Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Poka¿ wyniki od 1 do 15 z 18

Temat: Szewd/W³och/Niemiec/Japoñczyk - Co wybraæ?

  1. #1
    rafaell
    Go¶æ

    Domy¶lnie Szewd/W³och/Niemiec/Japoñczyk - Co wybraæ?

    Witam wszystkich!
    wybaczcie, ¿e zak³adam kolejny w±tek pt. "jakie auto kupiæ"

    Gdy decydowa³em o zmianie auta, nie s±dzi³em ¿e bêdzie to taki k³opot, a polega on na tym, ¿e im wiêcej czytam o samochodach tym bardziej nie wiem jaki chcê kupiæ :/

    Szukam wygodnego diesela klasy ¶redniej po roku 2005, rocznie przeje¿d¿am oko³o 40 k/km i na nowszy model mogê przeznaczyæ 40 tys/z³

    Auto nie musi byæ "super wymuskan± igie³k±", akceptowalny jest wiêkszy przebieg czy jakie¶ tam przygody nie ingeruj±ce zbytnio w zawieszenie, wa¿ne by auto by³o "zdrowe"

    Podpowiedzcie, czy w tych pieni±dzach jest sens szukaæ Volvo S60 2,4 D5 (rocznik oko³o 2005 mo¿e 2006), czy z góry odpu¶ciæ to auto?

    Drugim na li¶cie jest W³och - Alfa Romeo 159 1,9JTDm 120-150 KM - i tu bojê siê, ¿e bud¿et pozwoli mi na zakup jedynie rocznika oko³o 2006, a podobno ten model przed rokiem 2007 by³ nêkany przez "choroby wieku dzieciêcego" typu wadliwy kolektor ss±cy, koroduj±ca przek³adnia kierownicza czy ¶wiszcz±ce uszczelki..

    Inn± opcj± jest auto ¶wie¿sze, Ford Mondeo MK4 2,0 TDCi, mo¿e z ubo¿szym wyposa¿eniem ale za to rocznik 2007-2008, dodam ¿e choæ przelotnie, ale bardzo mile wspominam focusa z 2005r 2,0 TDCi

    z kolei szwagier mi mówi, ¿ebym rozgl±da³ siê za mazd± 6 2.0 CiTD 143KM z lat 06-07' - ale o tym aucie niewiele wiem :/

    Proszê o "otrze¼wiaj±cy policzek", "kopa na zapêd" lub cokolwiek co pomo¿e mi siê okre¶liæ

    z góry podziêkowaæ
    pozdrawiam
    rafaell
    Za³±czone Obrazki Za³±czone Obrazki

  2. #2
    Kris75
    Go¶æ

    Domy¶lnie

    Zdecydowanie Mazda 6 ZDECYDOWANIE.

  3. #3
    Znawca tematu Avatar tradelux
    Zarejestrowany
    pa¼ 2010
    Sk±d
    Katowice, Kraków
    Postów
    5,568
    Podziêkowano Thanks Given 
    91
    Podziêkowano Thanks Received 
    5
    Podziêkowano
    _______
    Si³a Reputacji
    19

    Domy¶lnie

    Zaczynaj±c od Volvo S60 z 2.4D5 to niestety do 40tys z³ nie ma szans znale¼æ nic godnego uwagi. Dobra wersja po op³atach (akcyza 18,6%) bêdzie kosztowaæ w ok. 45tys z³ (przebieg w ok. 180tys km).
    Auto bêdzie mia³o bardzo dobre wyposa¿enie, komfort na bardzo wysokim poziomie i klasê sam± w sobie

    Alfa Romeo 159 to co wypisa³e¶ tyczy siê tylko wersji 150KM. 120KM 8v pozbawione s± tej wady. Fabrycznie te silniki (8v) maj± w ok. 130KM.
    159 kupisz nowsz± z przebiegiem +/- 170-200tys km, lub starsz± z przebiegiem w ok. 110-130tys km.

    Mazda diesli 2.0 czasami lubi sprawiæ psikusa. Ma swoje typowe bol±czki, o których poczytasz na forum. Auto generalnie ma³o awaryjne, warte polecenia jednak z minusów to du¿o gorsze wykoñczenie wykoñczenie (w porównaniu np. do Volvo S60) i jaka¶ taka bezp³ciowo¶æ.

    Zamiast Mazdy zdecydowanie bardziej poleci³bym Saaba 9-3 najlepiej w wersji SS.
    ---

    Facebook: www.facebook.com/TradeLUX.samochody
    Otomoto: trade-lux.otomoto.pl
    Login na allegro: trade-lux

  4. #4
    adi1987
    Go¶æ

    Domy¶lnie

    Ja uwazam ze najrozsadniejsza decyzja bedzie Ford Mondeo Mazdy nie polecam gdyz kolega mial 2 takie i mial z nimi duze problemy glownie z zawieszeniem radzil bym sie zastanowic nad passatem b6 lub vectra c po 2005 wiem ze mozna znalesc taka vectre w dobrym stanie od pierwszego wlasciciela polecam poniewaz tem woz jest najleprzym przykladem na to jak przelamac sterotypy o marce Opel sam mam taka vectre w dieselku do 2 lat i jestem mile zaskoczony silnik pracuje bez zarzutow a automat jest rewalacyjny

  5. #5
    rafaell
    Go¶æ

    Domy¶lnie

    dziêki panowie za odzew
    w przypadku volvo w³a¶nie tego siê obawia³em w³a¶nie ze wzglêdu na akcyzê szuka³bym raczej w kraju. Obecnie je¿d¿ê volvo S40 02' i mi³o by by³o przesi±¶æ siê na s60, ale widaæ nie przy tym bud¿ecie, a jego górny pu³ap to 40k.

    Mazda - tak jak pisa³em wy¿ej, nie znam tego auta. Patrz±c na zdjêcia, auto mo¿e siê podobaæ i nic mu nie brakuje, z drugiej strony praktycznie nie widzia³em go jeszcze (czyt. nie zwróci³em uwagi) czy to na ulicy czy gdzie¶ na parkingu. Wybiorê siê do komisu, dotkn±æ, pomacaæ, przyjrzeæ siê materia³om, mo¿e poje¼dziæ.

    Kris75- zdecydowanie polecasz mazdê 6, mo¿esz rozwin±æ my¶l, mo¿e je¼dzisz tak± na co dzieñ?


    Odkryciem jest tu dla mnie Saab 9-3 i tu w przeciwieñstwie do mazdy, nie raz zawiesi³em na nim oko, w sumie nie wiem dlaczego w ogóle nie bra³em go pod uwagê ;/
    Silniki widzê u niego fiatowskie jtd, nie wiem jak trwa³e ma zawieszenie i jak z usterkowo¶ci± pierdó³ek, jego te¿ pójdê "pomacaæ"
    Wizualnie, saabik mo¿e siê podobaæ, szczególnie w bogatszych wersjach np aero + ciekawy kolor np taki http://otomoto.pl/saab-9-3-1-9-tid-f...C11407840.html
    nie wiem czy odnajdê siê we wnêtrzu auta, przyjrzê mu siê


    o nowym pasacie nas³ucha³em siê od u¿ytkowników wiele z³ego i wola³bym siê nie pakowaæ w VW
    Mondeo wygl±da ¶wie¿o i je¼dzi te¿ nie najgorzej, silnik od PSA, w tej cenie niska wersja wyposa¿eniowa, ale podstawowy osprzêt jest.
    Opel, mia³em dwa i wiêcej mieæ nie bêdê, fakt ¿e my¶lê tu o starszych modelach, nowsze mo¿e ju¿ nie daj± tak popaliæ u¿ytkownikom, ale niesmak pozosta³.

    Czyli na tê chwilê, na czele stawki znajdujê siê alfa 159 mazda i saab do weryfikacji mo¿e mondziak...
    Ostatnio edytowane przez rafaell ; 19-02-11 o 23:32

  6. #6
    soundcheck
    Go¶æ

    Domy¶lnie

    W tym segmencie jest przynajmniej kilka aut wartych zainteresowania. Z wymienionych przez Ciebie je¼dzi³em trochê Mazd±, mniej Alf± i Fordem, niestety z wyj±tkiem tego ostatniego tylko z silnikami benzynowymi. W ogóle jaki¶ benzynowy jestem, wiêc nie wiem czy powinienem zabieraæ g³os w dyskusji o Dieslach.
    Mazda to solidny kawa³ samochodu. Robi mniej korzystne pierwsze wra¿enie od pozosta³ych, ale to tylko taka zas³ona dymna. Potem raczej pozytywnie rozczarowuje. Zawieszenie wydaje siê twarde, ale tylko do 20 km/h. Materia³y wnêtrza s± lepsze ni¿ wygl±daj±, a po liftingu i wygl±daj± porz±dnie. Przy Ma¼dzie dobrze jest trzymaæ siê zasady, ¿e lepiej jest zapobiegaæ ni¿ leczyæ. To zreszt± dobra zasada przy wszystkich autach.
    Alfa zdaje siê byæ ¿ywym zaprzeczeniem stereotypu o tandetno¶ci w³oskich samochodów. Prowadzenie jej daje mnóstwo frajdy. Fotele to nie kompromis miêdzy komfortem a ergonomi±, to komfortowa ergonomia. Silnik 1.8, z którym mia³em do czynienia, mruczy sennie przy spokojnej je¼dzie, po ¶ci±gniêciu cugli sprawnie przyspiesza i bardzo przyjemnie brzmi.
    Ford jest dla mnie najbardziej niespójny z tej gromadki. Zawieszenie ¶wietnie siê spisuje na krêtej drodze, natomiast na wybojach dochodz± z niego jakie¶ dziwaczne odg³osy. Silnik (zdaje siê, ¿e 2.0 TDCI, ale nie dam sobie nic uci±æ) po uruchomieniu brzmi jak komplet sztuæców wrzucony do pralki automatycznej, ¿eby po paru kilometrach zachowywaæ siê ju¿ bardzo kulturalnie. I jeszcze to wnêtrze z bardzo porz±dn± tapicerk± kontrastuj±c± z ergonomi± panelu radia i nawigacji rodem z chiñskiego bazaru.
    Od siebie doda³bym jeszcze jedno auto do rozwa¿enia, Subaru Outback z dwulitrowym wysokoprê¿nym bokserem pod mask±. Wiem, wiem, zaraz mi siê pewnie po ³apach dostanie przy pomocy kilogramów s³usznych argumentów. Na swoj± obronê powiem tyle, ¿e to do tej pory najprzyjemniej je¿d¿±cy, przyspieszaj±cy, hamuj±cy, brzmi±cy i w ogóle najbardziej spójny Diesel w tym segmencie, jaki kiedykolwiek wpad³ w moje rêce. Tylko nie wiem czy siê w bud¿ecie zmie¶ci...
    Powodzenia w poszukiwaniach!

  7. #7
    rafaell
    Go¶æ

    Domy¶lnie

    dziêki serdeczne a opinie!
    Na subaru niestety zabraknie $ i to na legacy, bo o outbacku to ju¿ nie wspominam
    Trafnie wytkn±³e¶ fordowi tandetny panel centralny, k³uje w oczy, ale za to np kierownica pokryta jest ju¿ dobrej jako¶ci skór±.
    Forda raczej odpuszczê i to z innego wzglêdu, przy moim bud¿ecie móg³bym pozwoliæ sobie na ubo¿sz± wersjê wyposa¿eniow±, a ja niestety lubiê udogodnienia, druga opcja to rezygnacja z silnika 2.0 na rzecz 1.8 i ten mo¿e byæ ju¿ za s³aby do masy tego auta

    Tak jak pisa³em, odwiedzi³em kilka komisów ¿eby zobaczyæ co z czym siê je.
    W jednym z nich obok siebie sta³y saab 9-3, alfa 159 i mazda 6 - lepiej byæ nie mog³o pomijaj±c wersje nadwoziowe bardzo ³adnie mo¿na by³o porównaæ te auta.

    Po oglêdzinach i przeja¿d¿ce ka¿dym z tych aut
    Z ca³ej trójki najatrakcyjniej zdecydowanie prezentowa³a siê alfa, wygl±da³a na auto o klasê wy¿sze od dwóch pozosta³ych, ale i te¿ na najbardziej... delikatne.
    Bardzo ³adnie siê prowadzi, uk³ad kierowniczy i skrzynia biegów daje kieruj±cemu du¿o frajdy. U¿yte we wnêtrzu materia³y s± naprawdê dobrej jako¶ci, welurowe fotele super wygodne ( choæ wysiadanie z alfy wymaga nieco wiêcej wysi³ku ) czu³em ¿e to jest kawa³ wozu, mam tu na my¶li i jako¶æ i masê auta. Denerwuj± trochê ******³y, tu co¶ odstaje, tam za¶lepka wylatuje, gdzie¶ tam uszczelka siê marszczy.. niby nic wielkiego ale wp³ywa na ogólne wra¿enie.

    Mazda - porz±dny, pouk³adany samochód, stylistyka w miarê "¶wie¿a", trochê s³absza jako¶æ materia³ów ni¿ w alfie, fotele równie¿ wygodne ale to nie to co w³oszka. Spo¶ród tej trójki samochód trochê nijaki, nie jest super piêkny, nie jest brzydki, niby wszystko z nim w porz±dku ale jako¶ nie zapragn±³em byæ jego posiadaczem.

    Saab 9-3- hmmm, auto wizualnie najmniejsze choæ nies³usznie, miejsca w ¶rodku jest sporo, z ty³u nawet wiêcej ni¿ w alfie. Stylistycznie auto najstarsze z tej trójki, takie niepozorne. Wielu kierowcom nie bêdzie siê podoba³, ale gusta s± gustami. Z zewn±trz wszystko ok, ale za to w ¶rodku jest ju¿ super, (bynajmniej dla mnie) jak zasiad³em w fotelu, to mia³em wra¿enie ¿e jestem do tego samochodu pod³±czony jak do matrixa! wykonywa³ ka¿de moje polecenie i robi³ to dok³adnie tak jak sobie tego ¿yczy³em, po przejechaniu 1 km mia³em wra¿enie ¿e doskonale ju¿ czujê to auto, ergonomia rewelacja, wszystkie narzêdzia tam gdzie powinny byæ, zegary, kierownica, fotele, w ogóle auto jak na mnie skrojone! A i silnik 1.9jtd 150KM lepiej radzi³ sobie z masa saaba ani¿eli alfy.

    Tak ¿e pozostaje saab i alfa, ze wskazaniem na saaba.
    Dla mnie jako kierowcy spêdzaj±cego sporo czasu w aucie lepsz± opcj± by³by saab. £adniejszy i maj±cy w sobie to "'co¶" jest w³och... tylko teraz pytanie, czy kupuje auto dla siebie czy dla przechodniów i znajomych? z jednej strony nie jestem szpanerem ale z drugiej mi³o jest mieæ ¶wiadomo¶æ ¿e twoje auto podoba siê innym

    Chyba raczej zdecydujê siê na saaba 9-3 sport sedan 1.9jtd , a gdyby by³ po lifcie i w wersji vector lub aero...mmmm by³oby cudnie

    Wybaczcie za powy¿szy esej, ale musia³em siê podzieliæ z Wami moimi odczuciami

    jeszcze raz dziêki za pomoc
    Za³±czone Obrazki Za³±czone Obrazki

  8. #8
    Znawca tematu Avatar tradelux
    Zarejestrowany
    pa¼ 2010
    Sk±d
    Katowice, Kraków
    Postów
    5,568
    Podziêkowano Thanks Given 
    91
    Podziêkowano Thanks Received 
    5
    Podziêkowano
    _______
    Si³a Reputacji
    19

    Domy¶lnie

    Do 40tys jest raczej nieralne kupiæ Sabbolota A³ero lub Vectora SS po lifcie.
    W tym bud¿ecie bêdzie osi±galny Linear.
    Co do Alfy to dziwne, u szwagra ¿adne za¶lepki nie wylatuj±

    Osobi¶cie je¶li mia³bym kupowaæ to:
    - sedan Saab
    - kombi Alfa
    ---

    Facebook: www.facebook.com/TradeLUX.samochody
    Otomoto: trade-lux.otomoto.pl
    Login na allegro: trade-lux

  9. #9
    rafaell
    Go¶æ

    Domy¶lnie

    mo¿e akurat taki egzemplarz alfy mi siê trafi³, ogl±da³em go dok³adnie, a poprzednim sztukom "w szpary" nie zagl±da³em raczej ocenia³em ca³okszta³t.

    tradelux- dlaczego stawia³by¶ na alfê w kombi? bo faktycznie, kombi jest na naszym rynku nie przesadzaj±c po³owa wiêcej ni¿ sedanów (?!)

    równie¿ sk³aniam siê ku saabowi, zdajê sobie sprawê ¿e wszystkiego mieæ nie bêdê, niemniej upiera³ bym siê przy roczniku 2006-2007, podczas faceliftingu poprawiono na plus rzecz jasna wnêtrze auta, zredukowano ilo¶æ przycisków by zast±piæ je wielofunkcyjnymi pokrêt³ami (panel klimatyzacji), drugi plus wersji po lifcie, to w ca³o¶ci lakierowane plastiki zewnêtrzne wliczaj±c progi i klamki, czego nie ma przed liftem (chyba?!)

    wie kto¶ sk±d móg³bym ¶ci±gn±æ specyfikacje techniczne i wyposa¿eniowe saaba 9-3 II ss ale przed rokiem 2008?

    ma³a korekta, nie wiem sk±d wytrzasn±³em info o znacznej ró¿nicy mas alfy i saaba;/ bior±c pod uwagê te same silniki ró¿nica jest rzêdu oko³o 50kg na korzy¶æ saaba, a taka warto¶æ nie powinna zbytnio wp³ywaæ na osi±gi. Tak siê zasugerowa³em ¿e w saabie faktycznie czu³em lepsze odej¶cie


    ale beczka, kolego tradelux, masz w swojej ofercie i alfe 159 kombi i saaba 9-3 vector ju¿ siê nie dziwiê sk±d tyle o tych samochodach wiesz
    a te ceny z Twojej strony to aby na pewno aktualne? co¶ dziwnie wysokie mi siê wydaj±?;/

  10. #10
    costam000
    Go¶æ

    Domy¶lnie

    kolego rafaell trafi³e¶ na forum o wdziêcznej nazwie 'bezwypadkowe' zatem samochody które s± tu na sprzeda¿ przez forumowych importerów to samochody bezwypadkowe z oryginalnym przebiegiem. Je¿eli porównujesz te samochody do 'igie³ek, cukierków, nic nie stuka nic nie puka' z "alleszrot" to ¿yczê powodzenia przy zakupie takiego egzemplarza :P Dok³adnie poczytaj forum, opinie o sprzedawcach i nie dziw siê ¿e ceny s± wy¿sze ni¿ widujesz w komisach czy w ofertach internetowych.

  11. #11
    Znawca tematu Avatar tradelux
    Zarejestrowany
    pa¼ 2010
    Sk±d
    Katowice, Kraków
    Postów
    5,568
    Podziêkowano Thanks Given 
    91
    Podziêkowano Thanks Received 
    5
    Podziêkowano
    _______
    Si³a Reputacji
    19

    Domy¶lnie

    Nie, nie.
    Na stronie s± nieaktualne oferty, których dawno nie ma. Saaba na chwilê obecn± te¿ nie mam
    Mam porównanie, poniewa¿ przez wiêksz± ilo¶æ tys km. u¿ywa³em jedne jak i drugie auto. Do tego do¶wiadczenie od strony technicznej/serwisowej.

    Je¶li chodzi o sedan:
    - Saab ³adniej wygl±da
    Kombi:
    - Alfa przypomina trochê Brerê i lepiej siê prowadzi od kombi Saaba
    ---

    Facebook: www.facebook.com/TradeLUX.samochody
    Otomoto: trade-lux.otomoto.pl
    Login na allegro: trade-lux

  12. #12
    Hormon
    Go¶æ

    Domy¶lnie

    Wiêc i ja dorzucê swoje 3 grosze... Troszkê ponad rok temu sta³em przed podobnym dylematem odno¶nie zakupu autka. Dysponowa³em podobnym bud¿etem, równie¿ szuka³em diesla, jak najm³odszego i z jak najlepszym wyposa¿eniem, nie wspominaj±c o pewnym pochodzeniu Nie bêdê opisywa³ jakie marki bra³em pod uwagê i ile trwa³y poszukiwania, koledzy którzy byli aktywni na poprzednim forum (w tym tradelux) mo¿e pamiêtaj± moje przygody z tym zwi±zane W ka¿dym razie powiem jaki by³, a raczej jest, efekt koñcowy... mianowicie Saab 9-3, SS, wersja Vector
    Mimo, ¿e wcze¶niej nie wiedzia³em zbyt wiele o tej marce oprócz tego, ¿e szwedzka i ¿e zawsze by³a dla mnie klas± sam± w sobie, na któr± mog± pozwoliæ sobie biznesmeni, jak wsiad³em pierwszy raz od razu wiedzia³em, ¿e bêdê szuka³ tylko Saaba On ma w sobie to "co¶", jest inny ni¿ wiêkszo¶æ je¿d¿±cych aut po naszych drogach i choæ ostatnio zauwa¿am coraz wiêcej Saabów to zapewniam Ciê rafaell, ¿e niejeden przechodzieñ zwróci uwagê na ten wóz. Mnie kiedy¶ nawet zaczepi³ facet na parkingu Jeszcze jeden plus jest taki ¿e Saaby maj± bardzo dobre wyposa¿enie nawet w tañszych wersjach i ogólnie s± w dosyæ rozs±dnych cenach, pomijaj±c oczywi¶cie "pere³ki" Je¶li chodzi o eksploatacjê i awaryjno¶æ...uwa¿am ¿e w ka¿dym aucie które siê u¿ywa wcze¶niej czy pó¼niej bêdzie co¶ do zrobienia...poza tym "jak dbasz - tak masz"...niezniszczalnym pojazdem mo¿e byæ chyba tylko czo³g

    Tak wiêc ¿yczê udanych poszukiwañ i zadowolenia z (jakiegokolwiek) wyboru

    P.S. Niektóre wersje Saaba przed liftem progi te¿ maj± lakierowane

  13. #13
    rafaell
    Go¶æ

    Domy¶lnie

    zdecydowa³em, bêdzie saab 9-3 SS
    dziêki ch³opaki za wszystkie sugestie, jak ju¿ uda mi siê ustrzeliæ moj± sztukê, z pewno¶ci± siê tym z Wami podzielê

    Pozdrawiam

  14. #14
    Banio
    Go¶æ

    Domy¶lnie

    Hej rafaell!!! Dok³adnie Ciê rozumiem kolego, sam jestem w podobnej sytuacji jak Ty. Widzê ¿e cenisz sobie (u mnie znowu to samo) piekno auta, i tzw motyle w brzuchu podczas jazdy swoim przysz³ym aucie. Nie wiem czy czyta³e¶ moje dylematy ale mam taki sam ból g³owy, z tym ¿e niestety dysponujê funduszem o 10 tys. mniejszym niz Twój niestety. Jesli chodzi o Saaba to s³yszê rózne opinie skrajne a to ¿e czê¶ci drogie, a to ¿e to opel.A tak naprawdê to z tego co czytam to wszystki WSZYSTKIE auta maja w sobie mola i wady -bo tak naprawde nie ma marki bez wad prawda? I tak przegladajac te fora i opinie zaczynam dochodziæ do wniosku ¿e najlepiej kupiæ auto sprawdzone, zadbane od znajomego, które widzia³es jak by³o eksploatowane...( ja na szczê¶cie mam takie na oku prawdziwa pere³ka z zewn±trz no i w wewn±trz go¶cia znam bo ju¿ od niego jedno kupi³em-tyle ¿e to ten podobno niesczêsny oplel vectra C te¿ z tym samy m silnikiem 1.9 cdti 150KM...ale przejechane tylko 85 tys....od nowo¶ci..)Pewnie bêdzie chcia³ wiêcej ni¿ mam , ale zastanawiam siê czy w tym przypadku nie po¿yczyæ kasy...Tak wiêc je¿eli tradellux faktycznie sprowadza auta godne to lepiej kupiæ nieco starsze ni¿ ¶wie¿sz± tzw. pere³kê od bóg wie kogo...

    EDIT:
    p.s. Nie mogê zlokalizowaæ tych ofert np. tradeluxa mo¿ecie mnie o¶wieciæ?
    Ostatnio edytowane przez Banio ; 21-03-11 o 16:27

  15. #15
    Wolf
    Go¶æ

    Domy¶lnie

    W podpisie kolegi Tradeluxa masz linki do aktualnych ofert

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Tagi dla tego tematu

Zak³adka

Zak³adka

Uprawnienia

  • Nie mo¿esz zak³adaæ nowych tematów
  • Nie mo¿esz pisaæ wiadomo¶ci
  • Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników
  • Nie mo¿esz edytowaæ swoich postów
  •