Strona 1 z 4 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 59

Temat: Roszczenia za usterki, z tytułu rękojmi.

  1. #1
    Starszy użytkownik Avatar zubeer
    Zarejestrowany
    paź 2010
    Skąd
    Zawiercie/Kraków
    Postów
    531
    Podziękowano Thanks Given 
    107
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    14

    Domyślnie Roszczenia za usterki, z tytułu rękojmi.

    Pozwalam sobie wkleić pismo,które wysłałem Tradeluxowi,w związku ze znaną Wam usterką Mondeo.
    Ważna jest nowelizacja,skutkująca zapisem,że złozenie pisma jest ważne w świetle Prawa do miesiąca od daty zakupu,lub miesiąca od daty wykrycia usterki.
    Może się to komuś przyda. Mnie to nic nie kosztowało.
    Poniższe tyczy się konkretnej sprawy,ale można modyfikować.
    Przepraszam,plik był zbyt duży aby go wkleić jako ''plik''

    Imię i Nazwisko
    Adres
    Nadawca: tutaj Twoje pełne dane.

    Szanowny Panie/Pani

    Zgodnie z informacją którą przekazałem Panu/Pani drogą telefoniczną,o usterce pojazdu Ford Mondeo
    o numerze rejestracyjnym ,wnoszę o polubowne rozwiązanie problemu,zanim wstąpię na drogę Sadową,co będzie niosło dodatkowe koszty związane z powództwem.
    Zgodnie z Artykułem 556. § 1. Kodeksu Cywilnego,cytuję:
    ‘’Sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę zmniejszającą jej wartość lub użyteczność ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub z przeznaczenia rzeczy, jeżeli rzecz nie ma właściwości, o których istnieniu zapewnił kupującego, albo jeżeli rzecz została kupującemu wydana w stanie niezupełnym (rękojmia za wady fizyczne).’’
    oraz paragrafem 2 Art.558,tegoż Kodeksu
    ‘’ Wyłączenie lub ograniczenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi jest bezskuteczne, jeżeli sprzedawca zataił podstępnie wadę przed kupującym’’
    Zgodnie z powyższym,oswiadczam,że zgodnie z Pańskimi zapewnieniami,pojazd był wolny od wad technicznych. Na własną ręke musiałem naprawić jednak zawieszenie.
    Po odsprzedaży auta mojej znajomej i po przejechaniu przez nią kilku kilometrów,pojazd wykazał wady techniczne,polegające na braku mocy,co skutkowało uniemożliwieniem dalszego poruszania się.
    Po analizie komputerowej w trzech niezależnych serwisach,w tym w dwóch specjalizujących się w naprawach usterek zasilania silnika (układu paliwowego),wyniknęło,iż 4 wtryski wymagają natychmiastowej wymiany a dodatkowo układ wymagał dokładnego czyszczenia,nie był bowiem wolny od zanieczyszczeń.
    Mechanicy zgodnie stwierdzili,iż poprzedni właściciel o fakcie musiał wiedzieć.
    Na ten moment proponuję rozwiązanie polubowne,polegające na partycypacji w koszta naprawy pojazdu.
    W innym przypadku,zastosowanie znajdzie artykuł w/w Kodeksu:
    Art. 560. § 1. Jeżeli rzecz sprzedana ma wady, kupujący może od umowy odstąpić albo żądać obniżenia ceny. Jednakże kupujący nie może od umowy odstąpić, jeżeli sprzedawca niezwłocznie wymieni rzecz wadliwą na rzecz wolną od wad albo niezwłocznie wady usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona przez sprzedawcę lub naprawiana, chyba że wady są nieistotne.
    W załączeniu:faktury z napraw,oraz odczyty z komputerów diagnostycznych.
    Liczę na szybką i rzeczową odpowiedź w terminie 7 (słownie siedmiu) dni od daty doręczenia pisma.
    Odpowiedź proszę kierować na adres podany w nagłówku.
    Z poważaniem,
    Ostatnio edytowane przez Sherlock ; 14-04-11 o 13:23
    Pozdrawiam,

    Maciek

    Był Passat, 2010, 2.0D,170KM, DSG - jest Mazda 6, 2,5 AT 2015r i niestety - jest rozczarowanie...

  2. #2
    Sherlock
    Gość

    Domyślnie

    Pismo pismem,,,,czy dobrze rozumiem że odsprzedałeś auto (wadliwe) swojej znajomej ???
    Z tego pisma tak wynika,,,,,,za chwilę znajoma odsprzeda ,,i też będziecie sądownie ścigać pierwszego (czy drugiego ) właściciela ??
    Nie rozumiem ,,,przeczytałem wątek o wtryskach , Twojej walce o odzyskanie pieniędzy..a tu pojawia się info że sprzedałeś auto ...

  3. #3
    Starszy użytkownik Avatar zubeer
    Zarejestrowany
    paź 2010
    Skąd
    Zawiercie/Kraków
    Postów
    531
    Podziękowano Thanks Given 
    107
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    14

    Domyślnie

    Nie,źle zrozumiałeś.
    Zobowiązałem się Tradeluxowi,że biorę na siebie napisanie dla niego pisma.
    To pismo Łukasz wysyła do poprzedniego właściciela.
    W związku z tym,iż bierze na siebie niebagatelne koszta naprawy,chciałem mu jakoś pomóc w kwestii prawnego dochodzenia się należności.
    A,że jesteśmy znajomymi z forum,to już inna sprawa.
    Reasumując pismo Łukasz-poprzedni właściciel
    Pozdrawiam,

    Maciek

    Był Passat, 2010, 2.0D,170KM, DSG - jest Mazda 6, 2,5 AT 2015r i niestety - jest rozczarowanie...

  4. #4
    Znawca tematu Avatar carl23
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Skąd
    WL
    Postów
    3,476
    Podziękowano Thanks Given 
    356
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    17

    Domyślnie

    Wydaje mi się że Maciek podesłał pismo Łukaszowi by ten wysłał je do klienta co zostawił w rozliczeniu mu mondka, a tą "kobietą" może być żona (siostra,matka,...) Maćka, gdyż na nią mogła być przecież umowa chociażby z racji zniżek.

    PS no cóż chyba kilka sekund się spóźniłem z wyjaśnieniami
    Ostatnio edytowane przez carl23 ; 14-04-11 o 13:33 Powód: PS

  5. #5
    Starszy użytkownik Avatar zubeer
    Zarejestrowany
    paź 2010
    Skąd
    Zawiercie/Kraków
    Postów
    531
    Podziękowano Thanks Given 
    107
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    14

    Domyślnie

    Dokładnie tak.
    Chcę Łukaszowi w tej kwestii pomóc.
    Pozdrawiam,

    Maciek

    Był Passat, 2010, 2.0D,170KM, DSG - jest Mazda 6, 2,5 AT 2015r i niestety - jest rozczarowanie...

  6. #6
    Admin Forum Avatar mpDante
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Skąd
    dolnośląskie
    Postów
    4,071
    Podziękowano Thanks Given 
    1,821
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    10

    Domyślnie

    Nie wiem tylko na ile te art, które przytoczyłeś mają zastosowanie do osoby prywatnej... odpowiedzialność za wady spady mają firmy/komisy/handlarze, a tutaj musiałbyś udowodnić, że sprzedający podstępnie zataił wadę...

    W każdym razie, jestem ciekaw ewentualnej sprawy w sądzie.
    # Szanuj moderatora swego, bo możesz mieć gorszego #
    - Inspekcje @ dolnośląskie -

    Problem z Lenovo? Wesprzyj akcję FB Uwaga na Lenovo

  7. #7
    Starszy użytkownik Avatar zubeer
    Zarejestrowany
    paź 2010
    Skąd
    Zawiercie/Kraków
    Postów
    531
    Podziękowano Thanks Given 
    107
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    14

    Domyślnie

    To jest rękojmia-dotyczy osób prywatnych.
    Roszczenia z firmami reguluje ustawa o "Szczególnych warunkach sprzedaży"
    Tak jak napisałem-pierwsze pismo ma charakter polubowny.
    Pozdrawiam,

    Maciek

    Był Passat, 2010, 2.0D,170KM, DSG - jest Mazda 6, 2,5 AT 2015r i niestety - jest rozczarowanie...

  8. #8
    money
    Gość

    Domyślnie

    Życze wam jak najlepiej,ale jeżeli właściciel przejdzie się z tym pisem do adwokata i bedzie troche cwańszy to nic nie zdziałacie tylko nachodzicie się po sądach. Wada ukryta była by w momencie w którym mechanicy stwierdzili by,że przy wtryskach lub pompie było coś grzebane i podszykowane na "sztuke". Na daną chwile jest to usterka wynikająca ze zwykłego zuzycia elementów a że własciciel mondeo o tym wiedział nie ma nic do rzeczy bo i tak wyprze się,że on się nie zna,a u niego było wszystko dobrze.

  9. #9
    Starszy użytkownik Avatar zubeer
    Zarejestrowany
    paź 2010
    Skąd
    Zawiercie/Kraków
    Postów
    531
    Podziękowano Thanks Given 
    107
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    14

    Domyślnie

    Poprzedni właściciel lał BIODIesel,co jest niezgodne z Instrukcją Forda.
    Należy próbować.
    Pozdrawiam,

    Maciek

    Był Passat, 2010, 2.0D,170KM, DSG - jest Mazda 6, 2,5 AT 2015r i niestety - jest rozczarowanie...

  10. #10
    Znawca tematu Avatar tradelux
    Zarejestrowany
    paź 2010
    Skąd
    Katowice, Kraków
    Postów
    5,568
    Podziękowano Thanks Given 
    91
    Podziękowano Thanks Received 
    5
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    19

    Domyślnie

    Zobaczymy, może podziała jako straszak i chociaż odda część za poniesione koszta.
    ---

    Facebook: www.facebook.com/TradeLUX.samochody
    Otomoto: trade-lux.otomoto.pl
    Login na allegro: trade-lux

  11. #11
    Znawca tematu Avatar carl23
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Skąd
    WL
    Postów
    3,476
    Podziękowano Thanks Given 
    356
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    17

    Domyślnie

    Jak nie-przed sądowne wezwanie do zapłaty
    Ostatnio edytowane przez carl23 ; 15-04-11 o 00:21

  12. #12
    unfaller
    Gość

    Domyślnie

    Wezwanie do zaplaty dotyczy sytuacji dlugu. Tutaj o dlugu nie ma mowy. Przykro mi, ale racje ma kolega Money. Nawet nie jest potrzebny tu adwokat, to ze mechanicy zgodnie stwierdzili iz wlasciciel wiedzial o wadzie nie oznacza iz jest to argument dla sadu. Podobnie fakt stosowania niewlasciwego paliwa, wlasciciel auta nie ma obowiazku stosowania sie do zalecen producenta, a juz na pewno nie stanowi to nadal argumentu jego wiedzy o wadzie pojazdu. Wada moze byc wynikiem niewlasciwej eksploatacji, ale nie stanowi to zadnej podstawy do roszczen od osoby fizycznej sprzedajacej samochod na umowe kupna-sprzedazy. To tak jakby po 5 dniach od zakupu auta padlo turbo o ktore nie dbal wlasciciel, katowal samochod, gasil bez schlodzenia turbinki itp. To juz nie jest jego auto, a uszkodzenie wyniklo z eksploatacji auta, jest normalnym zjawiskiem, ow niedbaluch przeciez nie wsadzil w turbo kilograma cukru, nie uszkodzil nozem przewodow olejowych itp. On po prostu nadmiernie wyeksploatowal ow element.

    Mimo wszystko trzymam kciuki, glupio ze Tradelux musial sie wykosztowac. Z drugiej strony nie wyobrazam sobie innego rozwiazania jak pokrycie kosztow przez Tradeluxa biorac pod uwage jego stanowisko na roznych forach internetowych, przez glupie dwa tysiace nic by juz nie sprzedal. A tak ma przynajmniej dobra reklame. Zycze zeby wlasciciel auta okazal sie bojazliwy i bezkonfliktowy, sa ludzie na ktorych pismo w prawniczym tonie dziala jak straszak i byc moze kolega pare groszy odzyska.
    Ostatnio edytowane przez unfaller ; 15-04-11 o 14:19

  13. #13
    Znawca tematu Avatar carl23
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Skąd
    WL
    Postów
    3,476
    Podziękowano Thanks Given 
    356
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    17

    Domyślnie

    długu?niekoniecznie unfaller...Przykład z życia:
    Bodajże w 2005r sprowadziliśmy ładną e36 2.0 Vanos automat, brat kolegi pośmigał nią 2 latka, zmieniła się sytuacja i trzeba było bardzo dużo km robić więc pomyślał o gazie, wstawił do porządnego warsztatu, zrobili mu dobra instalkę i...dojechał do domu 30 km, coś huknęło i ****. Rozebrał trochę sam, okazało się że silnik padł, 600zł rzeczoznawca i okazało się że padł bo -nie została odpowietrzona skrzynia korbowa-czy jakoś tak, silnik na złom. Kupił używany 3,5 tyś, potem stado czujników bo szalały, nawet w ASO nie mogli dojść, autko sprzedał po taniości, kolejny nabywca też nie doszedł. Gość się wypierał wszystkiego, rozmowa nie skutkowała aż takie pismo tak, sprawa prawie rok ciągnęła,ale wypłacił za wszystko ca 11tyś (wtedy niemalże wartość auta)

  14. #14
    Kris75
    Gość

    Domyślnie

    Ale gość który się wypierał?
    Troszkę jaśniej

  15. #15
    Starszy użytkownik Avatar zubeer
    Zarejestrowany
    paź 2010
    Skąd
    Zawiercie/Kraków
    Postów
    531
    Podziękowano Thanks Given 
    107
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    14

    Domyślnie

    1)Pierwsze pismo ma charakter POLUBOWNY
    2)oczekujemy z Łukaszem na odpowiedź-zobaczymy jak się koleś ustosunkuje;
    3)sprawa z powództwa cywilnego,jeśli będzie się zapierał. Mamy całą dokumentację techniczną oraz ekspertyzy komputerowe;
    Moja babcia,tak się składa,jest specjalistą Prawa Cywilnego. Stworzenie pisma,skonsultowane z Rzecznikiem Praw Konsumenta.
    Może przyjmijmy tezę,że facet odpowie pozytywnie. Można mu zaproponować raty itd...
    Pozdrawiam,

    Maciek

    Był Passat, 2010, 2.0D,170KM, DSG - jest Mazda 6, 2,5 AT 2015r i niestety - jest rozczarowanie...

Strona 1 z 4 1234 OstatniOstatni

Tagi dla tego tematu

Zakładka

Zakładka

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •