Strona 16 z 44 PierwszyPierwszy ... 612131415161718192026 ... OstatniOstatni
Poka¿ wyniki od 226 do 240 z 649

Temat: Jak nie daæ siê oszukaæ na podatku VAT przy kupnie sprowadzanego auta

  1. #226
    Starszy u¿ytkownik Avatar Mariianek
    Zarejestrowany
    pa¼ 2011
    Sk±d
    Belgia/Szczecin okazjonalnie.
    Postów
    223
    Podziêkowano Thanks Given 
    39
    Podziêkowano Thanks Received 
    0
    Podziêkowano
    _______
    Si³a Reputacji
    13

    Domy¶lnie

    Cytat Napisa³ czaplon Zobacz post
    Ale jest faktycznie taka opcja? czy tylko straszak ? Chêtnie siê podejmê odzyskania tego zadatku.
    Jest taka opcja jak mówi Trade, ale szykuj siê wtedy na prawnika i nagrywaj wszystkie rozmowy ze sprzedawca.
    Moja pasja to Zoom - Zoom
    ¯ycie jest jak gówno na kole...raz na górze, raz na dole...

  2. #227
    bartom
    Go¶æ

    Domy¶lnie

    Witam wszystkich,
    Chcia³bym zweryfikowaæ jedn± kwestiê:
    Za³ó¿my taki przypadek:
    - auto do kupienia w polskim komisie (od wielu lat na rynku, nie jaki¶ krzak)
    - sprowadzone z Holandii, ale ju¿ zarejestrowane w Polsce na komis (auto po kolizji naprawione przez komis)
    - cena na fakturê VAT mar¿a

    Czy w takiej sytuacji mam siê czego obawiaæ?
    Nie mam wgl±du do dokumentów holenderskich, jak mam sprawdziæ czy auto by³o na firmê
    i czy kupione by³o netto czy brutto?

    Z góry dziêki za pomoc.

  3. #228
    Znawca tematu Avatar Lukas.s
    Zarejestrowany
    lut 2012
    Postów
    2,634
    Podziêkowano Thanks Given 
    284
    Podziêkowano Thanks Received 
    0
    Podziêkowano
    _______
    Si³a Reputacji
    15

    Domy¶lnie

    - sprowadzone z Holandii, ale ju¿ zarejestrowane w Polsce na komis (auto po kolizji naprawione przez komis)
    wiêc tu jest przyczyna niskiej ceny- fv m w tym przypadku mo¿e byæ jak najbardziej legalna- auto po wypadku odkupione od prywatnej osoby Tym bardziej, ¿e zarej. w Polsce.

  4. #229
    Moderator Avatar Tytan
    Zarejestrowany
    pa¼ 2010
    Sk±d
    3M
    Postów
    16,355
    Podziêkowano Thanks Given 
    3,373
    Podziêkowano Thanks Received 
    206
    Podziêkowano
    _______
    Si³a Reputacji
    10

    Domy¶lnie

    akurat czy bylo firmowe w NL mozna sprawdziæ

  5. #230
    bartom
    Go¶æ

    Domy¶lnie

    Cytat Napisa³ Tytan Zobacz post
    akurat czy bylo firmowe w NL mozna sprawdziæ
    jak mo¿na sprawdziæ, ¿e w NL by³o firmowe?

  6. #231
    Moderator Avatar Tytan
    Zarejestrowany
    pa¼ 2010
    Sk±d
    3M
    Postów
    16,355
    Podziêkowano Thanks Given 
    3,373
    Podziêkowano Thanks Received 
    206
    Podziêkowano
    _______
    Si³a Reputacji
    10

    Domy¶lnie

    po VIN tylko nie w tym temacie

  7. #232
    e2rd
    Go¶æ

    Domy¶lnie

    Witajcie. Do tej pory by³em posiadaczem 2 aut. Oba by³y kupione od dealera krajowego i eksploatowane w kraju. Obecnie jestem w trakcie poszukiwania w miarê rozs±dnego u¿ywanego samochodu z zagranicy. Dlatego te¿ postanowi³em sie zarejestrowaæ na tym forum i opisaæ trapi±ce mnie w±tpliwo¶ci. Gdy¿ z tego co uda³o mi siê wywnioskowaæ w tym w±tku niebezpieczeñstwo kupienia auta z nieop³aconym VATem jest bardzo wysokie.
    Na wstêpie zaznaczê, ¿e zamierzam na u¿ywane auto wydaæ max. 20-25 tys. PLN + ewentualne oplaty.

    1. Nie biorê pod uwagê aut max. 5-letnich,gdy¿ za tak± kwotê nie kupiê nic sensownego. Z tego co tutaj wyczyta³em to z 90% takich aut importowanych do Polski pochodzi z leasingu za granic±, wiec ryzyko trafienia na nieuczciwego handlarza i wtopy z vatem jest ogromne.

    2. Rozwa¿am raczej kupno auta, które zosta³o sprowadzone do Polski np. 5 lat temu i teraz obecny w³a¶ciciel postanowi³ go sprzedaæ.
    Czy wobec tego istnieje mo¿liwo¶æ wpadniêcia w pu³apkê niezap³aconego VATu w przypadku kupna takiego auta?
    Z tego co wyczyta³em nawet je¶li kto¶ nie ui¶ci³ nale¿nego vatu z tytu³u importu parê lat temu (przez co auto sta³o siê przedmiotem przestêpstwa skarbowego) to po 5 latach przestêpstwo skarbowe ulega przedawnieniu i w przypadku kupna takiego auta nic juz nam nie grozi. Je¶li ¼le rozumuje to proszê mnie poprawiæ.

    3. Zastanawiam siê równie¿ nad kupnem max 10 letniego auta sprowadzonego z zagranicy. Czy w przypadku kupna takiego auta równie¿ mo¿na wpa¶æ w pu³apkê nieop³aconego VATu? Jak rozumiem, nawet je¶li auto zosta³o za granic± kupione od handlarza to w wiêkszo¶ci przypadków pochodzi ono od innego handlarza, który kupi³ je od prywatnego w³a¶ciciela (czyli w cenie brutto), a nie od firmy. Nie wydaje mi siê, ¿eby firmy u¿ywa³y np 8 letnie auta, gdy¿ z racji swojego wieku nie mog± byæ one ju¿ obiektem leasingu, a ich eksploatacja wydaje siê byæ nieop³acalna dla firmy. Czy takie 8-10 letnie pojazdy mog± byæ jeszcze w³asno¶ci± firm, a nastêpnie sprzedane handlarzowi w cenie netto? Czy raczej te auta pochodz± ju¿ raczej od prywatnych w³a¶cicieli?

    4. Ostatnia rzecz, która mnie trapi, to jak sprawdziæ ilu w³a¶cicieli mia³o auto z zagranicy. W przypadku auta kupionego w kraju jest to karta pojazdu. Jak jest w przypadku aut importowanych?

  8. #233
    Znawca tematu
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Postów
    2,370
    Podziêkowano Thanks Given 
    300
    Podziêkowano Thanks Received 
    0
    Podziêkowano
    _______
    Si³a Reputacji
    16

    Domy¶lnie

    1. Zazwyczaj wa³ek z vat dotyczy tego co odrzucasz; ale
    2. Nie wiem jak US zapatrzy siê na przedawnienie, niemniej jak np. 4 lata temu auto przyjecha³o jako vat-okazja to ¶mierdzieæ mo¿e dalej, mo¿e byæ te¿ tak ¿e obecny w³a¶ciciel dowiedzia³ siê co Ty i dla ¶wiêtego spokoju pozbywa siê auta ex leasing + fv mar¿a.
    3. 7-8 letnie auto z zagranicy w kwocie oko³o 20 tys z³ w zasadzie wyklucza ryzyko wa³ka - za stare na firmowe i za ma³a kwota do kombinacji/ryzykowania.
    4. Z Niemiec jakby¶ popatrzy³ do Briefu to mo¿e co¶ wywnioskujesz. Jak auto by³o sprowadzone i zarejestrowane teraz to w karcie zobaczysz tylko dane obecnego w³a¶ciciela, to nie powie ilu ich by³o za granic±. Bêdzie natomiast widaæ jak ju¿ w Polsce by³o ich wiêcej ni¿ jeden.
    Opinie, które napisa³em na forum, s± jedynie moimi przypuszczeniami oraz subiektywn± ocen±. To nie pewnik, w rzeczywisto¶ci mo¿e byæ inaczej.

    Tylko kompletny szaleniec/ignorant/laik popatrzy na auto z USA b±d¼ Szwajcarii.

  9. #234
    zbrodel
    Go¶æ

    Domy¶lnie

    Chcia³em siê upewniæ, bo niby przeczyta³em wszystko, ale temat d³ugi a sprawa ¶liska:

    Je¶li sprzedawca deklaruje ¿e wystawia fakturê VAT-23%, to czy w takim przypadku jestem w razie czego "czysty"? Je¶li sprzedawca nie zap³aci VAT-u to mo¿e siê do mnie przyczepiæ US, je¶li mam fakturê 23%?
    Czy s± jakie¶ inne kruczki zwi±zane z faktur±, na które trzeba zwróciæ uwagê?

    Pozdrawiam.

  10. #235
    Znawca tematu
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Postów
    2,370
    Podziêkowano Thanks Given 
    300
    Podziêkowano Thanks Received 
    0
    Podziêkowano
    _______
    Si³a Reputacji
    16

    Domy¶lnie

    Je¶li jest FV 23% to nie ma opcji ¿eby by³ wa³ek z vatem.
    Opinie, które napisa³em na forum, s± jedynie moimi przypuszczeniami oraz subiektywn± ocen±. To nie pewnik, w rzeczywisto¶ci mo¿e byæ inaczej.

    Tylko kompletny szaleniec/ignorant/laik popatrzy na auto z USA b±d¼ Szwajcarii.

  11. #236
    robertbvb
    Go¶æ

    Domy¶lnie Czy przekrêt na vat-cie dotyczy samochodów krajowych?

    Witajcie. Mam pytanie, czy przekrêt z vat-em mo¿e dotyczyæ równie¿ samochodów krajowych? To znaczy, samochód kupiony w polskim salonie Peugeota, pierwszy w³a¶ciciel, oferowany jest przez salon Peugeota na fakturê vat-mar¿a. Z informacji uzyskanych od sprzedawcy dowiedzia³em siê, ¿e w³a¶cicielem by³ lekarz, który wstawi³ stare auto do salonu w rozliczeniu za nowe. Z danych w Cepiku Samochód zarejestrowany jest na firmê a jako w³a¶ciciel widnieje pan doktor. Auto to Peugeot 3008 z 2010 r., cena 43900 PLN. Sprzedawca poinformowa³ mnie równie¿, ¿e auto sprzedawane jest w stanie w jakim zosta³o przyjête do salonu i mia³o "robiony przedni zderzak". Bardzo proszê o jakie¶ info na ten temat, jak równie¿ jakie dokumenty powinienem otrzymaæ od sprzedawcy (salonu Peugeot) przy ewentualnym zakupie (chodzi mi o dokumenty skarbowe?, umowy?). Z góry dziêkujê za okazana pomoc

  12. #237
    Znawca tematu Avatar Lukas.s
    Zarejestrowany
    lut 2012
    Postów
    2,634
    Podziêkowano Thanks Given 
    284
    Podziêkowano Thanks Received 
    0
    Podziêkowano
    _______
    Si³a Reputacji
    15

    Domy¶lnie

    w przypadku samochodów z PL salonu nie ma siê czego obawiaæ, szczególnie w przypadku opisywanym przez Ciebie- fa. mar¿a jest w tym wypadku dopuszczaln± i w pe³ni legaln± form± sprzeda¿y (os. prywatna->komis->Ty).

  13. #238
    rafak
    Go¶æ

    Domy¶lnie

    Witam.
    Przeczyta³em ca³y w±tek i mam mêtlik w g³owie.
    Mój przypadek jest nastêpuj±cy.
    Handlarz zakupi³ auto w Belgii na fakturê vat brutto.
    Auto jest nie zarejestrowane w Polsce i mogê je kupiæ ale na f-vat mar¿a (tzn. tak chce sprzedaæ je handlarz).
    Czy powinienem podejrzewaæ przekrêt z vat'em ?
    Jakie dodatkowe informacje mogê wyci±gn±æ od handlarza, ¿eby siê upewniæ, ¿e nie wdepnê na minê ?

  14. #239
    Znawca tematu
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Postów
    2,370
    Podziêkowano Thanks Given 
    300
    Podziêkowano Thanks Received 
    0
    Podziêkowano
    _______
    Si³a Reputacji
    16

    Domy¶lnie

    Musia³by¶ wiedzieæ dok³adnie jak wygl±dali w³a¶ciciele za granic±, najlepiej z datami - chodzi mi kiedy skoñczy³ siê leasing je¶li by³, czy byli dalej jacy¶ po¶rednicy itp. W skrócie - je¶li w Belgii w³a¶cicielem auta by³a osoba prywatna to vat mar¿a jest ok, je¶li niedawno skoñczy³ siê leasing to musi byæ FV 23%.

    Napisz jakie auto, jaka warto¶æ, który rok to bêdzie mo¿na co¶ wiêcej wywnioskowaæ i oszacowaæ ryzyko. Wa³ek z vatem dotyczy zazwyczaj aut do 5-letnich i wartych wiêcej ni¿ kilkana¶cie tysiêcy.
    Opinie, które napisa³em na forum, s± jedynie moimi przypuszczeniami oraz subiektywn± ocen±. To nie pewnik, w rzeczywisto¶ci mo¿e byæ inaczej.

    Tylko kompletny szaleniec/ignorant/laik popatrzy na auto z USA b±d¼ Szwajcarii.

  15. #240
    sancho
    Go¶æ

    Domy¶lnie

    Dzięki za szybką odpowiedź. Stare, ale jare i ciągle coś warte ;P Cały czas mam wątpliwości bo w komisie powiedzieli, że nie mogą sprawdzić kto był właścicielem za granicą. Komis z Łomży, działa 10 lat, w tym roku otworzył filie w WWA. Może mi w czymś pomóc tu książka serwisowa, dowód rej?

Tagi dla tego tematu

Zak³adka

Zak³adka

Uprawnienia

  • Nie mo¿esz zak³adaæ nowych tematów
  • Nie mo¿esz pisaæ wiadomo¶ci
  • Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników
  • Nie mo¿esz edytowaæ swoich postów
  •