ pomys³y, ja nie mam pojêcia co to mo¿e byæ, spotykam siê z takim zjawiskiem pierwszy raz...

  2. #2
    Moderator Avatar Tytan
    Zarejestrowany
    pa¼ 2010
    Sk±d
    3M
    Postów
    16,355
    Podziêkowano Thanks Given 
    3,373
    Podziêkowano Thanks Received 
    206
    Podziêkowano
    _______
    Si³a Reputacji
    10

    Domy¶lnie

    ja bym zacz±³ od odpowietrzenia uk³adu hydraulicznego

  3. #3
    Starszy u¿ytkownik
    Zarejestrowany
    lip 2013
    Sk±d
    Jas³o
    Postów
    450
    Podziêkowano Thanks Given 
    135
    Podziêkowano Thanks Received 
    0
    Podziêkowano
    _______
    Si³a Reputacji
    11

    Domy¶lnie

    Ok, podpowiem mu, a mo¿esz rozwin±æ temat dlaczego uk³ad móg³ siê sam zapowietrzyæ?

  4. #4
    Moderator Avatar Tytan
    Zarejestrowany
    pa¼ 2010
    Sk±d
    3M
    Postów
    16,355
    Podziêkowano Thanks Given 
    3,373
    Podziêkowano Thanks Received 
    206
    Podziêkowano
    _______
    Si³a Reputacji
    10

    Domy¶lnie

    najczê¶ciej dzieje siê tak jak nie jest ju¿ pierwszej ¶wie¿o¶ci i sa ubytki p³ynu przy nieszczelnym wyprzêgliku.

    A jak dzia³ ***** sprzêg³a ma jaki¶ luz bezw³ad czy sztywny do koñca?

  5. #5
    Starszy u¿ytkownik
    Zarejestrowany
    lip 2013
    Sk±d
    Jas³o
    Postów
    450
    Podziêkowano Thanks Given 
    135
    Podziêkowano Thanks Received 
    0
    Podziêkowano
    _______
    Si³a Reputacji
    11

    Domy¶lnie

    ***** niby dzia³a³ tak jak powinien, zero luzów, je¼dzi³em wieloma samochodami grupy vag, we wszystkich sprzêg³o dzia³a podobnie i w tym egzemplarzu nie zauwa¿y³em ¿e tak to okre¶lê nieprawid³owo¶ci. Nie czuæ na *****e ¿adnego przeskoku w chwili szarpniêcia...
    Mo¿esz mi jeszcze przybli¿yæ co mo¿e byæ nie tak oprócz zapowietrzonego uk³adu? Dobrze my¶lê, ¿e mo¿e to byæ równie¿ problem ze sprzêg³em? Z tego co wiem to kolega do sprzêg³a nie zagl±da³, samochód ma ju¿ 6 lat, przelot na zegarach prawie 300 ty¶.

  6. #6
    Moderator Avatar Tytan
    Zarejestrowany
    pa¼ 2010
    Sk±d
    3M
    Postów
    16,355
    Podziêkowano Thanks Given 
    3,373
    Podziêkowano Thanks Received 
    206
    Podziêkowano
    _______
    Si³a Reputacji
    10

    Domy¶lnie

    oczywi¶cie ¿e tak ale odpowietrzenie uk³adu jest najtañsz± prób±, równie dobrze mo¿e byæ to 10 innych rzeczy wliczaj± w to jakie¶ zerwane gumy

  7. #7
    Starszy u¿ytkownik
    Zarejestrowany
    lip 2013
    Sk±d
    Jas³o
    Postów
    450
    Podziêkowano Thanks Given 
    135
    Podziêkowano Thanks Received 
    0
    Podziêkowano
    _______
    Si³a Reputacji
    11

    Domy¶lnie

    Rozumiem... Czyli generalnie temat ciê¿ki do zdiagnozowania i trzeba ró¿ne rzeczy eliminowaæ po kolei. Dziêki za pomoc podpowiem koledze z czym ma zacz±æ u mechanika

  8. #8
    tnt
    Go¶æ

    Domy¶lnie

    Te¿ mam podobny problem. By³em u znajomego mechanika i on postawi³ na poduszki, tym bardziej ¿e u mnie sprzêg³o ma przejechane ok 50ty¶ wymieniane razem z ko³em dwumasowym. Chwilowo nic z tym nie robiê, bo w ostatnich dniach znów wszystko chodzi ok. Takie awarie s± najgorsze, a wiêkszo¶æ mechaników wymienia wszystko na chybi³ trafi³.

  9. #9
    Starszy u¿ytkownik
    Zarejestrowany
    lip 2013
    Sk±d
    Jas³o
    Postów
    450
    Podziêkowano Thanks Given 
    135
    Podziêkowano Thanks Received 
    0
    Podziêkowano
    _______
    Si³a Reputacji
    11

    Domy¶lnie

    Wiesz widzia³em siê przed chwil± z koleg±, rozmawiali¶my o temacie, przekaza³em mu co powiedzia³ Tytan, jest jeszcze jedna rzecz o której siê dowiedzia³em przed chwil±... Mianowicie efekt szarpania wystêpuje tylko kiedy zmieniamy bieg w momencie gdy obroty s± poni¿ej 2000. Je¶li wci¶niemy sprzêg³o gdy obroty s± powy¿ej 2000, efekt szarpniêcia nie wyst±pi nigdy. Wnosi to co¶ do sprawy czy nie bardzo?

  10. #10
    Moderator Avatar Tytan
    Zarejestrowany
    pa¼ 2010
    Sk±d
    3M
    Postów
    16,355
    Podziêkowano Thanks Given 
    3,373
    Podziêkowano Thanks Received 
    206
    Podziêkowano
    _______
    Si³a Reputacji
    10

    Domy¶lnie

    niech sie tym przejedzie jakis mechanik bo przez internet to tylko mozna strzelaæ to lub tamto, wystepuje to w/g mnie w momencie kiedy sa najwieksze si³y przenoszone na napêd.
    Dla przykladu kolegi mondeo mk3 z przed paru dni , opad³a wskazowka predkosci, szala³a od paliwa auto zaczelo mulic, niby tylko 3 rozwiazania poajwiaja sie na internecie a bylo cos zupelnie innego

  11. #11
    Stromy
    Go¶æ

    Domy¶lnie

    Mi to mo¿e wskazywaæ na uszkodzony docisk.
    Raczej dwumasa nie robi takich chec...
    Mo¿e taka lektura:
    http://bit.ly/1dmqT61

  12. #12
    tomaszek
    Go¶æ

    Domy¶lnie

    do listy podejrzanych dolaczam przegub wewnetrzny

  13. #13
    Starszy u¿ytkownik
    Zarejestrowany
    lip 2013
    Sk±d
    Jas³o
    Postów
    450
    Podziêkowano Thanks Given 
    135
    Podziêkowano Thanks Received 
    0
    Podziêkowano
    _______
    Si³a Reputacji
    11

    Domy¶lnie

    No i ciekawostka, widzia³em siê z koleg±, przejechali¶my siê chwilê i odk±d zrobi³o siê ciep³o czyli 2 dni temat nie wystêpuje wcale. Wcze¶niej dos³ownie co najmniej raz na trzy zmiany z 1 na 2 samochód szarpa³, od 2 dni nie zdarzy³o siê to ani raz... Jako ¿e nie jest to alfa romeo gdzie usterki same powstaj±, ¿eby pó¼niej same siê naprawiæ, trzeba stwierdziæ ¿e co¶ reaguje na temperaturê i przy +20 dzia³a poprawnie...

  14. #14
    krzychoo
    Go¶æ

    Domy¶lnie

    A mo¿e z zupe³nie innej beczki - to co mówiê mo¿e nie mieæ kompletnie sensu...
    Szarpniêcie nastêpuje kiedy? Bo mo¿e problemem nie jest przeniesienie napêdu (sprzêg³o, przeguby itd.) tylko sam silnik? W takim sensie, ¿e je¿eli napêd nie jest jeszcze ca³kowicie roz³±czony nastêpuje jakie¶ "zakrztuszenie" silnika (wypadaj±cy zap³on, przerwa w dop³ywie paliwa), która nie jest kompensowana przez po¶lizg sprzêg³a?
    Mo¿e moja dedukcja jest kompletnie idiotyczna, ale reakcja na temperaturê (i zapewne wilgotno¶æ, bo nie wiem jak u Ciebie abzeus, ale u mnie la³o w zesz³ym tygodniu jak cholera) kieruje moje my¶lenie bardziej w stronê elektroniki a nie mechaniki (czyli przep³ywomierz, czujnik po³o¿enia wa³u, co¶ takiego).

  15. #15
    Starszy u¿ytkownik
    Zarejestrowany
    lip 2013
    Sk±d
    Jas³o
    Postów
    450
    Podziêkowano Thanks Given 
    135
    Podziêkowano Thanks Received 
    0
    Podziêkowano
    _______
    Si³a Reputacji
    11

    Domy¶lnie

    Wiesz co, nie wiem czy da siê ten temat ogarn±æ. Mo¿e gdyby¶my mieszkali w wiêkszym mie¶cie to znalaz³by siê jaki¶ mechanik który by rozgryz³ temat. A tak, liste mamy d³ug± od przep³ywki po sprzêg³o i uk³ad hydrauliczny. Póki co gdy temat nie wystêpuje nie mo¿na nawet szukaæ przyczyny.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Tagi dla tego tematu

Zak³adka

Zak³adka

Uprawnienia

  • Nie mo¿esz zak³adaæ nowych tematów
  • Nie mo¿esz pisaæ wiadomo¶ci
  • Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników
  • Nie mo¿esz edytowaæ swoich postów
  •