Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Poka¿ wyniki od 1 do 15 z 28

Temat: Pierwszy samochód - kilka pytañ odno¶nie formalno¶ci

  1. #1
    miduchp
    Go¶æ

    Domy¶lnie Pierwszy samochód - kilka pytañ odno¶nie formalno¶ci

    Witam,

    Mam zamiar kupiæ pierwszy samochód (oczywi¶cie u¿ywany). W zwi±zku z tym mam kilka pytañ.

    - Je¿eli chodzi o sprawdzenie stanu prawnego, jak mo¿na sprawdziæ zastaw i co jest do tego potrzebne i czy mogê to zrobiæ zak³adaj±c ¿e auto stoi w komisie w Warszawie, jestem z Krakowa ?
    - Ile to trwa ?

    Chcia³bym wzi±æ swojego ojca na wspó³w³a¶ciciela aby zyskaæ trochê na jego zni¿kach

    - Jak mogê to zrobiæ (w momencie zakupu 2 kupuj±cych na umowie, czy jako¶ inaczej, darowizna jakiej¶ czê¶ci auta, etc..) ?
    - Zak³adaj±c ¿e ojciec jest w³a¶cicielem 1% samochodu, kto jest wpisany w dowodzie jako g³ówny w³a¶ciciel (od czego to zale¿y, czy ma to jakie¶ znaczenie) ?
    - Czy miejscem rejestracji mo¿e byæ miejsce zameldowania dowolnego z wspó³w³a¶cicieli ?
    (ja jestem z Krakowa, tata mieszka pod Lublinem, czy mogê uzyskaæ od niego upowa¿nienie tak abym móg³ zarejestrowaæ auto w Krakowie i nie fatygowaæ go osobi¶cie) ?
    - Jak wspó³w³asno¶æ wygl±da z punktu widzenia ubezpieczyciela (ca³y czas zak³adam ¿e chcê skorzystaæ ze zni¿ek taty), czy mogê byæ g³ównym w³a¶cicielem w dowodzie czy nie ma to znaczenia ?
    - Czy 1% wystarczy abym móg³ skorzystaæ z jego zni¿ek, mo¿e macie jakie¶ do¶wiadczenia z ubezpieczycielami w tej kwestii ?

    Pozdrawiam i z góry dziêkujê za pomoc
    Piotr

  2. #2
    Powell
    Go¶æ

    Domy¶lnie

    Najwa¿niejsze to nie kupowaæ na Niemca, Holendra, Belga itp. Druga sprawa to nie braæ auta bez op³aconego VATu.
    Najlepiej, aby¶cie byli obaj na umowie, ale da siê to potem za³atwiæ. Je¿eli auto w Polsce jest zastawione, to chyba w karcie pojazdu jest adnotacja. Je¿eli zagranic± to albo musisz skorzystaæ z serwisu p³atnego, bo policja to chyba tylko sprawdza czy auto nie jest poszukiwane w bazach danych. Nikt Ci prawdopodobnie nie powie nic o aucie jak dasz VIN. Musi byc w³a¶ciciel z dowodem, kart± pojazdu lub innym dokumentem potwierdzaj±cym, ¿e to jest jego auto.

    Nie pamiêtam co musia³em zrobiæ jak zapomnia³em o dopisaniu siebie na umowê podczas jej podpisywania.
    Niestety obaj musicie byæ przy przerejestrowaniu auta i przy odbiorze nowego dowodu. Nawet jak jak jedna osoba bêdzie wpisana jako g³ówna, a druga w adnotacji jako wspó³w³a¶ciciel. Jest chyba upowa¿nienie, ale w±tpie, ¿e ot tak napisane bez notariusza czy co¶, bo wa³ki by sz³y a¿ mi³o.
    Na resztê pytañ nie znam odpowiedzi. Nic Ci to chyba nie da, ¿e bedziesz wspó³w³a¶cicielem w 90 %, 50% itp itd. Dowal± Ci za zapewne m³ody wiek (do 24), brak bezszkodowej jazdy i krótki czas prawa jazdy. Proponuje Ci pój¶æ do agenta, który wy³o¿y Ci kilkana¶cie ofert i wybierzesz najtañsze OC. Niestety je¿eli spe³niasz wszystkie warunki co do wieków itp to nie licz na ubezpieczenie mniejsze ni¿ 700 z³ ; )

  3. #3
    Kris
    Go¶æ

    Domy¶lnie

    Aby sprawdziæ czy auto nie jest w zastawie (nie zawsze jest wpisane w KP) udajesz siê do s±du rejonowego w³a¶ciwego dla miejsca rejestracji pojazdu i na podstawie nr. VIN uzyskujesz informacjê. Do tej pory kosztowa³o to 25 z³.

    Nie ma czego¶ takiego jak wspó³w³a¶ciciel w jakim¶ tam procencie. Auto nale¿y do dwóch osób,zni¿ki liczone s± od osoby która je ma,a to czy Ty bêdziesz jedynie u¿ytkownikiem pojazdu czy dopisanym w DR wspó³w³a¶cicielem tak naprawdê nie obchodzi TU poniewa¿ robi±c OC zgodnie z prawem nale¿y zaznaczyæ czy samochó bêdzie u¿ytkowa³ kierowca poni¿ej 25 roku ¿ycia,a w niektórych ubezpieczalniach nawet 28.

    Cytat Napisa³ Powell Zobacz post
    Druga sprawa to nie braæ auta bez op³aconego VATu.
    Nie mieszaj.... Nie ma czego¶ takiego jak op³acenie VATU. Vat to podatek dla firm,które odprowadzaj± o od towarów. Nie ka¿dy towar czyt.auto jemu podlega.

    Je¿eli samochód by³ za granic± zarejestrowany na firmê to polski sprzedawca powinien wystawiæ Ci Fakturê VAT 23%,je¿eli na osobê fizyczn± to Vat-mar¿e.

    Je¿eli samochód by³ zakupiony na firmê w Polsce po 2004 r to nie koniecznie musisz otrzymaæ F.VAT23% Poniewa¿ firmy mog³y przy zakupie odlicczyæ 60% Vatu co jednocze¶nie przy odsprzeda¿y upowa¿nia³o ich do wystawienia faktury ze stawk± zwolnion±. Handlarz który naby³ auto z faktur± ze stawk± zwolnion± z vatu mo¿e taki samochód sprzedaæ na VAT-MAR¯Ê

  4. #4
    Znawca tematu Avatar carl23
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Sk±d
    WL
    Postów
    3,476
    Podziêkowano Thanks Given 
    356
    Podziêkowano Thanks Received 
    0
    Podziêkowano
    _______
    Si³a Reputacji
    17

    Domy¶lnie

    Cytat Napisa³ Powell Zobacz post
    Nie pamiêtam co musia³em zrobiæ jak zapomnia³em o dopisaniu siebie na umowê podczas jej podpisywania.
    Niestety obaj musicie byæ przy przerejestrowaniu auta i przy odbiorze nowego dowodu. Nawet jak jak jedna osoba bêdzie wpisana jako g³ówna, a druga w adnotacji jako wspó³w³a¶ciciel. Jest chyba upowa¿nienie, ale w±tpie, ¿e ot tak napisane bez notariusza czy co¶, bo wa³ki by sz³y a¿ mi³o.
    Je¶li jest na umowie 1 osoba a chce siê zarej na dwie, pisze siê "akt darowizny".

    Nie musi byæ 2 w³a¶cicieli przy rejestracji, wystarczy g³ówny kupuj±cy i dowód osobisty wspó³w³a¶ciciela.

  5. #5
    Kris
    Go¶æ

    Domy¶lnie

    Cytat Napisa³ carl23 Zobacz post
    Nie musi byæ 2 w³a¶cicieli przy rejestracji, wystarczy g³ówny kupuj±cy i dowód osobisty wspó³w³a¶ciciela.
    Do tego jeszcze upowa¿nienie do rejestracji w czyim¶ imieniu

  6. #6
    Znawca tematu Avatar carl23
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Sk±d
    WL
    Postów
    3,476
    Podziêkowano Thanks Given 
    356
    Podziêkowano Thanks Received 
    0
    Podziêkowano
    _______
    Si³a Reputacji
    17

    Domy¶lnie

    Przy wspó³w³a¶cicielu jak jest g³ówny to nie trzeba upowa¿nienia (za które notabene WK kasuje 17z³ op³aty skarbowej), je¶li kto¶ inny idzie to wtedy upowa¿nienie, ale u mnie jeszcze mies temu twierdzili ¿e wtedy upowa¿nienie musi byæ przez notariusza, a wiêc 17 skarbowej +25 notariusz, chocia¿ s³ysza³em ¿e samo upowa¿nienie powinno wystarczyæ-co WK to obyczaj.

  7. #7
    Starszy u¿ytkownik Avatar czapaja
    Zarejestrowany
    pa¼ 2010
    Sk±d
    Kraków
    Postów
    1,232
    Podziêkowano Thanks Given 
    199
    Podziêkowano Thanks Received 
    0
    Podziêkowano
    _______
    Si³a Reputacji
    15

    Domy¶lnie

    Cytat Napisa³ carl23 Zobacz post
    Nie musi byæ 2 w³a¶cicieli przy rejestracji, wystarczy g³ówny kupuj±cy i dowód osobisty wspó³w³a¶ciciela.
    Z tym bywa ró¿nie. W Krakowie w UMK chc± upowa¿nienia potwierdzonego notarialnie...normalnie paranoja. Najlepiej jet jak podczas zakupu obie osoby podpisz± umowê wtedy nie trzeba kombinowaæ z darowiznami. A co do tego kto jest w³a¶cicielem 'g³ównym' to mnie po prostu zawsze pytaj± kto ma byæ jako pierwszy wpisany do dowodu.

  8. #8
    Znawca tematu Avatar carl23
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Sk±d
    WL
    Postów
    3,476
    Podziêkowano Thanks Given 
    356
    Podziêkowano Thanks Received 
    0
    Podziêkowano
    _______
    Si³a Reputacji
    17

    Domy¶lnie

    Jak pisze siê po ludzku i z g³owa umowê, to potem siê nie pytaj±-ja zawsze walê Kupuj±cy, Wspó³w³a¶ciciel, wtedy jasno wynika, a g³ównego bior± tego co 1szy na umowie, chyba ¿e im jasno powiesz ¿e ma byæ inaczej...

  9. #9
    Starszy u¿ytkownik Avatar czapaja
    Zarejestrowany
    pa¼ 2010
    Sk±d
    Kraków
    Postów
    1,232
    Podziêkowano Thanks Given 
    199
    Podziêkowano Thanks Received 
    0
    Podziêkowano
    _______
    Si³a Reputacji
    15

    Domy¶lnie

    Cytat Napisa³ carl23 Zobacz post
    Jak pisze siê po ludzku i z g³owa umowê, to potem siê nie pytaj±-ja zawsze walê Kupuj±cy, Wspó³w³a¶ciciel, wtedy jasno wynika, a g³ównego bior± tego co 1szy na umowie, chyba ¿e im jasno powiesz ¿e ma byæ inaczej...
    Ja te¿ tak zawsze pisa³em a i tak pytaj± Co urz±d to obyczaj.

  10. #10
    miduchp
    Go¶æ

    Domy¶lnie

    Cytat Napisa³ Kris Zobacz post
    Aby sprawdziæ czy auto nie jest w zastawie (nie zawsze jest wpisane w KP) udajesz siê do s±du rejonowego w³a¶ciwego dla miejsca rejestracji pojazdu i na podstawie nr. VIN uzyskujesz informacjê. Do tej pory kosztowa³o to 25 z³.
    Czyli nie mogê tego zrobiæ w Krakowie je¿eli auto jest zarejestrowane np w Warszawie ?

    Czy kto¶ wie ile trwaj± formalno¶ci czy jest to raczej "od rêki" ?

    Przez formalno¶ci rozumiem np 5 godzinne stanie w kolejce

    Kilka kwesti do podsumowania, prosi³bym o potwierdzenie czy dobrze rozumiem:

    - Przy podpisywaniu umowy k-s na umowie dwie osoby, ja jako g³ówny w³a¶ciciel, mój ojciec jako wspó³w³a¶ciciel.
    - Z punktu widzenia miejsca rejestracji oraz u¿ycia zni¿ek z tytu³u bezszkodowej jazdy (tu chodzi mi g³ównie o AC) nie ma znaczenia kto jest g³ównym / dodatkowym w³a¶cicielem (wszystko zale¿y od TU)

  11. #11
    Starszy u¿ytkownik Avatar czapaja
    Zarejestrowany
    pa¼ 2010
    Sk±d
    Kraków
    Postów
    1,232
    Podziêkowano Thanks Given 
    199
    Podziêkowano Thanks Received 
    0
    Podziêkowano
    _______
    Si³a Reputacji
    15

    Domy¶lnie

    Cytat Napisa³ miduchp Zobacz post
    Czyli nie mogê tego zrobiæ w Krakowie je¿eli auto jest zarejestrowane np w Warszawie ?

    Czy kto¶ wie ile trwaj± formalno¶ci czy jest to raczej "od rêki" ?

    Przez formalno¶ci rozumiem np 5 godzinne stanie w kolejce

    Kilka kwesti do podsumowania, prosi³bym o potwierdzenie czy dobrze rozumiem:

    - Przy podpisywaniu umowy k-s na umowie dwie osoby, ja jako g³ówny w³a¶ciciel, mój ojciec jako wspó³w³a¶ciciel.
    - Z punktu widzenia miejsca rejestracji oraz u¿ycia zni¿ek z tytu³u bezszkodowej jazdy (tu chodzi mi g³ównie o AC) nie ma znaczenia kto jest g³ównym / dodatkowym w³a¶cicielem (wszystko zale¿y od TU)
    Je¶li auto jest zarejestrowane w Warszawie to musia³by¶ i¶æ do s±du rejonowego w Warszawie. Formalno¶ci w sensie rejestracja w UMK? Zale¿y od kolejki ale nie d³u¿ej ni¿ 2h raczej. Przynajmniej mnie siê d³u¿ej w Krakowie nie zdarzy³o. Nie ma znaczenia.

  12. #12
    miduchp
    Go¶æ

    Domy¶lnie

    Cytat Napisa³ czapaja Zobacz post
    Je¶li auto jest zarejestrowane w Warszawie to musia³by¶ i¶æ do s±du rejonowego w Warszawie. Formalno¶ci w sensie rejestracja w UMK? Zale¿y od kolejki ale nie d³u¿ej ni¿ 2h raczej. Przynajmniej mnie siê d³u¿ej w Krakowie nie zdarzy³o. Nie ma znaczenia.
    Chodzi mi o to ile czasu muszê spêdziæ w s±dzie aby uzyskaæ informacjê o zastawie?

  13. #13
    Znawca tematu Avatar carl23
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Sk±d
    WL
    Postów
    3,476
    Podziêkowano Thanks Given 
    356
    Podziêkowano Thanks Received 
    0
    Podziêkowano
    _______
    Si³a Reputacji
    17

    Domy¶lnie

    Jaka warto¶æ tego auta?

    - Przy podpisywaniu umowy k-s na umowie dwie osoby, ja jako g³ówny w³a¶ciciel, mój ojciec jako wspó³w³a¶ciciel.
    - Z punktu widzenia miejsca rejestracji oraz u¿ycia zni¿ek z tytu³u bezszkodowej jazdy (tu chodzi mi g³ównie o AC) nie ma znaczenia kto jest g³ównym / dodatkowym w³a¶cicielem (wszystko zale¿y od TU)
    Ad1-Tak,zgadza siê.

    Ad2-Nie ma to znaczenia. Zni¿ki bêd± zaakceptowane je¶li ojciec bêdzie jako drugi, na odwrót równie¿.

    Pos³uchaj, za bardzo przej±³e¶ siê rol± wg mnie, po co bujaæ siê po s±dach?Spisz porz±dnie, rzetelnie umowê i bêdzie dobrze. Na umowie zaznacz przebieg auta, zrób wpis, ¿e sprzedaj±cy o¶wiadcza, ¿e auto nie posiada wad ukrytych o których w³a¶ciciel wie, ¿e auto nie jest po powodzi, ¿e nie jest zastawem ¿adnego banku lub innej osoby, firmy czy instytucji oraz jest w ca³o¶ci jego w³asno¶ci±, nie pochodzi z kradzie¿y.

    To powinno wystarczyæ do tego, by mieæ dla siebie zabezpieczenie. Czêsto gêsto ludzie o tym nie my¶l± przy podpisaniu umowy a potem siê bujaj±, bo na umowie maj± cenê,datê,dane auta i ludzi oraz zapis Stan techniczny jest mi znany...A po to jest umowa by zabezpieczyæ strony. Je¶li auto ma jakie¶ wady-wpiszcie w uwagach w umowie (otarcia,³yse opony,pêkniêta szyba itd)-wtedy np jak cena jest ni¿sza to jak to wpiszecie w PCC US nie podwa¿y Wam umowy, nie zgadzajcie siê na ni¿sz± cenê na umowie-zazwyczaj gadki sprzedawców to z VAtem musz± uciekaæ, lub innde ¶ciemy-CO CIE TO OBCHODZI?Ty p³acisz np 10 ty¶ i tyle masz mieæ na umowie, bo jak Ciê zrobi w wa³a a bêdziesz na umowie mia³ 7 ty¶ to tylko tyle odzyskasz, poza tym stajesz siê równie¿ winny, ¿e zgadzasz siê na zani¿anie faktury.
    Wystarczy pomy¶leæ przed zakupem i wiele problemów da siê unikn±æ. Zabierz auto na stacjê diagnostyczn±, niech obejrz± czy nie spawany pod spodem, niech sprawdza stan zawieszenia, analizatorem spalin mo¿na szacunkowo okre¶liæ stan silnika, podjechaæ do mechanika niech zmierzy kompresjê (je¶li benzyna) je¶li diesel-do dieslowca na test turbiny i wtrysków je¶li sam nie potrafisz oceniæ ich stanu-kosztowo wyjdzie du¿o taniej ni¿ ASO a bêdzie rzetelniej.

    Po tych wszystkich krokach jest szansa ¿e kupisz auto, którym poje¼dzisz a nie które bêdzie sta³o na parkingu i czeka³o na kolejn± sprawê w s±dzie....

  14. #14
    miduchp
    Go¶æ

    Domy¶lnie

    Warto¶æ auta 31k. Sprzedajacy wystawia fakturê (komis), wiêc z PCC chyba siê nie p³aci ?

    Dziêki za poradê odno¶nie umowy. Jak Pan siê nie zgodzi na zaproponowane przez ciebie zapisy w umowie, bêdzie to znak ¿e ma co¶ do ukrycia.

    Z autem mam zamiar jechaæ do ASO, zastanawiam siê jeszcze nad zamówieniem inspekcji z forum przez ASO. Wydatek 400 czy 500 z³ to relatywnie nie du¿o ¿eby czuæ siê w miarê spokojnie je¶li chodzi o sprawdzenie stanu technicznego.

    BTW, czy koledzy robiacy inspekcjê z forum moga zmierzyæ kompresjê na miejscu (benzyna)?

    Dziêki wielkie za pomoc!

  15. #15
    Znawca tematu Avatar carl23
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Sk±d
    WL
    Postów
    3,476
    Podziêkowano Thanks Given 
    356
    Podziêkowano Thanks Received 
    0
    Podziêkowano
    _______
    Si³a Reputacji
    17

    Domy¶lnie

    Komis wystawi Ci Vat mar¿ê je¶li kupi³ od prywatnego i pe³n± Vat je¶li od firmy-sprawd¼ w dokumentach je¶li auto z zagranicy kto by³ w³a¶cicielem czy firma (Vat 23% powinna byæ) czy prywatna osoba (vat mar¿a wtedy) ¿eby wa³ku na vacie nie by³o.

    Zapisy o których mówiê na samej fakturze Ci nie zrobi, bo to dokument ksiêgowy o okre¶lonym wzorze, ale ju¿ z ty³u na odwrocie w formie o¶wiadczenia mo¿na taki wpis zawrzeæ, oraz piecz±tka i podpis komisanta.

    Nie wiem czy ASO to dobry pomys³ (drogo i niekoniecznie dobrze, lepiej tak jak napisa³em powy¿ej OSKP +mechanik)...Napisz sk±d jeste¶ mo¿e mamy tu z okolicy sprawdzonego inspektorka to Ci rzuci okiem, jak siê dogadacie cenowo to podjedzie z w³a¶cicielem do OSKP i na mierzenie ci¶nienia bo na miejscu tego nikt Ci nie zrobi. Napisz równie¿ jakie to auto to mo¿e bêdzie kto¶ mia³ program by podpi±æ siê do kompa.
    Mo¿esz te¿ linka podes³aæ, mo¿e kto¶ co¶ nt sprzedawcy bêdzie wiedzia³.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Tagi dla tego tematu

Zak³adka

Zak³adka

Uprawnienia

  • Nie mo¿esz zak³adaæ nowych tematów
  • Nie mo¿esz pisaæ wiadomo¶ci
  • Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników
  • Nie mo¿esz edytowaæ swoich postów
  •