Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 18

Temat: Focus MK3 1.6 125KM vs. Astra J 1.6 115KM

  1. #1
    mgr
    Gość

    Domyślnie Focus MK3 1.6 125KM vs. Astra J 1.6 115KM

    Cześć!

    Jestem na etapie zakupu benzyniaka (95% jazdy po mieście, do tego małe przebiegi).
    Samochodem zamierzam jeździć przez kilka kolejnych lat (min. 7-8 lat; rocznie do 10 tys. km).
    Rozważam zakup 3-4 letniego Focusa MK3 lub Astry J. Po długich namysłach zawęziłem wybór do tych dwóch modeli i to postanowione.
    Oba modele mają w sobie coś fajnego. Focus wydaje się bardziej "usportowiony", a Astra luksusowa. Oba są jak dla mnie komfortowe, dosyć obszerne dla rodziny 2+1 (wersja kombi), prowadzą się fajnie. Tutaj może mały plus dla Focusa pod względem prowadzenia i Astry pod względem pozycji za kierownicą (wydawało mi się, że nie jestem aż tak przytłoczony całą deską rozdzielczą).
    A teraz zasadnicza część pytania...
    Stawiam na silniki, które z opinii krążących po internecie wydają się najmniej awaryjne - 1.6 125KM Focus i 1.6 115KM Astra. Pod względem spalania i osiągów nie ma chyba między nimi znaczącej różnicy (z tego co widziałem to z 0,5 sek do setki dłużej i z 0,5l spalania więcej po mieście na niekorzyść Astry).
    Czy ktoś z Was miał do czynienia z tymi silnikami i ma jakieś uwagi istotne z punktu widzenia kupującego (bezawaryjność, koszty serwisowania)?
    Po forach krąży trochę opinii, gdzie użytkownicy "najeżdżają" wzajemnie na modele, których i tak nie posiadają, także zależy mi na opinii kogoś kto miał faktycznie do czynienia z tymi samochodami/silnikami...

    Z góry dziękuję za pomoc!

  2. #2
    Znawca tematu
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Postów
    2,370
    Podziękowano Thanks Given 
    300
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    16

    Domyślnie

    Astra J jest bardzo ciężkim samochodem w swojej klasie i jeśli wybierasz wolnossącą jednostkę - dla mnie bezdyskusyjnie Focus.
    Opinie, które napisałem na forum, są jedynie moimi przypuszczeniami oraz subiektywną oceną. To nie pewnik, w rzeczywistości może być inaczej.

    Tylko kompletny szaleniec/ignorant/laik popatrzy na auto z USA bądź Szwajcarii.

  3. #3
    Starszy użytkownik
    Zarejestrowany
    sty 2015
    Skąd
    Brzesko
    Postów
    438
    Podziękowano Thanks Given 
    114
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    10

    Domyślnie

    Silnik jest zdecydowanie lepszy w Focusie. Prowadzenie również, przede wszystkim ze względu na niższą masę. Jeśli chodzi zaś o zabezpieczenie przed korozją, to tutaj Focus wypada bardzo blado na tle Astry. Wykonanie wnętrza również wyżej oceniam w Oplu. Ogólna bezawaryjność Astry IV jest na bardzo dobrym poziomie. Poleciłbym natomiast Astrę z silnikiem 1,4 Turbo. Jednostka jest stosunkowo prosta i jest jedną z najbardziej trwałych turbodoładowanych benzyn na rynku. Dodatkowo dobrze znosi ewentualne zasilanie LPG. Uważać trzeba tam na skrzynie M32, poza tą wadą samochód jest bardzo fajny. Największą wpadką Opla jest masa, która ogranicza osiągi pojazdu i podnosi spalanie. Koniecznie przymierz się do Focusa, ja miałem problem z umiejscowieniem prawego kolana, które notorycznie uderzało o deskę rozdzielczą. Wzrost mam raczej przeciętny, w okolicach 185cm.
    Zapraszam do kontaktu: [email protected]

  4. #4
    Znawca tematu Avatar czeslaw555
    Zarejestrowany
    gru 2010
    Skąd
    POLSKA
    Postów
    3,421
    Podziękowano Thanks Given 
    123
    Podziękowano Thanks Received 
    4
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    17

    Domyślnie

    ja mam wzrost nie przeciętny czyli 172 cm w obcasach i polecam mimo wszystko Focusa
    Pozdrawiam

  5. #5
    Moderator Avatar Tytan
    Zarejestrowany
    paź 2010
    Skąd
    3M
    Postów
    16,355
    Podziękowano Thanks Given 
    3,373
    Podziękowano Thanks Received 
    206
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    10

    Domyślnie

    Ja również skłaniał bym sie ku Astrze, z powodów dokladnie takich jak napisał Vector, słabo to wygląda jak na 3 letni aucie widzisz już purchla a materiały w sordku przypominają klasę nizsza.

  6. #6
    mgr
    Gość

    Domyślnie

    Oo... Mam rozumieć, że Focus Mk3 z tego rocznika (2011-2012) nadal ma problem z blachą? Wiem, że rdza zźera Mk1 ale czytałem, że w Mk2 już to poprawili, a w Mk3 to już w ogóle o problemach blacharskich można zapomnieć :/
    Co do wersji silnikowych, tych "wydajniejszych" to czytałem jeszcze, że w Focusie chwalą sobie 1.6 Ecoboost 150KM, ale takiego ciężko trafić. (wiem, że ta wersja z 8,8 sek do setki ma się nijak do >11 sek. w wersji 1.6 ale tutaj wskazują że to dobra jednostka i mało spala, czyli warto brać pod uwagę)
    Turbodoładowanemu z Astry też się przyglądam. Jechałem wersją 1.4T 120KM i ta już dla mnie była OK.
    Nie chcę jeździć "mułem", ale co do osiągów to po prostu nie mam gdzie się rozpędzać - na codzień dystanse do 10KM, a w trasie jeżdżę z małym dzieciakiem i nie cisnę. Bardziej zależy mi na bezawaryjności i kosztach eksploatacji bo po wydaniu majątku na samochód wolałbym za dużo do niego nie dokładać. Wszystko oczywiście w teorii bo co komu dane z jakimkolwiek silnikiem to trudno wyrokować - wszystko może się posypać.
    Jeździliście tym 1.6 115KM w Astrze (planuję kombi)?? Niektórzy piszą, że to nie aż taki straszny muł mimo, że samochód ciężki (teraz mam diesla, który ma z 12,5 do setki i nie narzekam). Bardziej obawiam się spalania. Tutaj z kolei padają dane, że w mieście idzie się zmieścić w 8,5-9l.
    Oczywiście nie upieram się przy żadnej wersji i chcę posłuchać mądrzjeszych i bardziej doświadczonych.
    Na razie krótkie przejażdżki nie wyłoniły wygranego, także ciągle dopytuję i w międzyczasie zerkam co w lepszej opcji/cenie można dostać.
    Dziękuję za odzew i wyrozumiałość

  7. #7
    mgr
    Gość

    Domyślnie

    Nie widzę opcji edycji poprzedniego postu także dopisuję tutaj...
    Doczytałem trochę o tych lakierach i wychodzi na to, że to raczej problem "globalny" i nie tylko w Focusach, ale i przy Astrach uskarżają się użytkownicy, że po pierwsze teraz lakiery cienkie, a po drugie dyrektywą UE wprowadzono obowiązek stosowania mniej trwałych lakierów wodnych. I tu użytkownicy wykłócają się, czy rysy, odpryski itp. to raczej wina cienkiej warstwy lakieru, czy raczej tego że wodny. Tak czy inaczej podobno teraz strach się bać źle umyć samochód

  8. #8
    Moderator Avatar Tytan
    Zarejestrowany
    paź 2010
    Skąd
    3M
    Postów
    16,355
    Podziękowano Thanks Given 
    3,373
    Podziękowano Thanks Received 
    206
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    10

    Domyślnie

    Bo auto myje się ręcznie

    Zn jadź jakiś komis w okolicy co am takie auta i zobacz który ci bardziej pasuje

    Jak dla mnie czy to Focus, Astra czy Megane 1.6 po po prostu będzie mułem i tyle i wcale jakoś mniej nie będzie palił od większego motoru za sprawa coraz to większej masy aut.
    Do miasta jak najbardziej się nadają takie auta ale wyjazd w trasę i więcej osób na pokładzie to już tak przyjemnie nie jest.

  9. #9
    Znawca tematu Avatar Andrebar
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Skąd
    Łódź - Heidelberg
    Postów
    4,718
    Podziękowano Thanks Given 
    1,084
    Podziękowano Thanks Received 
    3
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    18

    Domyślnie

    Moim zdaniem Astra jest po prostu ładniejsza ..... kiedyś jak będziesz się ich pozbywał ( a chyba będziesz ) to myślę, że biorąc pod uwagę tylko sylwetkę obu modeli na Astrę będzie więcej chętnych .

    I jeszcze jedno - tak po prawdzie to i 115 i 125 KM daje radę - w końcu to te auta z takimi silnikami są skierowane do jakiejś tam grupy odbiorców ....a dla użytkowników o sportowej smykałce są inne silniki .

    Co do lakieru i jego pielęgnacje ....masz odp powyżej - unikać mechan myjek .
    Człowiek mądrzeje z wiekiem....szkoda tylko że z wiekiem od trumny

  10. #10
    Znawca tematu Avatar tradelux
    Zarejestrowany
    paź 2010
    Skąd
    Katowice, Kraków
    Postów
    5,568
    Podziękowano Thanks Given 
    91
    Podziękowano Thanks Received 
    5
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    19

    Domyślnie

    Jaki masz budżet, bo Focus jest nieznacznie droższy?
    ---

    Facebook: www.facebook.com/TradeLUX.samochody
    Otomoto: trade-lux.otomoto.pl
    Login na allegro: trade-lux

  11. #11
    Starszy użytkownik Avatar noto
    Zarejestrowany
    sty 2012
    Postów
    833
    Podziękowano Thanks Given 
    158
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    13

    Domyślnie

    Ja bym szukał jakiegoś wypasionego focusa 1.6 na turbince 150KM. Np Candy Red TT z ciemną szybą, ciemnym światłem i chromowanym relingiem. Każda Astra będzie brzydsza.
    O właściwościach jednych nie będę pisał bo Foka Astre zjada na każdym kroku. Tylko boję się, że taka foka z przebiegiem poniżej 100 to może się w 40 000 PLN zamykać.

  12. #12
    Znawca tematu Avatar Andrebar
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Skąd
    Łódź - Heidelberg
    Postów
    4,718
    Podziękowano Thanks Given 
    1,084
    Podziękowano Thanks Received 
    3
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    18

    Domyślnie

    Każda sroka swój ogonek chwali .... o gustach - to wiadomo co piszą ( wiec trudno dyskutować).

    Nie zbadane są wybory poszukujących budżet jest zapewne jak wszędzie podstawą .
    Człowiek mądrzeje z wiekiem....szkoda tylko że z wiekiem od trumny

  13. #13
    mgr
    Gość

    Domyślnie

    Dzięki Panowie.
    Co do mycia samochodu to nawet naszego przyrdzewiałego, kilkunastoletniego "gruchota" myję ręcznie
    Co do Astry to staram się namierzyć do przejażdżki wersję z tym silnikiem (1.6 115KM), ale w żadnym salonie i komisie w okolicy nie mają. Wspominam cały czas o 1.6 115KM bo na jej awaryjność nikt raczej nie narzeka. Co do turbo różnie piszą, chociaż fakt że dużo osób chwali. Samo turbo mnie nie przeraża bo mam teraz i mimo >200tys. na liczniku jakoś nigdy nic nie nawaliło, a człowiek jeździ jak mu się podoba Paść jednak może i tutaj pojawiają się też głosy o dwumasie, która może wyjść niejako "przy okazji"...
    A może trzeba brać turbo i zostawić trochę gotówki w zapasie Tyle, że turbo droższe. I koło się zamyka.
    Na razie to jest szukanie na zasadzie co pojawi się fajnego, a tego wiele nie ma...
    Na szczęście nie spieszy mi się.
    Przechodząc do pytania o budżet to maks. 45 tys.
    Wiadomo, że im więcej zostanie tym lepiej. Szybciej spłaci się kredyt

  14. #14
    Jozio
    Gość

    Domyślnie

    jab ym się zainteresował innymi opcjami niż tylko focus

  15. #15
    Znawca tematu
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Postów
    2,370
    Podziękowano Thanks Given 
    300
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    16

    Domyślnie

    Jeśli finansowo dasz radę to bez dwóch zdań w budżecie do 45 tysięcy kup coś z turbo - nie kastruj się z resztek frajdy z jazdy
    Opinie, które napisałem na forum, są jedynie moimi przypuszczeniami oraz subiektywną oceną. To nie pewnik, w rzeczywistości może być inaczej.

    Tylko kompletny szaleniec/ignorant/laik popatrzy na auto z USA bądź Szwajcarii.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Tagi dla tego tematu

Zakładka

Zakładka

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •