Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Temat: Lampy ksenonowe

  1. #1
    Admin Forum Avatar mpDante
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Skąd
    dolnośląskie
    Postów
    4,071
    Podziękowano Thanks Given 
    1,821
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    10

    Post Lampy ksenonowe

    Trochę teorii na temat lamp/żarówek ksenonowych... Informacja prasowa jednego z producentów, ale zawiera też istotne informacje.

    Lampy ksenonowe nie tylko świecą dwukrotnie mocniej niż żarówki halogenowe, lecz także zużywają przy tym mniej energii (większość „ksenonów” ma moc 35 W, podczas gdy żarówki – 55-60 W). To przekłada się na niższe zużycie paliwa. Innym atutem tego źródła światła jest trwałość – lampa ksenonowa ma żywotność na poziomie 3000 godzin, podczas gdy standardowa żarówka, w zależności od typu – od ok. 550 do ok. 900 godzin. Niektórzy producenci mają w ofercie lampy ksenonowe z gwarancją – na przykład OSRAM Xenarc Original, objęte są aż czteroletnią ochroną. To właśnie takie lampy – linii Original – są stosowane na pierwszy montaż w bardzo wielu modelach samochodów. Temperatura barwowa lamp Xenarc Original to ok. 4150 K, a strumień świetlny wynosi do ok. 3200 lumenów (dla porównania – dla halogenowej żarówki ten parametr wynosi ok. 1550 lumenów).

    Kierowcy, którzy preferują światło biało-niebieskie, powinni pamiętać o tym, że najwyższa dopuszczalna przepisami temperatura barwowa światła ksenonowych reflektorów samochodowych wynosi 5000 K po 12 h pracy (należy pamiętać, że temperatura barwowa lamp ksenonowych rośnie w czasie użytkowania przy jednoczesnym spadku ilości wytwarzanego światła). Dostępne na rynku lampy o temperaturze barwowej 8000 czy nawet 12 000 K są więc nie tylko niebezpieczne, lecz także nielegalne. By mieć reflektory świecące na biało-niebiesko, a przy tym działać w zgodzie z przepisami warto wybrać markowy produkt.

    Lampy ksenonowe powinno się wymieniać parami, gdyż wymiana jednej sprawi, że oba reflektory będą świecić zupełnie inaczej. Dzieje się tak dlatego, że lampy ksenonowe wypalają się, a w związku z tym zmienia się ilość i barwa światła. Tuż po zamontowaniu mogą świecić barwą lekko żółtawą – czasami rozczarowując kierowców, którzy liczą na bardzo niebieskie światło. Dopiero po pewnym czasie osiągają charakterystyczną dla „ksenonów” biało-niebieską barwę. Podczas eksploatacji ich barwa staje się coraz chłodniejsza. Jeśli kolor światła zmieni się na różowy lub fioletowy oznacza to, że kierowca dawno przegapił moment, w którym lampę należało wymienić. Należy bowiem pamiętać, że w tym czasie nie tylko zmieniła się temperatura barwowa, lecz także ilość wytwarzanego światła. Kiedy więc powinno się wymieniać lampy ksenonowe? Teoretycznie jeśli jej strumień świetlny spadł poniżej 80%. Ale jak to ocenić? Można spróbować zauważyć moment, w którym lampy zaczynają świecić mniej więcej jak żarówki halogenowe, czyli o połowę słabiej niż nowe. Można też obliczyć ich trwałość na podstawie przebiegu i wymienić je np. po przejechaniu ok. 120 tys. km (jeśli nie używamy świateł dziennych). Ze względów bezpieczeństwa wymiany nie powinno się dokonywać samodzielnie.

    źródło: Osram
    # Szanuj moderatora swego, bo możesz mieć gorszego #
    - Inspekcje @ dolnośląskie -

    Problem z Lenovo? Wesprzyj akcję FB Uwaga na Lenovo

  2. #2
    sardzent
    Gość

    Domyślnie

    hmmm mpDante dopisz prosze jeszcze o przepisac czyli poziomowaniu i czyszczeniu a takze o budzetowym podejsciu np Skody gdzie mozna miec "oslabione" xenony ktore juz nie wymagaja zmywania

  3. #3
    Starszy użytkownik
    Zarejestrowany
    sty 2012
    Skąd
    łódzkie
    Postów
    140
    Podziękowano Thanks Given 
    8
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    13

    Domyślnie

    Bo dają ksenonki 25W o odpowiednio słabszym strumieniu światła i odpada cały kłopot związany ze spryskami i poziomowaniem Chyba jeszcze Citroen wprowadził już taki wynalazek

  4. #4
    rinho
    Gość

    Domyślnie

    Tak na szybko trochę z przepisów.

    Regulamin nr 48 Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG ONZ) – Jednolite przepisy dotyczące homologacji pojazdów w odniesieniu do urządzeń oświetleniowych i sygnalizacji świetlnej

    Punkt 6.2.6.2.1 – reflektor świateł mijania musi być wyposażony w automatyczny korektor położenia (żeby odchyłki sam. tylko z kierowcą i w pełni obciążonego mieściły się w granicach opisanych w punktach 6.2.6.1.1 i 6.2.6.1.2)
    Punkt 6.2.6.2.2 – dopuszcza zastosowanie korektora ręcznego
    Punkt 6.2.9 – jeżeli źródło światła emituje strumień swietlny większy niż 2000 lumenów – reflektor musi posiadać spryskiwacz,
    jednocześnie punkt 6.2.9. mówi, że w przypadku zastosowania LED (ppkt a) lub żródła światła emitującego strumień swietlny większy niż 2000 lumenów (ppkt b) nie można zastosować wyłączenia z punktu 6.2.6.2.2. (czyli musi być poziomowanie automatyczne)

  5. #5
    Admin Forum Avatar mpDante
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Skąd
    dolnośląskie
    Postów
    4,071
    Podziękowano Thanks Given 
    1,821
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    10

    Domyślnie

    Ja rozumiem, to jest art. o "żarówkach" ksenonowych... są potocznie nazywane lampami.
    # Szanuj moderatora swego, bo możesz mieć gorszego #
    - Inspekcje @ dolnośląskie -

    Problem z Lenovo? Wesprzyj akcję FB Uwaga na Lenovo

  6. #6
    Liquir
    Gość

    Domyślnie

    Ja sobie właśnie zamontowałem xenony w swoim autku mam poziomowanie wszystko jest tylko jeszcze właśnie sprysków nie mam na razie jeżdżę na normanych lampach ale niedługo montuje sobie spryski i bedę śmigał na xeonach ale polecam wszystkim jak już to bi-xenon co daje nam długie światło xeononowe to jest zdecydowanie lepsze. Ale na prawdę z tymi xeononami to jest tragedia bardzo dużo osób używa ich nielegalnie i bez sprysków a jak pojechałem sam do warsztatu o te spryskiwacze to koleś sam mi zaproponował że zamontuje mi fake spryski czyli tylko te takie naklejki na zderzak stwierdziłem że na pewno nie i chce normalne oryginalne spryski działajce żeby potem nie było problemu na przeglądzie itp.

Tagi dla tego tematu

Zakładka

Zakładka

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •