Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 18

Temat: Wszystko o silnikach 2.0TDDI/TDCI (Ford)

  1. #1
    Admin Forum Avatar mpDante
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Skąd
    dolnośląskie
    Postów
    4,071
    Podziękowano Thanks Given 
    1,821
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    10

    Domyślnie Wszystko o silnikach 2.0TDDI/TDCI (Ford)

    Początkowo Ford sam pracował nad 2-litrowym dieslem, jednak lepszy silnik powstał, gdy postanowiono nawiązać współpracę z koncernem PSA

    Oznaczenie 2.0 TDDi jednoznacznie określa silnik Diesla zaprojektowany przez Forda, ale już w przypadku 2.0 TDCi możemy mieć do czynienia z dwiema różnymi konstrukcjami. Może być to wspomniany wcześniej silnik Forda lub diesel zaprojektowany wspólnie z koncernem PSA. Historia fordowskiego diesla 2.0 rozpoczęła się od jednostek D5BA (90 KM) i D6BA(115 KM), które debiutowały na rynku jesienią 2000 roku wraz z drugą generacją Mondeo.

    Ich cechą charakterystyczną jest wtrysk bezpośredni, ale realizowany za pomocą sterowanej elektronicznie pompy rozdzielaczowej Bosch VP 30 lub 44. Niestety, w pierwszej wersji konstrukcja tego silnika nie była zbyt udana. Nie dość, że kultura pracy pozostawiała wiele do życzenia to jeszcze szybko ujawniło się kilka problemów, m.in. ukręcanie się wirnika pompy wody. Nieco później okazało się również, że kilka innych elementów, takich jak np. dwumasowe koła zamachowe i koło pasowe napędu osprzętu silnika, nie grzeszy trwałością.

    Ford Mondeo z dieslem - uwaga na rdzę i "dwumasówkę"

    W 2001 r. wprowadzono pierwszą wersję tego silnika z wtryskiem common rail, który co prawda poprawił znacznie kulturę pracy, ale szybko pojawił się nowy problem z dość częstymi uszkodzeniami wtryskiwaczy – jak się z czasem okazało, powodowały go opiłki produkowane przez pompę wysokiego ciśnienia (źle utwardzono krzywkę). Silniki z wtryskiem CR oznaczano jako TDCi i osiągały one moc: 90, 115 lub 130 KM.

    W Mondeo wyprodukowanych po 2004 r. awaryjność wyraźnie zmalała, więc jeśli ktoś zastanawia się nad tymautem z dieslem 2.0 TDCI, to najbezpieczniej kupić egzemplarz z końca produkcji. W starszych autach słabe punkty też zazwyczaj są już usunięte – wadliwe wtryski z pewnością zdążyły się już popsuć i zastąpiono je nowymi. Niestety, tego można być pewnym tylko w autach z udokumentowaną historią.

    Lepszą opinię ma silnik 2.0 TDCi opracowany wspólnie z koncernem PSA (w Mondeo II go nie spotkamy). Jest on zdecydowanie mniej problematyczną konstrukcją, chociaż typowe bolączki współczesnych diesli również nie są mu obce.

    Tyle tylko, że przy prawidłowej eksploatacji pierwsze problemy powinny pojawić się nie wcześniej niż po przejechaniu przynajmniej 150 tys. km. Diesel ten osiągał, w zależności od modelu, do którego trafił, i tego, czy współpracował z filtrem cząstek stałych, czy nie, moc 133, 136, 140, a nawet 143 KM. W ostatnich latach pojawiła się najnowsza konstrukcja 2.0 TDCi/160 KM, którą można spotkać np. w S-Maksie i Galaxy.

    VW Sharan, Ford Galaxy, Seat Alhambra - Z jednej taśmy

    Przy bezpośrednim porównaniu obu konstrukcji można zauważyć, że diesel opracowany samodzielnie przez Forda jest w pewnym stopniu „przekombinowany” – co najlepiej pokazuje konstrukcja pompy wody i sposób jej napędu. Oczywiście, dużą zaletą w jego przypadku jest napęd rozrządu bezobsługowym łańcuchem, ale nowszy silnik 2.0 TDCi ma na tyle długi okres między zmianami paska (240 tys. km lub 10 lat), że też nie jest to problemem dla użytkownika.

    Aby wydłużyć bezawaryjną pracę diesla 2.0 TDCi, trzeba przede wszystkim tankować paliwo dobrej jakości, unikać zbyt agresywnego stylu jazdy i zapewnić mu należytą obsługę. Przeglądy przeprowadzane są co 20 tys. km, ale częstsza wymiana oleju z pewnością nie zaszkodzi. Zaniedbanie tego doprowadzi przede wszystkim do przedwczesnego zużycia turbosprężarki i koła dwumasowego. Niestety, dużo diesli 2.0 TDCi współpracuje z filtrem cząstek stałych (DPF), który w niektórych przypadkach nie tylko podnosi koszty eksploatacji, ale również czyni ją kłopotliwą. Jeśli więc mamy wybór, lepiej kupić auto bez tego urządzenia. Efektem współpracy Forda z koncernem PSA są również inne diesle, m.in. 1.4 TDCi, 1.6 TDCi czy 2.2 TDCi.

    Najczęstsze usterki - Pod względem niezawodności zdecydowanie lepiej wypada młodszy diesel 2.0 TDCi skonstruowany z koncernem PSA, którego montowano m.in. w Focusie II, C-Maksie i Galaxy (od 2006 r.). Diesel 2.0 TDDi/TDCi własnej konstrukcji Forda (występuje głównie w Mondeo II) ma gorszą opinię i zaważyły na tym przede wszystkim trzy pierwsze lata produkcji.

    Ford Mondeo II 2.0 TDDi - Do perfekcji daleko

    W wersjach z pompą rozdzielaczową (TDDi) problemy dotyczyły głównie ukręcania się wirników pompy wodnej i krótkiej żywotności dwumasowego koła zamachowego. W nowszej konstrukcji z wtryskiem comon rail (TDCi) dość częste są awarie wtryskiwaczy, ale ich uszkodzenie zazwyczaj spowodowane jest opiłkami powstającymi w pompie wysokiego ciśnienia.

    Ponadto psują się też turbosprężarki, koło pasowe napędu alternatora, napinacze paska wielorowkowego, czujniki położenia wałka rozrządu czy zawór recyrkulacji spalin. W autach z filtrem cząstek stałych (DPF) mogą występować zakłócenia w jego pracy. Nasilają się one w autach jeżdżących głównie na krótkich dystansach lub w korkach, gdyż w takich warunkach jazdy trudniej się im oczyścić.

    źródło: Auto Świat
    # Szanuj moderatora swego, bo możesz mieć gorszego #
    - Inspekcje @ dolnośląskie -

    Problem z Lenovo? Wesprzyj akcję FB Uwaga na Lenovo

  2. #2
    Moderator Avatar Tytan
    Zarejestrowany
    paź 2010
    Skąd
    3M
    Postów
    16,353
    Podziękowano Thanks Given 
    3,373
    Podziękowano Thanks Received 
    206
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    10

    Domyślnie

    Dorzuce kilka słow odnośnie 2.0TDDI

    Co do pomp wody nie jest wcale tak źle pompa potrafi wytryzmać i ponad 200tyś km jednak jest ona współosiowo z pompą wspomagania i praktycznie należy wymieniać razem gdyż własnie ta ośka sie wyrabia.

    EGR - należy wyczyscić raz na jakiś czas po ponad 200tyś mozna pokusić sie o wymiane lub zaślepienie (jest on najczestszym powodem puszczania dymkow przez mondki)

    Do TDDI jest zestaw regeneracyjny wtrysków (same końcówki wtryskiwaczy) ktore kosztuja w okolicy 1200zł za komplet jednak zaklad powininen tez sprawdzić przy takiej wymianie cały wtryskiwacz czy daje odpowiednie ciśnienie

    Warto raz na jakiś cza czyscic kolektor dolotowy bo gromadzi sie tam niezly syf.

    Czesta awaria sa wiatrak/ki na chłodnicy tu awari moze ulec topiaca sie wtyczka lub sam moduł na wiatraku oraz zapiekajacy sie zaciski tylne za kierwcą oraz oczywisćie rdza

    minusem tego silnika jest hałas

    plusem że jest na łancuchu

  3. #3
    Znawca tematu Avatar carl23
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Skąd
    WL
    Postów
    3,476
    Podziękowano Thanks Given 
    356
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    17

    Domyślnie

    Dobry art, z jednym się nie zgodzę tylko-właściwie sprostuję "unikać zbyt agresywnego stylu jazdy"dość szerokie pojęcie, jednak ktoś kto nie miał diesla a lubi czasami ostrzej pojechać może się zacząć zastanawiać, więc sprostowanie: dieslem (każdym z dość nowoczesnym silnikiem) od czasu do czasu wręcz wskazane by ostrzej pojeździć, wystrzegać się należy natomiast 2 spraw:
    -butowania dopóki auto nie osiągnie właściwej temperatury silnika
    -strzelania ze sprzęgła na 1 biegu (zabójstwo dla dwumasy)
    Szybka jazda z wyższymi obrotami absolutnie dieselkowi nie przeszkadza, a jazda ze zbyt małymi wartościami obrotowymi w autach wyposażonych w dwumas jest wręcz szkodliwa (mówimy tu o przyspieszaniu gdy np na obrotomierzu mamy 1200obr/min)-wtedy znacznie szybciej zabijamy koło dwumasowe, które na początku zaczyna specyficznie dzwonić, a potem zaczyna coraz bardziej hałasować w końcu całkiem pada.

  4. #4
    Admin Forum Avatar mpDante
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Skąd
    dolnośląskie
    Postów
    4,071
    Podziękowano Thanks Given 
    1,821
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    10

    Domyślnie

    Miałem do czynienia z 2.0TDCI w Mondeo przed FL i szczerze mówiąc, to właściwie jedyną zaletą tego silnika jest łańcuch.
    # Szanuj moderatora swego, bo możesz mieć gorszego #
    - Inspekcje @ dolnośląskie -

    Problem z Lenovo? Wesprzyj akcję FB Uwaga na Lenovo

  5. #5
    Znawca tematu Avatar carl23
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Skąd
    WL
    Postów
    3,476
    Podziękowano Thanks Given 
    356
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    17

    Domyślnie

    mpDante mówisz o TDCI napewno?Bo jeśli tak to uważam, że kiepskim egz śmigałeś, bo kultury pracy , cichości,dynamiki itd nie można silnikowi zarzucić...Ile KM miało auto?

  6. #6
    Moderator Avatar Tytan
    Zarejestrowany
    paź 2010
    Skąd
    3M
    Postów
    16,353
    Podziękowano Thanks Given 
    3,373
    Podziękowano Thanks Received 
    206
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    10

    Domyślnie

    Ja mam obecnie TDDI o nieco poprawionych parametrach czyli 130/320 i poza glosnoscia nie ma czego zarzucic autu/silnikowi

    o TDCI z przed FL to niestety rzeczywiscie nie da sie za duzo dobrego powiedziec o silniku

  7. #7
    Admin Forum Avatar mpDante
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Skąd
    dolnośląskie
    Postów
    4,071
    Podziękowano Thanks Given 
    1,821
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    10

    Domyślnie

    @carl23: To była wersja 130KM, auto z 2002r. Kultura pracy, cichość i dynamika? To ja wolę starego dobrego TDI PD 130KM

    Poza tym, uważam, że Mondeo (przed FL) z tym silnikiem i przebiegiem ~200tys.km to już skarbonka
    # Szanuj moderatora swego, bo możesz mieć gorszego #
    - Inspekcje @ dolnośląskie -

    Problem z Lenovo? Wesprzyj akcję FB Uwaga na Lenovo

  8. #8
    Znawca tematu Avatar carl23
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Skąd
    WL
    Postów
    3,476
    Podziękowano Thanks Given 
    356
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    17

    Domyślnie

    takim zestawem nie jeździłem więc być może tak jest...dziwi mnie tylko jedna rzecz bo miałem 115 TDCI w focusie i to była..."bajka i marzenie" bo pracował super, z tym że silnik na pasku więc inna konstrukcja, ale w szoku jestem że taka rozbieżność....

  9. #9
    Znawca tematu Avatar Andrebar
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Skąd
    Łódź - Heidelberg
    Postów
    4,718
    Podziękowano Thanks Given 
    1,084
    Podziękowano Thanks Received 
    3
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    18

    Domyślnie

    AŚ co jakiś czas ma robić takie wpisy o silnikach ...warto poczytać .

    Z własnego doświadczenia Wam napiszę, że silniki 1.8 TDDi ( 75 KM bo takie "ujeżdżałem" a widzę, że jakby pominięty w tym opisie) choć swoją dynamiką nie grzeszą jak i kulturą pracy to nigdy z nimi nie miałem problemów ani moi znajomi je użytkujący już od kilku lat...rozruch zimą został naprawdę poprawiony i poranne wyśmiewanie kierowcy przez diesla-Forda przeszło do historii . Zapewne nie jest to szczyt marzeń ani techniki ale w niższym pułapie cenowym całkiem niezły wybór a i spalanie 4,5-7 l /100km to niezły wynik z tej pojemności.

  10. #10
    Stecuś
    Gość

    Domyślnie

    Witam. Jeżdżę Mondeo TDDI 115 PS od dwóch lat i wcale nie jest tak źle. Owszem, te usterki i nie tylko, bo jest ich więcej faktycznie występują, ale w moim przypadku kłopoty zaczęły się po przekroczeniu 300 tyś km. przy tym przebiegu padł oryginalny dwumas, niedługo potem alternator. Wspomniana wyżej nieszczęsna pompa wodna zakończyła żywot przy przebiegu 325 tyś, spore koszty bo trzeba wymieniać ją razem z pompą wspomagania od której jest napędzana, chore rozwiązanie. Długo się nie pocieszyłem bo przy 350 tyś skończyła się maglownica ale tutaj obeszło się na regeneracji. Ogólnie jestem zadowolony z auta, mogło by troszkę ciszej pracować i spalać litr mniej, średnia około 7l/100km, W tej chwili ma przejechane ponad 370000 km i chodzi jak ta lala nie zużywając ani grama oleju miedzy wymianami( 20 tyś km, olej 5W30 Ford) Następne auto ? znowu mondeo, ale TDCI 130 PS w sześciu biegach

  11. #11
    Znawca tematu Avatar takietam
    Zarejestrowany
    paź 2010
    Skąd
    Olsztyn
    Postów
    3,694
    Podziękowano Thanks Given 
    1,658
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    17

    Domyślnie

    Stecuś - szacunek za przebieg, dzięki za opis. Ile z tego sam nalatałeś? Jakbyś miał siłę i chęć skrobnij kilka zdań do tego w dziale "testy naszych aut". Niech ludzie wiedzą co w mondku przy tym przebiegu jak wygląda.
    Jeżeli pamiętamy, że wszyscy jesteśmy pomyleni, to tajemnice znikają, a życie staje się zrozumiałe.
    www.ogloszenia-motoryzacyjne.net

  12. #12
    Stecuś
    Gość

    Domyślnie

    Cześć, jestem świeżak na tym forum, ale za jakiś czas jak obczaję co i jak to na pewno dokładnie opisze przypadkową przygodę z fordem mondeo. Odnośnie Twojego pytania, kupiłem go w Belgi z przebiegiem niecałe 300 tyś km jako auto uszkodzone, miał być do wymiany silnik bo coś stukało. Po przywiezieniu do polski okazało się, że dwumas tak nap....ala że głowa mała, wymieniłem, sam oczywiście bo tak się złożyło że jestem mechanikiem w bosch serwis, i cisza, silnik jak dzwon!!!
    Niestety potem się zaczęło, napisałem tylko o grubszych awariach, ale tych drobnych nie było aż tak dużo, mondeo jak się psuje to na maksa.

  13. #13
    Moderator Avatar Tytan
    Zarejestrowany
    paź 2010
    Skąd
    3M
    Postów
    16,353
    Podziękowano Thanks Given 
    3,373
    Podziękowano Thanks Received 
    206
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    10

    Domyślnie

    twoj jest przykladem auta ktore jedzilo wiecej na trasie niz w miescie ja mam auto kupione w PL i jedzilo wiekszosc w miescie , sprzeglo z dwumasem oraz alternator skonczyl sie przy okolo 170tys pompe wody bede wymienial na wiosne czyli jak auto dobije do okolo 200tys. Cos mi sie wydaje jednak ze dwumasa tyle by nie wytrzymala co u ciebie...

  14. #14
    fireman
    Gość

    Domyślnie

    No dobrze a jak wyglada teraz sprawa z silnikami w Mondeo IV TDCI 130 PS powyżej roku 2007? Czy ktoś może sie podzielic swoimi spostrzeżeniami? Jakieś usterki, spalanie, koszty utrzymania. Czy warto kupowac taki silnik jeżdżąc 15000 rocznie?

  15. #15
    Znawca tematu Avatar tradelux
    Zarejestrowany
    paź 2010
    Skąd
    Katowice, Kraków
    Postów
    5,568
    Podziękowano Thanks Given 
    91
    Podziękowano Thanks Received 
    5
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    19

    Domyślnie

    Temat byl o silnikach Forda, a Ty piszesz o silniku 2.0TDCI w MK4, ktory jest od PSA (grupa Citroen & Peugeot).
    Silniki bdb i przy 150tys km nie powinno sie nic dziac.
    ---

    Facebook: www.facebook.com/TradeLUX.samochody
    Otomoto: trade-lux.otomoto.pl
    Login na allegro: trade-lux

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Tagi dla tego tematu

Zakładka

Zakładka

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •