Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12

Temat: Bezpieczny zakup auta

  1. #1
    barteku
    Gość

    Domyślnie Bezpieczny zakup auta

    Witam,

    Znalazłem auto marzeń, na które jestem właściwie zdecydowany. Planuję jeszcze auto zabrać do ASO na przegląd mechniczny i blacharski.

    W tej chwili auto jest z dokumentami Niemieckimi, z których nic nie rozumiem i początkowo Komis proponował, że sprzeda mi auto przygotowane do rejestracji tzn. zrobione będą opłaty wszystkie poza recyklingiem i pierwszą rejestracja w PL.
    Trochę mam obawy bo wiele się naczytałem w internecie i dzis po rozmowie z włascicielem komisu ustaliłem, że on zarejestruje (w sumie nie wiem na kogo) auto w Polsce i ja kupię od nich już zarejestrowane w PL.
    Czy jest to dla mnie bezpieczne?
    Co jeszcze mogę zrobić, żeby nie mieć w przyszłości problemów?

    Auto również przed zakupem sprawdze w sysytemach wydziału komunikacji, bo tam na szczescie mam jakies znajomosci.

  2. #2
    Kris
    Gość

    Domyślnie

    Najbezpieczniej jest kupić auto od Komisu z odpowiednią fakturą vat marża lub vat23%.Opłacone i gotowe do rejestracji. Zwróć uwagę czy komis zarejestrowany jest w tym miejscu w którym nabywasz auto i osoba wystawiająca Fakturę jest upoważniona do tego lub jest właścicielem firmy.

    Zarejestrują pewnie na jakiegoś słupa i to od niego na umowę KS będziesz nabywał auto lub komis spiszę umowę przyjęcia auta do sprzedaży i Tobe wystawi vat-marzę. W momencie wałku na podatku VAT są czyści jak łza.

  3. #3
    barteku
    Gość

    Domyślnie

    Załóżmy, że kupię auto od Komisu z fakturą VAT-marża. Auto już na polskich blachach.

    Co mogę zrobić, żeby ustrzec się przed wałkiem z Vatem?
    Czy to nie jest tak, że odpowiedzialność spoczywa na pierwszej osobie ktora rejestruje auto w kraju?

  4. #4
    Kris75
    Gość

    Domyślnie

    Kup auto niezarejestrowane w PL ale z opłatami i fakturą z komisu - tłumaczymy Ci to.

  5. #5
    barteku
    Gość

    Domyślnie

    Sorry, ale jakoś niejasno to tłumaczycie.

    Rozumiem, że sugerujecie, że mam kupić auto z opłaconą akcyzą, zwolnieniem VAT i opłata recyklingową tak? Według ustawy o podatku akcyzowy jeśli jest "wałek" na akcyzie to odpowiada pierwsza osoba, która zarejestruje auto w Polsce. Ponieważ sprzedaż auta z zagranicy w naszym kraju bez zarejestrowania również podlega akcyzie. Nie chcę tyle ryzykować.

    Jeśli kupie auto ktore zarejestrują już w Polsce to czym się różni to od tego co napisałem wyżej w przypadku "wałka na Vacie" za granicą?

    Vat-marża z komisu dostanę za każdym razem.

  6. #6
    Kris75
    Gość

    Domyślnie

    Odpowiada osoba na która jest zarejestrowane auto - nie ma znaczenia czy pierwsza, druga czy piąta...
    US zawsze idzie do obecnego właściciela, nie do osoby która pierwsza sprowadziła auto.
    Co do zakupu auta już zarejestrowanego - jest spora szansa na to, że komis podstawi słupa i kupisz od niego na umowę kupna-sprzedaży.
    Dużo większe niebezpieczeństwo, ponieważ osoby nie prowadzące działalności gospodarczej związanej z obrotem używanymi autami nie mają obowiązku się znać na aucie - co za tym idzie - jeśli cokolwiek będzie nie tak - zazwyczaj stoisz na przegranej pozycji.
    Co innego, jesli kupujesz bezpośrednio z komisu - tu komis musi znać się na aucie - przynajmniej w teorii.

  7. #7
    Kris
    Gość

    Domyślnie

    Może ja wytłumaczę Ci bardziej po chłopsku.

    1. Idziesz do komisu i kupujesz auto po opłatach (ew.do recyklingu) Komis należy do Tadzia Machlojki i firma która wystawia fakturę też należy do Tadzia.
    2. Jeżeli właścicielem samochodu za granicą (nie mylić z krajowym) była Firma w/w komis powinien wystawić Fakturę VAT 23%
    - Jeżeli samochód zostanie zarejestrowany na Tadzia Machlojkę,a poprzednim właścicielem była firma to Tadziu również wystawia Vat23% (bo sam takową posiada)
    3. Jeżeli właścicielem pojazdu za granicą była osoba fizyczna Tadziu wystawia Ci fakturę VAT-MARŻE,a w momencie w któym zarejestruje samochód na siebie lub na słupa wystawi Ci zwykłą umowę Kupna sprzedaży od której musisz zapłacić 2 % podatku od wzbogacenia.

    Lub Tadziu Machlojka rejestruje wóz na słupa,następnie wprowadza go do siebie na umowę komisową i Tobie sprzedaje Fakturą Vat marzą.

    Najbezpieczniej jest kupić samochód bezpośrednio od Tadzia gotowy do rejestracji na właściwy rachunek sprzedaży.

    Mam nadzieję,że zrozumiałeś???

  8. #8
    Znawca tematu Avatar tradelux
    Zarejestrowany
    paź 2010
    Skąd
    Katowice, Kraków
    Postów
    5,568
    Podziękowano Thanks Given 
    91
    Podziękowano Thanks Received 
    5
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    19

    Domyślnie

    Nigdzie nie napisał/powiedział, że zarejestruje na kogoś innego.
    Może przecież zarejestrować na siebie. Osobiście wolałbym kupić po opłatach ze sprawdzeniem czy w dowodzie jest firma czy prywatny, niż tak cudować.
    ---

    Facebook: www.facebook.com/TradeLUX.samochody
    Otomoto: trade-lux.otomoto.pl
    Login na allegro: trade-lux

  9. #9
    barteku
    Gość

    Domyślnie

    Dziekuje za wytłumaczenie.

    Teraz rozumiem, że jest różnica jeśli właścicielem w Niemczech była firma muszę otrzymać fakturę VAT 23%, jeśli osoba to może to być Vat-marża.
    Zdaje mi się, że na dokumentach, które widziałem była firma. Jeszcze pytanie jak się upewnić, że dokumenty nie są podrabiane?

  10. #10
    Znawca tematu Avatar carl23
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Skąd
    WL
    Postów
    3,476
    Podziękowano Thanks Given 
    356
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    17

    Domyślnie

    Jest jeszcze opcja że pośrednik mający DG w niemcowni wziął auto do odsprzedaży i sprzedał polskiemu właścicielowi komisu, wtedy chyba będzie umowa KS lub odpowiednich ich faktury Vat -marża, bo auto nie było niejako firmowe więc VAT 23% nie podlega, zgadza się?

  11. #11
    Kris
    Gość

    Domyślnie

    My mówimy o firmie jako właścicielu w dowodzie rejestracyjnym. Pośrednik nie rejestruje na siebie samochodu więc sprzedaje do Polski na ichnich dokument co nie zwalnia komisanta od wystawienia faktury vat marża nie zależnie na jaki dokument samochód nabył o ile nie jest to pojazd podlegający vat. Bez względu ilu pośredników auto miało wcześniej jeżeli właścicielem byłą firma musi być wystawiona faktura ze stawką vat,jeżeli osoba fizyczna to w Polsce faktura vat marża.

  12. #12
    Znawca tematu Avatar carl23
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Skąd
    WL
    Postów
    3,476
    Podziękowano Thanks Given 
    356
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    17

    Domyślnie

    W 100% się zgadzam, podrzuciłem tylko jako ciekawostkę, że może być jeszcze opcja jak powyżej.

Tagi dla tego tematu

Zakładka

Zakładka

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •