Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 21

Temat: F VAT marża

  1. #1
    Znawca tematu Avatar carl23
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Skąd
    WL
    Postów
    3,476
    Podziękowano Thanks Given 
    356
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    17

    Domyślnie F VAT marża

    Ostatnio zadano mi pytanie, na które odpowiedziałem chyba dobrze jednak chciałbym się upewnić.

    Prowadzący autohandel lub komis-wystawia fvat marża (zakup od prywatnego właściciela), chyba że auto zakupione od firmy,wtedy fvat 23%-TAK?

    No i jeśli osoba prywatna kupuje od autohandlu (komisu) to dostanie fvat marżę, ale powinna dostać kpl dokumentów by zarejestrować, czyli jeszcze umowa między nim a poprzednim właścicielem (chyba że byłą umowa komisowa,ale załóżmy że nie) i tutaj pytanie:
    Czy wystarczy jeśli kupujący będzie miał kopię umowy (chyba musi być potwierdzona notarialnie-i o to mi głównie chodzi), czy potrzebny oryginał?Bo sprzedawca twierdził że oryg musi mieć w kwitach na wypadek kontroli.
    A więc jak to z tym dokładnie jest?
    Ja odpowiedziałem, że z kopią notarialną zarejestrują w WK, ale jaki kwit powinien dostać od sprzedawcy, oryginał czy kopię?

  2. #2
    Znawca tematu Avatar tradelux
    Zarejestrowany
    paź 2010
    Skąd
    Katowice, Kraków
    Postów
    5,568
    Podziękowano Thanks Given 
    91
    Podziękowano Thanks Received 
    5
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    19

    Domyślnie

    Umowę KS spisuje się w 3 egzemplarzach i wtedy nie ma problemu.
    Ewentualnie kopia z oryginału potwierdzona notarialnie.
    Inaczej nie ma szans
    ---

    Facebook: www.facebook.com/TradeLUX.samochody
    Otomoto: trade-lux.otomoto.pl
    Login na allegro: trade-lux

  3. #3
    Znawca tematu Avatar Grzechu
    Zarejestrowany
    sty 2011
    Skąd
    Trójmiasto
    Postów
    4,325
    Podziękowano Thanks Given 
    933
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    18

    Domyślnie

    I do rejestracji jeszcze kupujący powinien mieć kopie wpisu do ewidencji działalności tegoż komisu, autohandlu, reszte tradelux wyjaśnił. Bynajmniej tak jest u nas, ale zależy też jaki to wydział komunikacji bo w Gdańsku się zdarza że panie różne dziwne rzeczy potrzebują, niewiadomo po co i dlaczego, a w Elblągu np. pani w komunikacji nie zapyta nawet klienta czy pojazd jest upezbieczony jak odbiera twardy dowód, a jak się rejestruje i zapomni czegoś to prosi abyśmy dostarczyli jej to co brakuje jak będziemy twardy dowód odbierać czyli pełna kultura.

  4. #4
    Znawca tematu Avatar carl23
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Skąd
    WL
    Postów
    3,476
    Podziękowano Thanks Given 
    356
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    17

    Domyślnie

    Acha,czyli oryginał musi zostać dla sprzedawcy, bo potrzebuje do okazania się US. Właśnie 3 umowy KS załatwiają temat, faktycznie Bo pewnie notariusz swoje też kasuje. Kiedyś płaciłem za potwierdzenie fvat chyba 17 zeta, nie wiem jak za umowy KS biorą...

  5. #5
    Kris
    Gość

    Domyślnie

    Ja daję zawsze oryginał,a sobie zostawiam kopię. Tak jak napisał Grzechu musi być jeszcze wpis do ewidencji podpisany za zgodność z oryginałem z pieczątką.

    F.vat marże wystawia się również wtedy gdy kupi się samochód na fakturę vat ze stawką zw.

    Sumując;
    - Umowa lub faktura pośrednia między sprzedawcą,a osobą widniejącą w DR (jeżeli jest to faktura to również wpis do DG,KRS i potwierdzenie notarialne tej FV)\
    - Oryginał faktury Vat-marży lub VAT + wpis do ewidencji
    - Oczywiście DR i karta poj.

  6. #6
    Znawca tematu Avatar carl23
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Skąd
    WL
    Postów
    3,476
    Podziękowano Thanks Given 
    356
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    17

    Domyślnie

    Ale kopie Kris notarialnie potwierdzasz?Bo chyba w prawie podatkowym kopia jest "niczym", przynajmniej wg księgowej jak kiedyś miałem DG.

  7. #7
    Kris
    Gość

    Domyślnie

    Ta którą zostawiam dla siebie nie potwierdzam i nie księguję jej. Do zaksięgowania idzie paragon z kasy fiskalnej na którym widać za ile kupiłem i za ile sprzedałem. Kopię umowy trzymam po prostu u siebie. Podobnie robię z Fakturami ze stawką ZW. gdzie wyszczególniony jest paragraf o podstawie zwolnienia i wielu księgowych robi błąd wrzucając ją w jako zakup na FV i w tym wypadku przy odsprzedaży powinniśmy naliczyć podatek VAT.

  8. #8
    Znawca tematu Avatar tradelux
    Zarejestrowany
    paź 2010
    Skąd
    Katowice, Kraków
    Postów
    5,568
    Podziękowano Thanks Given 
    91
    Podziękowano Thanks Received 
    5
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    19

    Domyślnie

    Kris: niby jaki paragon wrzucasz w dokumenty w przypadku zakupu samochodu do dalszej odsprzedaży od zwykłego użytkownika? Nie możesz przecież nabić u siebie takiego paragonu na kasie fiskalnej :>
    U mnie w US wymagają oryginalnej umowy kupna-sprzedaży (nie akceptują nawet odpisu notarialnego).
    ---

    Facebook: www.facebook.com/TradeLUX.samochody
    Otomoto: trade-lux.otomoto.pl
    Login na allegro: trade-lux

  9. #9
    Znawca tematu Avatar carl23
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Skąd
    WL
    Postów
    3,476
    Podziękowano Thanks Given 
    356
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    17

    Domyślnie

    Może może, tzn i tak i nie, bo teoretycznie da się to zrobić konfigurując odpowiednio kasę by vat marżę na nią nabijać i wtedy dok księgowym jest owszem paragon, ale wydaje mi się że same kopie (ksero) umowy z poprzednim właścicielem w razie kontroli US by nie przeszło...
    Czyli w takim przypadku potwierdzona umowa lub oryg od użytkownika prywatnego i paragon Krisa-da wtedy kpl dokumentów do kontroli. Tak ja to rozumuję.

  10. #10
    Kris
    Gość

    Domyślnie

    Sprzedając auto vat-marżą księgowemu daję kopię faktury sprzedaży i paragon z kasy fiskalnej gdzie jest wyszczególniona kwota zakupu,marża i kwota sprzedaży. Jeden egzemplarz umowy zakupu między mną,a właścicielem dostaje kupujący,a drugi zostawiam u siebie tzn. nie daję do księgowości.

    Nie wiem Tradelux jak Ty to robisz,ale ja przy sprzedaży samochodu osobie prywatnej na Vat-marżę,lub Vat23% przebijam auto przez kasę. Nie robi się tego jedynie w wypadku sprzedaży samochodu firmie. Co w tym niezrozumiałego???

  11. #11
    Znawca tematu Avatar carl23
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Skąd
    WL
    Postów
    3,476
    Podziękowano Thanks Given 
    356
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    17

    Domyślnie

    Chyba rozbija się wszystko o to czy ta nie potwierdzona kopia co idzie do księgowego wystarczy w razie kontroli skarbowej, bo raczej wymagany będzie oryginał. Info takie Kris masz z US że możesz przechowywać kopię tylko, nie potwierdzoną?

  12. #12
    Kris
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał carl23 Zobacz post
    Info takie Kris masz z US że możesz przechowywać kopię tylko, nie potwierdzoną?
    No chyba to jest logiczne?? ja sam sobie tego nie wymyśliłem. Miałem w zeszłym roku kontrolę i nie mieli żadnych zastrzeżeń. Robię tak odkąd mam działalność.

    P.S
    Kopi nie oddaję księgowemu tylko trzymam ją u siebie w firmie. Na samym początku jak otworzyłem firmę i przez pierwszy miesiąc nie miałem kasy fiskalnej to dawałem księgowemu umowę ,aby mógł wyliczyć podatek od różnicy. Teraz widnieje to na wydruku z kasy.

    Tu jest Polska i każdy urząd rządzi się swoimi prawami więc ja dostosowuje się do widzi mi się mojego US,a nie Mazowieckiego czy Pomorskiego.

  13. #13
    Znawca tematu Avatar tradelux
    Zarejestrowany
    paź 2010
    Skąd
    Katowice, Kraków
    Postów
    5,568
    Podziękowano Thanks Given 
    91
    Podziękowano Thanks Received 
    5
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kris Zobacz post
    Sprzedając auto vat-marżą księgowemu daję kopię faktury sprzedaży i paragon z kasy fiskalnej gdzie jest wyszczególniona kwota zakupu,marża i kwota sprzedaży. Jeden egzemplarz umowy zakupu między mną,a właścicielem dostaje kupujący,a drugi zostawiam u siebie tzn. nie daję do księgowości.

    Nie wiem Tradelux jak Ty to robisz,ale ja przy sprzedaży samochodu osobie prywatnej na Vat-marżę,lub Vat23% przebijam auto przez kasę. Nie robi się tego jedynie w wypadku sprzedaży samochodu firmie. Co w tym niezrozumiałego???
    Jest dokładnie tak jak piszesz. Przy sprzedaży osobie prywatnej nabijasz sprzedaż na kasę (niezależnie czy vat-marża czy 23%). Problem jednak w tym, że przy zakupie samochodu do dalszej odsprzedaży (nie mówimy o umowie komisowej) to nie wystarczy posiadać na paragonie kwoty zakupu samochodu. Potrzebna jest umowa kupna-sprzedaży w oryginale. Rozliczanie podatku itd. należy prowadzić według odpowiedniej ewidencji.

    Reasumując tak czy siak potrzebna jest oryginalna umowa, która potwierdzi zakup. Gdyby wystarczyła kopia to z powodzeniem można nie posiadać w ogóle dokumentu zakupu, bo na paragonie można sobie wpisać nabycie np. tylko o 100zł mniejsze. Dlatego potrzeba oryginalny dokument z podpisem sprzedawcy.

    Pytałem o to na samym początku u siebie w US i ja robię tak, że oryginał wraz z podpiętym zaświadczeniem o zapłacie podatku PCC ląduje w dokumentach.
    ---

    Facebook: www.facebook.com/TradeLUX.samochody
    Otomoto: trade-lux.otomoto.pl
    Login na allegro: trade-lux

  14. #14
    Kris
    Gość

    Domyślnie

    Hmm... Ja zaświadczenia zapłat PCC nie posiadam w ogóle,ponieważ płacę przez internet i nie robię druków,a podstemplować w US chodzi księgowy.

  15. #15
    Znawca tematu Avatar carl23
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Skąd
    WL
    Postów
    3,476
    Podziękowano Thanks Given 
    356
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    17

    Domyślnie

    Czyli co powiat to obyczaj kilka lat wstecz jak miałem DG to liczył się tylko ori, z tego co wiem w moim US dalej tak jest.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Tagi dla tego tematu

Zakładka

Zakładka

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •