Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14

Temat: Większy kompakt do miasta PB/ON - 30000 zł

  1. #1
    Bywalec
    Zarejestrowany
    maj 2020
    Skąd
    Bytom
    Postów
    15
    Podziękowano Thanks Given 
    0
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    0

    Domyślnie Większy kompakt do miasta PB/ON - 30000 zł

    Cześć i czołem

    W najbliższej przyszłości będę musiał wymienić samochód, gdyż koszty dalszego utrzymywania Mondeo ST220 zaczynają być zdecydowanie nieuzasadnione (korozja). Na chwilę obecną w życiu będę poszukiwał większego kompakta (może być też wersja kombi), który zawiezie moje cztery litery do pracy, a w weekend czasami też gdzieś dalej. Z wymogów:

    • 4 drzwi
    • relatywnie dobrze wyciszone wnętrze, zawias nie musi być super-hiper-wybierający każdą drobinę piasku (obecny Eibach Pro Kit i koła 225/40 R18 świetnie mi się prowadzą )
    • miejsca na tylnych fotelach na tyle, aby bez większych problemów dwójka dzieciaków (niecały rok i dwa i pół roku) w fotelikach mogła podróżować i aby wyciąganie i wkładanie ich nie stanowiło problemów rzędu "sam poskładam prom kosmiczny" (najmniejsze miejskie auta odpadają)
    • 4 cylindry w turbo - obojętne czy będzie to benzyna, czy diesel. Jeżeli uważacie, że w tej cenie można też dostać coś fajnego bez turbo - chętnie na to spojrzę.
    • w większości auto będzie podróżować 12 km po mieście i wracać taką samą ilość kilometrów tą samą trasą
    • do auta będę potrzebował zamontować hak, więc wersje usportowione odpadają (bagażnik na rowery, dodatkowy kufer)
    • odpowiadając na pytania: diesel jak najbardziej może być. Żona jeździ do pracy 25 km ekspresówką i autostradą, więc przez jeden tydzień może śmigać dieselkiem, żeby trochę przegonić auto
    • najważniejsze - cena. + - 30000 zł. Jeżeli na jakiś model warto wydać nieco więcej będę rozważał taką opcję, jednak w obecnych czasach to wiadomo, że człowiek każdą zarobioną złotówkę obejrzy 4 razy, zanim ją wyda
    • ważne obecnie są dla mnie koszta utrzymania samochodu: ST220 było super, ale sporo części z tytułu tego, że to ST było dostępnych w cenach sporo odbiegających od cywilnych (np. alternator 1950 zł, wahacz tylny wzdłużny 1200 zł, cewka 450 zł, amortyzator NIVO tył 2100 zł...)
    • posiadając turbo na pewno w przyszłości odwiedzę hamownie (większy intercooler + strojenie), dlatego może warto szukać najsłabszych modeli, które programowo można chipnąć na wersję mocniejszą z jakimś bonusem


    Nad czym myślę i dlaczego jest to dobry / zły wybór?



    • Fiat Bravo II - w tej cenie mógłbym szukać najbogatszej wersji możliwej. Pytanie tylko czy szukać 14 T-jet, czy 2.0 mJTD?
    • Ford Focus MK3 - silnik od 1.5 eb w górę ( nie jestem przekonany do litrówek, miałem okazję się przejechać i dźwięk silnika zabija mi całkowicie przyjemność z jazdy...) - pytanie tylko który i czy w tych pieniądzach jest sens rozglądać się za foką? MK2 nie biorę pod uwagę - za dużo korelacji z moim Mondeo, a nie chcę dwa razy wchodzić do tego samego wnętrza
    • Kia Cee'd II - tutaj właściwie wybór silnika ogranicza się tylko do 1.6 CRDI. Przez miesiąc jeździłem takim jako zastępcze z ubezpieczenia, całkiem przyjemnie to śmigało. Preferowałbym wersję XL (tak wiem, tutaj musiałbym dopłacić, ale jeżeli naprawdę warto to być może i zapadłaby taka decyzja)
    • Opel Astra IV J - ponownie nieco ponad budżet, wersja preferowana to 1.6 Turbo w Cosmo. Jak mocno osprzętowo (i finansowo) różni się on od 1.4 Turbo? Bo o 1.4 T to wiem, że silnik godny polecenia, można nawet znaleźć wersje z fabrycznym LPG, przy czym trudno będzie wyszarpać w niej Cosmo albo Sport'a
    • Peugeot 308. Wersja T7 myślę jest w zasięgu, nawet w 2.0 HDI Allure. T9 - nie ukrywam, z całego tego towarzystwa najbardziej podoba mi się taki kompakcik, oczywiście w Allure i 1.6 blueHDI, bo na nic więcej budżet nie pozwoli. Stąd pytanie do Was: ile trzeba naciągnąć budżet, aby kupić ładne 308 T9 w ropniaku (zapewne Trade Lux się wypowie - z góry dziękuję )


    To by było na tyle, jeżeli chodzi o moje prysznicowe przemyślenia na temat samochodu. Wiem, że macie na te tematy zdecydowanie większą wiedzę i doświadczenie, dlatego z miłą chęcią wysłucham wszystkich propozycji, opinii za i przeciw, słów krytyki, itd., etc. Wiadomo, że nie każdy model człowiek bierze pod uwagę, a Wy mając przegląd rynku zawsze możecie rzucić jakimś czarnym koniem (ot taki współczesny Passat w TeDeI polift Hajlajn od Niemca, tylko 198tys PACZ!!! )

    Z góry dzięki!

  2. #2
    Moderator Avatar Tytan
    Zarejestrowany
    paź 2010
    Skąd
    3M
    Postów
    16,349
    Podziękowano Thanks Given 
    3,373
    Podziękowano Thanks Received 
    206
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    10

    Domyślnie Odp: Większy kompakt do miasta PB/ON - 30000 zł

    nie mk3 tylko mk4 raczej i 2.5 T

  3. #3
    Bywalec
    Zarejestrowany
    maj 2020
    Skąd
    Bytom
    Postów
    15
    Podziękowano Thanks Given 
    0
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    0

    Domyślnie Odp: Większy kompakt do miasta PB/ON - 30000 zł

    Ale ja pisałem o Focusie Mk3, a nie Mondeo O Mondeo też myślałem, ale wiem, że 2.5T maksymalnie doposażone i w ładnym stanie jest bardzo ciężko dostać, a budżet 30000 zł raczej nie pozwoli mi na zakup takiego wozidła.

    No nic, czekam na opinie a'propo moich przemyśleń

  4. #4
    Bywalec
    Zarejestrowany
    maj 2020
    Skąd
    Bytom
    Postów
    15
    Podziękowano Thanks Given 
    0
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    0

    Domyślnie Odp: Większy kompakt do miasta PB/ON - 30000 zł

    Kurcze, nikt nic nie jest w stanie się wypowiedzieć na temat moich propozycji albo napisać własne?

  5. #5
    Starszy użytkownik
    Zarejestrowany
    gru 2010
    Skąd
    Warszawa
    Postów
    1,069
    Podziękowano Thanks Given 
    28
    Podziękowano Thanks Received 
    9
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    15

    Domyślnie Odp: Większy kompakt do miasta PB/ON - 30000 zł

    Generalnie z tą kasą w klasie kompakt masz bardzo duży wybór modelowy i sporo zależy od tego czy preferowany jest samochód młodszy czy bardziej tzw. Premium
    Z tych platform które wymieniłeś do Ceeda jest jeszcze bliźniaczy Hyundai I30 II Ggeneracji, dla Bravo nawet dwie techniczne bliźniaczki czyli Giulietta i najrzadziej spotykana a często bardzo dobrze doposażona Lancia Delta. Skoro przeciwko Focusowi MK2 przemawia wnętrze to zawsze są bliźniacze Volvo S40/V50 gdzie akurat wnętrze ze stylistyką Forda nie ma nic wspólnego. Masz też do wyboru wielbione przez wiele osób i przy benzyniakach wolnossące japończyki typu Auris I, Civic VIII UFO, czy nawet hybrydowe Priusy. Są VAG-i (Golf VI, Leon II, Octavia II) gdzie przy takim budżecie trafiają się już bardzo porawione diesle CommonRail jak i proste,stare, wolnossące benzyniaki 1.6.
    I tak z własnego doświadczenia to dzieci szybko rosną, później domagają się samodzielnego wsiadania i wtedy liczy się miejsce za tylnymi fotelami także klasa średnia bywa lepszym wyborem nawet kosztem trochę starszego rocznika.
    Ostatnio edytowane przez Bartek28 ; 30-05-20 o 15:46

  6. #6
    Bywalec
    Zarejestrowany
    maj 2020
    Skąd
    Bytom
    Postów
    15
    Podziękowano Thanks Given 
    0
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    0

    Domyślnie Odp: Większy kompakt do miasta PB/ON - 30000 zł

    Hyundai i30 odpada - nie jestem w stanie przyzwyczaić się do niebieskiego podświetlania zegarów. Moja żona ma I - jej to odpowiada, dla mnie nie do przejścia, nawet za super ekstra cenę O Lancii Delta powiem szczerze nigdy nie myślałem, spojrzę na ofertę. Niemieckie i VAGi nigdy mnie nie kręciły, tj. kręciły mnie ale nie stać mnie na utrzymanie samochodu z literką S (względnie RS) z przodu

    Hybrydowy Prius? Cholera, nigdy nie rozważałem hybrydy... przez kilka dni miałem okazję pojeździć Aurisem II właśnie z niebieskim znaczkiem i powiem szczerze miałem mieszane uczucia. Jak jeździło się spokojnie i przepisowo to spalanie naprawdę było ekstra, jak korzystało się głównie z opcji but - hamulec, to w mieście pokroju Katowice spalanie wychodziło na poziomie 8 litrów. Jednak patrząc na to, że była to służbówka, to był to też inny styl jazdy Normalnie podejrzewam wykorzystywał bym bardziej silnik elektryczny. Zaintrygowałeś mnie. Teraz tak na serio: czy jest rzeczywiście realna szansa na zakup Priusa w hybrydzie w takiej kwocie?

    Bo szczerze powiedziawszy z dzieciakami też masz rację, dlatego jest ciągle gdzieś z tyłu głowy opcja Peugeot 508 SW 2.0 HDI w automacie...

  7. #7
    Znawca tematu Avatar tradelux
    Zarejestrowany
    paź 2010
    Skąd
    Katowice, Kraków
    Postów
    5,568
    Podziękowano Thanks Given 
    91
    Podziękowano Thanks Received 
    5
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    19

    Domyślnie Odp: Większy kompakt do miasta PB/ON - 30000 zł

    Peugeota 308T9 2.0HDI nie kupisz w tej cenie. ładne egzemplarze to ceny 36-42tys zł.

    Fiat Bravo II - wykonanie koszmar
    Ford Focus MK3 - silniki EB dość kiepskawe - poszedłbym w TDCI lub wolnossące 1.6
    Kia Cee'd - jeden wielki plastik
    Opel Astra IV - sinik tylko 1.4T, 1.6T były problematyczne. Problem w tych autach to korozja, która przy 2010-2012r już wychodzi pod spodem (wózek, podłużnice)

    Dodałbym w zestawieniu Audi A4 B8 2.0TDI - bardzo fajne auto, tańsze w utrzymaniu od ST i lepsza blacharka (nie taka jak we Francuzach, ale lepsza niż w Mk3)
    Citroen C5 CX7 - z pancernym 2.0HDI będzie nie do zajechania i sporo miejsca na foteliki
    ---

    Facebook: www.facebook.com/TradeLUX.samochody
    Otomoto: trade-lux.otomoto.pl
    Login na allegro: trade-lux

  8. #8
    Bywalec
    Zarejestrowany
    maj 2020
    Skąd
    Bytom
    Postów
    15
    Podziękowano Thanks Given 
    0
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    0

    Domyślnie Odp: Większy kompakt do miasta PB/ON - 30000 zł

    Okej, to już mi się generalnie klaruje obraz tego, co będę w najbliższym czasie szukał.

    Tradelux - jeszcze jedno pytanie do Ciebie, bo jesteś najbardziej w temacie: czy 308 T9 ale z 1.6 HDI albo T7 (1.6, ew. 2.0 HDI) jest realne w cenie do 30 000 PLN? Wersja Allure, Business Line, względnie Feline, automat? Bo nie ukrywam, że na chwilę obecną najbardziej podoba mi się 308, a na drugie miejsce wjeżdża propozycja pt. Citroen C5 2.0 HDI .

  9. #9
    Starszy użytkownik
    Zarejestrowany
    gru 2010
    Skąd
    Warszawa
    Postów
    1,069
    Podziękowano Thanks Given 
    28
    Podziękowano Thanks Received 
    9
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    15

    Domyślnie Odp: Większy kompakt do miasta PB/ON - 30000 zł

    Nie oszukujmy się 308 I Generacji T7 w budżecie 30 tys. PLN to masz do wyboru do koloru, spokojnie kupisz coś po liftingu, a szczególnie z dieslami nie są to samochody jakoś szczególnie doceniane i wysoko wyceniane. I jedna uwaga jeśli chcesz automat to o ile mnie pamięć nie myli sytuacja była podobna jak w Citroenach gdzie dla 1.6 HDI skrzynia to tylko zautomatyzowany manual MCP z różnymi wielokrotnie opisywanymi bolączkami, natomiast przy 2.0 HDI będzie już klasyczny hydrauliczny automat. Z benzyniaków w T7 ciężko oczywiście polecać współprojektowane przez BMW silniki VTI i THP, natomiast jeżeli akceptujesz również wczesne egzemplarze (chyba max. 2009) to bardzo sporadycznie, w Polsce to naprawdę od wielkiego święta, pojawiają się T7 napędzane starym dobrym wolnossącym silnikiem PSA 2.0 z serii EW10.
    I popieram Tradeluxa że X7 to inna klasa wygody i komfortu, a przy dużej podaży wersji 2.0 HDI ceny stały się naprawdę atrakcyjne.

  10. #10
    Bywalec
    Zarejestrowany
    maj 2020
    Skąd
    Bytom
    Postów
    15
    Podziękowano Thanks Given 
    0
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    0

    Domyślnie Odp: Większy kompakt do miasta PB/ON - 30000 zł

    Dzięki wszystkim za swoje uwagi, spostrzeżenia i sugestie. Wygląda na to, że będę poszukiwał Citroena C5 na hydro. Zawieszenie z tego, co miałem okazje poczytać, trwałe, warunkiem jest regularne sprawdzanie i ew. "dobijanie" gazu. Koszta stosunkowo niewielkie za komfort, które to auto daje.

  11. #11
    Starszy użytkownik
    Zarejestrowany
    gru 2010
    Skąd
    Warszawa
    Postów
    1,069
    Podziękowano Thanks Given 
    28
    Podziękowano Thanks Received 
    9
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    15

    Domyślnie Odp: Większy kompakt do miasta PB/ON - 30000 zł

    Generalnie X7 jest to bardzo trwałym samochodem, szczególnie ograniczając się do silników 2.0 (wszystkie wersje HDI i benzyna EW10, ale w X7 był tylko montowany tylko w początkowych rocznikach) , nawet przy samochodach z dużymi przebiegami, tylko oczywiście w egzemplarzach o które ktoś dbał serwisowo i które nie są "twórczą" kompilacją twórczości polskiego rzeźbiarza metaloplastyki z częściami pozbieranymi po straganach giełdy w Poznaniu tudzież po szopach w okolicach Pleszewa lub Ostrowa Wlkp. Do tego trzeba przyznać że jak na to co sobą reprezentuje to jest też samochodem bardzo korzystnie wycenianym w porównaniu do m.in. niemieckich przedstawicieli tego segmentu.

  12. #12
    Znawca tematu Avatar tradelux
    Zarejestrowany
    paź 2010
    Skąd
    Katowice, Kraków
    Postów
    5,568
    Podziękowano Thanks Given 
    91
    Podziękowano Thanks Received 
    5
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    19

    Domyślnie Odp: Większy kompakt do miasta PB/ON - 30000 zł

    Dobijanie gazu w hydro C5? Amortyzatory są hydrauliczne - olej Nawet jak przyjdzie wymienić to koszt nie jest duży ok. 600-800zł i wymienia się 1 amortyzator/siłownik. W poliftach poprawili je, więc wytrzymują sporo. 308 T9 nie kupisz żadnej w tej cenie (mowa o ładnej), a T7 jakbym miał kupowac to wolałbym zdecydowanie C5 X7
    ---

    Facebook: www.facebook.com/TradeLUX.samochody
    Otomoto: trade-lux.otomoto.pl
    Login na allegro: trade-lux

  13. #13
    Bywalec
    Zarejestrowany
    maj 2020
    Skąd
    Bytom
    Postów
    15
    Podziękowano Thanks Given 
    0
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    0

    Domyślnie Odp: Większy kompakt do miasta PB/ON - 30000 zł

    To nic innego nie zostało, jak czekać, aż ST220 wróci z serwisu, spieniężyć i zacząć poszukiwania C5. Dziękuję wszystkim za konstruktywną opinię :-)

  14. #14
    Znawca tematu Avatar tradelux
    Zarejestrowany
    paź 2010
    Skąd
    Katowice, Kraków
    Postów
    5,568
    Podziękowano Thanks Given 
    91
    Podziękowano Thanks Received 
    5
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    19

    Domyślnie Odp: Większy kompakt do miasta PB/ON - 30000 zł

    Każda pomoc cieszy! Udanych poszukiwań
    ---

    Facebook: www.facebook.com/TradeLUX.samochody
    Otomoto: trade-lux.otomoto.pl
    Login na allegro: trade-lux

Zakładka

Zakładka

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •