Witam Szanownych Forumowiczów.

Panowie mam problem, który został co prawda rozwiązany, ale kiedy ten problem znika pojawiają się dwa inne, a mianowicie brakuje mi oświetlenia w bagażniku. Żarówka sprawdzona pod akumulatorem działa i świeci.

Więc wyguglałem taki oto fajny przewodniczek: http://forum.opel24.com/topic/33627-...back-5d/page-2

w którym to autor informuje, że w przypadku braku światła w bagażniku najprawdopodobniej przegnił PIN w kostce łączącej wiązkę przewodów z gniazdem w centralnym zamku pokrywy bagażnika.

Po zapoznaniu się z informacjami zawartymi w przewodniku śmiało zabrałem się do działa.
Ściągnąłem plastiki tylnej klapy, aż dostałem się do wnętrza zamka i choć z zewnątrz nie wyglądał tragicznie to kostka łącząca wiązkę z gniazdem w zamku była cała utleniona i wyglądała podobnie do tej (zdjęcie z przewodnika naprawy):



Po odjęciu czarnej kostki okazało się, że jedena szpilka jest ukruszony. Jest to szpilka do której idzie niebiesko-czarny kabel z wiązki. W manualu do którego link podałem wyżej ta szpilka, która była u mnie złamana oznaczona została numerem 3, więc przyjmuję nomenklaturę z manuala, który zamieściłem i dalej będę się jej trzymał. Mówiąc inaczej, patrząc wprost na gniazdo (na górze mamy pokrywkę zamka którą da się odjąć, na dole mamy zatrzask, który zamyka i otwiera klapę bagażnika wchodząc w rygiel na dolnej belce bagażnika).



Według tego manuala szpilka która zostałą pokazana jako ułamana jest tą samą szpilką która jest ułamana u mnie, więc w zupełności i bez większych namysłów zabrałem się do pracy tak jak było to opisane w manualu. Do wystającego PINU w śrdku zamka dolutowałem kabelek, który wyciągnąłem na zewnątrz w pobliżu kostki.

Kabelek został dolutowany do PINU który jest widoczny na tym zdjęciu na którym jest zaciśnięta żabka / wsuwka (jak zwał tak zwał) z czarnym kablem.



Przylutowałem kabelek, wypuściłem go na zewnątrz zamka i zlutowałem z niebiesko-czarnym kablem odjętym z kostki. Następnie podłączyłem kostkę i mym oczom ukazał się błysk lampki, która zaczęła działać. To jednak nie koniec!

Oświetlenie w bagażniku zaczeło działać, jednak równocześnie zaczęło działa oświetlenie tylnej tablicy rejestracyjnej. To znaczy kiedy otwieram klapę bagażnika zapala się podświetlenie rejestracji kiedy zamykam klapę bagażnika światło od rejestacji gaśnie. Oczywiście podczas otwierania auta z centralnego zamka radiowo podświetlenie tablicy świeci tak jak podświetlenie deski rozdzielczej i światełko środkowe przy lusterku.

Byłem bardzo dumny i przystąpiłem do składania wszelkich zaślepek, plastików itp. Poszło sprawnie i szybko.

Niestety po złożeniu okazało się, że otwieranie szyb z pilota działa tylko częściowo tzn. dwie przednie się otwierają a tylne szyby ani drgną. Wcześniej przed tą naprawą na pewno działały 4 szyby, które można było otwierać i zamykać z pilota poprzez dłuższe przytymanie przycisku zamykania lub otwierania auta.

Do tego centralny zamek z kluczyka (po włożeniu klucza w drzwi kierowcy i przekręceniu w pozycji zamknięte lub otwarte) nie działa. Działa tylko w odniesieniu do drzwi kierowcy, lecz pozostałe drzwi i klapa bagażnika nie reagują na kluczyk.

Po odcięciu przylutowanego kabla łączącego środek zamka z wiązką, światełko w bagażniku zgasło ale auto odzyskało opcję zamykania i otwierania szyb z pilota. Znowu działają 4 szyby które się otwierają i zamykają z pilota. Niestety centralny zamek z kluczyka nie działa tzn. po włożeniu kluczyka w drzwi kierowcy działa on tylko do tych drzwi a pozostałem 3 drzwi i klapa pokrywy bagażnika nie reaguje na zamknięcie i otwarcie.

Pamiętam, że przed lutowaniem tego zamka wszystko działało OK i szyby i centralny z kluczyka jak i z pilota.

Dodam jeszcze, że gdy dolutowałem kabelek i działało światło w bagażniku to po otwarciu klapy bagażnika podświetlenie rejestracji zostawało włączone, gdy zamykałem bagażnik podświetlenie tablicy rejestracyjnej z tyłu gasło, nie wiem czy to normalne i czy tak powinno być jednak zamieszczam tę informację, gdyż może się ona przydać do ustalenia źródła problemu.

Mnie osobiście wydaje się, że podświetlenie tablicy rejestracyjnej nie działało w odniesieniu do stanu pokrywy bagażnika.

Dodatkowo przyznam się, że cała operacja odbywała się na nie odłączonym akumulatorze. Dopiero, gdy pojawił się problem z wariującym centralnym z kluczyka i brakiem domykania szyb, zacząłem odłączać akumulator w celu resetu ustawień pojazdu.

Ogólnie robiłem reset i odłączałem klemę - minus od akumulatora na około 6-7 minut i to też nic nie pomogło. Centralny zamek z kluczyka nie działa, domykanie szyb działa dopiero po odcięciu kabla który przylutowałem do pinu w środku zamka.

Na chwilę obecną odłączyłem akumulator (klema -) na całą noc a zamek z klapy trafił do domu i analizuję które piny z gniazda na zewnątrz prowadzą ścieżkami do tych pinów w środku i układu sterującego otwieraniem i zamykaniem.

A ja zwracam się z ogromną prośbą o pomoc do Was jako fachowców. O pomoc w ustaleniu źródła dlaczego nie działa centralny zamek z kluczyka. Dodam, że centralny z pilota wbudowanego w kluczyk działa bez problemu i zamyka i otwiera auto bez problemu. Działa także domykanie i otwieranie szyb jak nowy kabel jest przecięty.

Proszę o pomoc w informacji gdzie w środku zamka jest odpowiednik ułamanego PINu 3 i gdzie mam przylutować kabelek który na wiązce idącej do zamka jest koloru czarno-niebieskiego. Do PINU pokazanego na powyższym rysunku powoduje wariacje komputera.

Kolejne pytanie to jak ustalić źródło problemu z centralnym zamkiem z kluczyka?

Czy ktoś może mi pomóc i powiedzieć gdzie szukać przyczyn niedziałającego centralnego zamka z kluczyka i pomóc w naprawieniu usterki niedziałającego światła w bagażniku ?

Z góry dziękuję za pomoc i proszę o wyrozumiałość przez moderatorów dla nowego użytkownika forum.

Wszystkiego dobrego !

Pozdrawiam.