Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11

Temat: Co z gaśnicą w samochodzie

  1. #1
    Admin Forum Avatar mpDante
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Skąd
    dolnośląskie
    Postów
    4,071
    Podziękowano Thanks Given 
    1,821
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    10

    Exclamation Co z gaśnicą w samochodzie

    Gdyby okazało się, że podczas kontroli drogowej policjant zażyczy sobie okazania dokumentu legalizacji gaśnicy, to proszę powiedzieć, że ma ona być sprawna. Jeżeli nie wierzy, niech sprawdzi i zapłaci za jej ponowne napełnienie. Na pytania Czytelników odpowiada podinspektor Mariusz Olko z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu

    - Czy to prawda, że trzeba mieć legalizację gaśnicy samochodowej? Co zrobić, gdy podczas kontroli drogowej policjant zażyczy sobie takiego dokumentu?

    - Przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym określają, że gaśnica powinna być:

    * utrzymana w należytym stanie oraz działać sprawnie i skutecznie;
    * umieszczona w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia (nie dotyczy to motocykla). I to wszystko.

    Dodam, że również przepisy przeciwpożarowe nie zobowiązują właścicieli samochodów do okresowej konserwacji gaśnic. Dlatego termin jej ważności też nie powinien być przedmiotem kontroli drogowej. W razie stwierdzenia przekroczenia tego terminu organ kontrolny nie może z tego powodu zatrzymać dowodu rejestracyjnego ani ukarać kierującego mandatem. Natomiast może go pouczyć o potrzebie konserwacji i sprawdzenia gaśnicy, aby w sytuacji, gdy zajdzie potrzeba jej użycia, zadziałała ona sprawnie i skutecznie.

    Jedynym wyjątkiem są pojazdy przewożące materiały niebezpieczne - gaśnice samochodowe powinny być poddawane przeglądowi według wskazań producenta, ale nie rzadziej niż raz do roku.

    źródło: motofakty.pl
    # Szanuj moderatora swego, bo możesz mieć gorszego #
    - Inspekcje @ dolnośląskie -

    Problem z Lenovo? Wesprzyj akcję FB Uwaga na Lenovo

  2. #2
    Znawca tematu Avatar Andrebar
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Skąd
    Łódź - Heidelberg
    Postów
    4,718
    Podziękowano Thanks Given 
    1,084
    Podziękowano Thanks Received 
    3
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    18

    Domyślnie

    No i patrzcie ludzie jak nieznajomość przepisów szkodzi .....mi kilka lat temu pan policjant wlepił 50zł mandat za brak ważnej homologacji na gaśnicy ( w aucie typowo osobowym) choć od nowości miała dopiero półtora roku i ważność była na dwa lata ....ale w/g jego wiedzy to gaśnica powinna być homologowana co ROK ....no nie miał się do czego innego czepić a skoro już zatrzymał to wyjął mi te 50zł z kieszeni .....no chyba , że kilka lat temu było inne prawo ...co by mnie nie zdziwiło w POmrocznej podobnie jak z apteczką - wymagana gdy jesteś ratownikiem drogowym

    PS;
    W latach póżnych 80-tych milicjanci gdzieś w pipidówku zabrali kierowcę na komendę celem wyjaśnienia dlaczego ma inne tablice na przyczepce i inne na aucie .......nie wierzycie to poszperajcie w necie może ten przypadek znajdziecie
    Człowiek mądrzeje z wiekiem....szkoda tylko że z wiekiem od trumny

  3. #3
    Starszy użytkownik Avatar Roadkiller
    Zarejestrowany
    paź 2010
    Skąd
    pomorskie
    Postów
    1,536
    Podziękowano Thanks Given 
    227
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    15

    Domyślnie

    A ja rok temu kolegę uratowałem przed ticket'em Policjanci chcieli mandat postawić za przeterminowaną gaśnicę o pół roku. On już chciał mandat przyjąć wtem się odezwałem do policjanta, że gaśnica musi być sprawna i tyle. A termin ważności nie oznacza z góry czy jest w 100% sprawna. A żeby zobaczyć czy jest sprawna to trzeba ją odpalić... Powiedziałem niebieskiemu, żeby sprawdził czy jest sprawna ale ma wtedy zapłacić za napełnienie No i kolega dostał pouczenie

  4. #4
    krzysiek
    Gość

    Domyślnie

    Ja już chyba z 5 lat bez gaśnicy jeżdżę. Miałem kilka kontroli ale o gaśnicę nigdy nikt się nie pytał.

  5. #5
    loocash.b
    Gość

    Domyślnie

    O gaśnicę zazwyczaj pytają gdy nie ma już czego się przyczepić zatem u Kolegi pewnie za każdym razem znalazło się coś innego

  6. #6
    Starszy użytkownik Avatar elpolacco
    Zarejestrowany
    lut 2012
    Postów
    125
    Podziękowano Thanks Given 
    11
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpDante Zobacz post
    * umieszczona w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia (nie dotyczy to motocykla). I to wszystko.
    źródło: motofakty.pl
    Niech ktoś zinterpretuje pojęcie: "łatwo dostępnie miejsce" ponieważ znajomy dostał mandat za to, że fabrycznie woził gaśnicę w bagażniku. Policjant stwierdził, że to nie jest łatwo dostępne miejsce ponieważ klapa może się zatrzasnąć itd. Według niego łatwo dostępny miejscem jest np. gaśnica zamontowana pod siedzeniem.

  7. #7
    Maryush
    Gość

    Domyślnie

    W Espero miałem gaśnicę fabrycznie pod siedzeniem pasażera (a właściwie to nawet przed siedzeniem) - jeśli chodzi o dostępność super sprawa. Ale co z tego, jak w większości aut miejsce na gaśnicę jest w bagażniku.

  8. #8
    Starszy użytkownik Avatar Muniek1310
    Zarejestrowany
    lut 2014
    Skąd
    Szczecin
    Postów
    819
    Podziękowano Thanks Given 
    733
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    11

    Domyślnie

    A tutaj załączam rozporządzenie, miłej lektury, przyda się na przyszłość: OBWIESZCZENIE
    MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ1)
    z dnia 6 czerwca 2013 r.
    w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych
    pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU20130000951&type=2‎ Interesujący nas rozdział to rozdział 2 Wyposażenie, strona 14.

  9. #9
    expertonline
    Gość

    Domyślnie

    ja podobnie - ale ostatnio ... w ubiegłym tygodniu, aby przejść badania trzeba było kupić nową gaśnicę ... bo stara była baaardzo stara
    ... ale niech tam

  10. #10
    matty
    Gość

    Domyślnie

    Załączam interpretację Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, z której wynika, że "podczas kontroli drogowej policjanci powinni sprawdzać realizację obowiązku posiadania gaśnicy, a ujawniony przekroczony termin jej ważności nie powinien jednak skutkować zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego lub nałożeniem mandatu karnego".
    http://isp.policja.pl/isp/aktualnosc...w-gasnice.html

    Warto się powołać na tę interpretację i wskazane w niej przepisy w przypadku problemów podczas kontroli.

  11. #11
    rinho
    Gość

    Domyślnie

    jedyna wątpliwa sprawa to sformułowanie: " powinny być utrzymane w należytym stanie oraz działać sprawnie i skutecznie." w większości deklaracji zgodności gasnic (dostaje się takową w momencie zakupu) jest zapis, że producent gwarantuje jej działanie pod warunkiem przeprowadzania okresowych kontroli.
    Domniemywać więc można, że w przypadku braku takich kontroli, nie ma gwarancji, że ów sprzęt jest sprawny - co w teorii podchodzi pod zapisy rozporządzenia.
    W praktyce może wyglądać to tak, że nie dostaniesz mandatu za "nieważną" gaśnicę, ale w przypadku, kiedy będziesz musiał jej użyć, a ona nie zadziała to oskarżą o celowe zaniedbanie albo i co gorszego.

Tagi dla tego tematu

Zakładka

Zakładka

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •