Tylna belka w autach francuskich - fakty i mity

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Temat: Tylna belka w autach francuskich - fakty i mity

Moderator S Array Avatar takietam
    -->
    Podziękowania
    1,659
    Podziękowano 949 razy w 616 wiadomości
    Siła Reputacji
    10

Domyślnie Tylna belka w autach francuskich - fakty i mity

Panowie, może zróbmy 1 porządny, merytoryczny temat, który ładnie się wypozycjonuje.

Osoby mocne w temacie proszę o info:
    - jakie modele posiadały belkę
    - przyczyny awarii, przebieg przy którym można się jej spodziewać
    - objawy
    - koszty, sposoby naprawy.

Inne sugestie mile widziane.
    Ostatnio edytowane przez takietam ; 25-05-12 o 10:47
    Jeżeli pamiętamy, że wszyscy jesteśmy pomyleni, to tajemnice znikają, a życie staje się zrozumiałe.

Aby zobaczyć obrazy w stopce musisz mieć 1 lub więcej postów. Obecnie napisałeś 0 postów.

Starszy użytkownik Array Avatar maxxpl
    -->
    Podziękowania
    482
    Podziękowano 190 razy w 145 wiadomości
    Siła Reputacji
    8

Domyślnie

Renault Laguna I phI '96 - widoczne wizualnie opuszczenie tylnego zawieszenia, na zakręcie po wpadnięciu w dziurę charakterystycznie buja tyłem nadwozia + odgłos "walenia". Moja belka jeszcze nie jest tragiczna ale w/w symptomy już są odczuwalne. Przebieg oryginalny 144tyś. sprowadzony z Niemiec od 1 właściciela ok 3 lata temu (w Polsce głównie stał).

Na początku słychać skrzypienie w tylnym zawieszeniu, w szczególności przy załadowanym aucie. Później pojawiają się coraz większe stuki i luzy na kołach, aż do momentu gdy koła zaczynają się odchylać od pionu i ich górna część ociera o wewnętrzną stronę nadkola. Takie zużycie czyni auto niebezpiecznym i dyskwalifikuje auto z dalszej eksploatacji. Zużyciu ulegają nie tylko łożyska i czopy, ale również gniazda osadzenia łożysk. Do takiej naprawy często musimy użyć nowych części zawieszenia, gdyż nie ma możliwości osadzenia łożyska na swoim miejscu.

Na skutek rozszczelnienia układu (zwykle 40-60 tys.) do łożysk igiełkowych zaczyna przedostawać się woda, zwiększa się luz między czopem wahacza a łożyskiem. Najczęściej na tym etapie wystarcza wymiana łożysk i uszczelniaczy. Jeżeli pomimo pojawienia się luzów, samochód jest ciągle eksploatowany zużyciu ulega czop osi wahacza. W ostatnim etapie ulega zniszczeniu gniazdo łożyska wahacza tylnego, konieczne staje się tulejowanie.

Wygląda to mniej więcej tak:

Znane mi auta z belką:

-Citroën AX, ZX, Xsara, C4, Berlingo, Saxo, C5, C15, Xantia
    -Peugeotów 205, 106, 306, Partner, 405
    -Renault Laguna, "5"
    Ostatnio edytowane przez maxxpl ; 25-05-12 o 10:57

3. 3 użytkowników dziękuje maxxpl za tą użyteczną informację:

Powell (01-03-13), takietam (25-05-12), ZawieR (17-06-13)

Starszy użytkownik Array Avatar tradelux
    -->
    Podziękowania
    90
    Podziękowano 750 razy w 601 wiadomości
    Siła Reputacji
    13

Domyślnie

a gdzie slynne P 206?
    ---

Facebook:
    Aby zobaczyć obrazy w stopce musisz mieć 1 lub więcej postów. Obecnie napisałeś 0 postów.

Otomoto:

Login na allegro: trade-lux

Starszy użytkownik Array Avatar Wolf
    -->
    Podziękowania
    264
    Podziękowano 21 razy w 18 wiadomości
    Siła Reputacji
    8

Domyślnie

Peugeot 206 niestety tez zalicza się do tej grupy maxxpl bardzo dobrze opisał jak dochodzi do tych usterek ,niestety uszczelnienia są kiepskie,podobno te ,,drogie,, firmy które regenerują belki zakładają o wiele lepsze, jakie są można będzie stwierdzić po jakim czasie znów belka padnie,niektóre warsztaty dają gwarancję 2 lata na naprawę jak jest w rzeczywistości z egzekwowaniem ewentualnej naprawy gwarancyjnej nie wiem :-)
    Jestem normalny, czyli dla wielu inny.
    HONDA - FIRST MAN THEN MACHINE

Bywalec Array
    -->
    Podziękowania
    1
    Podziękowano 2 razy w 1 wiadomości
    Siła Reputacji
    0

Domyślnie

Miałem Peugeota Partnera 2,0 HDI - naprawa zawieszenia po 175 tyś km. Był intensywnie eksploatowany – posiadałem firmę i woziłem wszystko co mi było potrzebne w danym momencie, wielokrotnie przeciążałem zawieszenie.

Starszy użytkownik Array
    -->
    Podziękowania
    201
    Podziękowano 66 razy w 46 wiadomości
    Siła Reputacji
    8

Domyślnie

Xsara Picasso ma chyba belke tak jak w berlingo , trwałość zależy od obciążenia a że to nie jest dostawczak to wytrzymuje długo , nie to co w 206.
    Po czym poznać :
    - odgłosy z tylnego zawieszenia
    - koła pochylone do wewnątrz , lecz oryginalnie też są pochylone , mierzy się odchylenie na feldze ,jeżeli jest 1-1,5 cm to jest ok
    - koło oryginalne 185/65 obciera o nadkole ,wtedy jak wyżej trzeba sprawdzić pochylenie , bo mogło się tylko nadkole odkształcić ( wtedy opalarką prostujemy)

u mnie przebieg 156 tys , odchylenie w normie
    Informacje od specjalisty z firmy Antałex.

Bywalec Array
    -->
    Podziękowania
    1
    Podziękowano 2 razy w 1 wiadomości
    Siła Reputacji
    0

Domyślnie

Xsara Picasso i Peugeot są zbudowane na tej samej płycie i tylne zawieszenia są prawie identyczne. Rozmawiałem z moimi znajomymi, którzy mają Partnery jeden ma kopciucha 1,9 wolnossący przejechał 205 tyś i tylna belka jest ok drugi ma benzynę i przejechane ok 150 tyś i też wszystko ok! Dużo zależy od stylu jazdy, ważne też, by nie przeładowywać samochodu!

Bywalec Array
    -->
    Podziękowania
    0
    Podziękowano 0 razy w 0 wiadomości
    Siła Reputacji
    0

Domyślnie Odp: Tylna belka w autach francuskich - fakty i mity

Właśnie się zastanawiam nad kupnem Xsara Picasso.Potrzebne mi rodzinne auto z dużym bagażnikiem bo zwyczajnie jak pójdzie gdzieś pojechać dalej to rodzinka z bagażami się do golfa 3 nie mieści. Ale przyznam szczerze ,że właśnie boję się tej tylnej belki i ponoć awaryjnej elektroniki Chcę by auto było bezpieczne i ja zawsze o auto dbam ale naczytałem się o tej belce i elektronice i już sam nie wiem czy Zafira A czy XP? Ta strona mnie jeszcze nastraszyła tą belką http://szmytek.pl/tylna-belka-co-to-jest/ czy w Krakowie naprawdę nie ma solidnego serwisu ,który zajmuje się belkami? Jeżdżę co weekend przez Lanckoronę po strasznie łatanej drodze czy to znaczy ,że w XP będzie co chwilę do roboty ta belka? Czy jak sprawdzę na diagnostyce stan zawieszenie przed zakupem i będzie w porządku to może mi na jakiejś dziurze tak strzelić ta belka że się zabiję? Wybór pomiędzy XP a Zafirą A 1.8 benz bo chcę zagazować gdyż jeżdżę 2tys km miesięcznie a w okresie wakacyjnym i więcej

Tagi dla tego tematu

Zakładka

Zakładka

Uprawnienia