Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Temat: Fiat Bravo 1900 JTD blokuje skrzynie biegów

  1. #1
    omar
    Gość

    Domyślnie Fiat Bravo 1900 JTD blokuje skrzynie biegów

    Witam wszystkich!
    To mój pierwszy post na tym forum.
    Przegladam je juz ok. 6 miesiecy hobbystycznie ogladajac do czego zdolni sa polscy handlarze i nie tylko
    Mam jednak problem techniczny z samochodem i pomyślałem że mógłbym poprosić Was, drodzy Forumowicze o pomoc.
    W samochodzie mojej dziewczyny - fiacie Bravo JTD z 2000 roku od czasu kiedy zapanowaly niskie temperatury(ponizej 5 stopni mrozu) daje sie we znaki nastepujacy problem: gdy silnik ostygnie skrzynia blokuje na takiej zasadzie, że gdy np zostawimy samochod na jedynce - po nocy chodzi tylko w polozeniach 1-2, nie da sie wlaczyc wyzszego biegu dopoki silnik nie nabierze wyzszej temperatury.
    Moje pytanie brzmi: co może być przyczną? Jak droga może być naprawa?
    Dziekuje z gory za wszelkie odpowiedzi!

  2. #2
    balbulus
    Gość

    Domyślnie

    Podobny przypadek miałem w Pandzie - wiem, że to inne auto, ale też Fiat, może coś będzie na rzeczy.

    Bardzo prozaicznie - dochodziło do zamarzania cięgien sterujących skrzynią (u mnie, jeżeli zostawiłem auto na biegu, nie mogłem go "wypiąć" dopóki komora silnika
    się nie rozgrzała). Nie wiem dokładnie, jak wyglądała naprawa - ASO (auto było jeszcze na gwarancji) poinformowało mnie o przesmarowaniu cięgien.
    Wg mnie z tego wynika, że gdzieś zbierała się wilgoć - albo pod pancerzem cięgien, albo gdzieś w okolicach skrzyni, i zamarzało - należało wyprzeć wodę i solidnie zapakować całość smarem, aby woda nie dochodziła do cięgien.

    Tak czy inaczej naprawa raczej nie byłaby chyba droga (nie płaciłem, gwarancja), więc życzę Ci, aby to był podobny przypadek, a nie coś gorszego.

  3. #3
    Wolf
    Gość

    Domyślnie

    Przy dużych mrozach w każdej manualnej skrzyni biegów zanim się olej trochę nie rozgrzeje zawsze jest utrudniona zmiana biegów, -5 stopni to jeszcze nie drastyczna temperatura,można skontrolować olej w skrzyni biegów i ewentualnie go wymienić,no i tak jak wyżej sprawdzić cięgna i mechanizm zmiany biegów.

  4. #4
    omar
    Gość

    Domyślnie

    No tak, tylko tutaj jest ona nie tyle utrudniona co niemozliwa nawet przy uzyciu duzej sily.
    Dziekuje Wam za odpowiedz!

  5. #5
    balbulus
    Gość

    Domyślnie

    Omar, u mnie właśnie tak było - jak zostawiłem na noc na "dwójce", rano odpalałem auto i 5 minut ze sprzęgłem w podłodze czekałem, aż odpuści, będę mógł zrzucić na luz i iść skrobać szyby.

  6. #6
    omar
    Gość

    Domyślnie

    Troche po czasie ale chcialem napisac dla kogos na przyszlosc - faktycznie, jak pisał balbulus winny były cięgna. Naprawda polegała na ich wycyszczeniu i nasmarowaniu, kosztowala 50zł u znajomego mechanika

  7. #7
    jasieek
    Gość

    Domyślnie

    U mnie to samo w Pug 307. Nie dało się zmieniać biegów przez kilka minut. Co prawda przy -17.

Tagi dla tego tematu

Zakładka

Zakładka

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •