Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Temat: Bajzel w papierach - jak to możliwe?

  1. #1
    krzychoo
    Gość

    Domyślnie Bajzel w papierach - jak to możliwe?

    Dział właściwie nie odpowiada zagadnieniu, bo bardziej chodzi mi o to "jak to się mogło stać" niż "jak to zrobić", ale bardziej odpowiedniego nie znalazłem. Ale do rzeczy.
    Jest sobie samochód zagadka. Zarejestrowany (a właściwie wymeldowany) w Niemczech. Jest Fahrzeugbrief i Fahrzeugschein (unieważniony). Auto to już staruszek (klasyk) ale wiek jest trudny do ustalenia, bo...
    EZ (pierwsza rejestracja) w briefie to 1968 rok. Ale numer nadwozia (jeszcze nie w formacie VIN) zgodnie z wszelką literaturą, a także oficjalną odpowiedzią z fabrycznego archiwum marki wskazuje na produkcję z drugiej połowy lat 70 (ten model był produkowany przez kilkanaście lat). Błąd w nadawaniu nr nadwozia nie wchodzi w grę, bo numery w tym formacie producent nadawał od 1974 roku. Jak to możliwe, że w briefie znalazła się data pierwszej rejestracji wcześniejsza niż data produkcji? Co więcej, wg archiwum producenta, samochód o tym numerze nadwozia został sprzedany na rynku niemieckim, więc raczej nie wchodzi w grę podanie bzdurnych informacji po sprowadzeniu do Niemiec (chyba, że auto wyeksportowano a potem zaimportowano w międzyczasie mieszając w jego papierach). Brief zawiera informacje od 2002 roku, wraz z adnotacją, że na podstawie artykułu 27.7 StVZO poprzedni brief skonfiskowano i zniszczono (podany jest jego numer) - ten artykuł (już nieaktualny z resztą) stanowił, że w przypadku wymeldowania dłuższego niż rok należy m.in. wyrobić nowy brief przy ponownej rejestracji. Niestety z właścicielem z tamtych czasów nie sposób się skontaktować (nawet gdyby chciał pomóc), ponieważ znalazłem jego nekrolog. Ustalenie rocznika auta "z natury" też jest właściwie niemożliwe, ponieważ w swojej historii przeszło wiele modyfikacji i jest mieszanką detali z wszystkich możliwych odmian modelu (chociaż zasadnicze podzespoły wskazują raczej na 1968 niż później, ale w ciągu 30-paru lat wiele rzeczy mogło ulec przebudowie). Bardziej ciekawi mnie rzecz w jaki sposób (i po co) w Niemczech przeszedł komuś kiedyś taki numer, że w briefie znalazła się data pierwszej rejestracji wcześniejsza niż rok produkcji (przynajmniej numeru nadwozia). Ot, zagadka, ma ktoś pomysł?

  2. #2
    ondrasz
    Gość

    Domyślnie

    A może po prostu pierwsze auto, to z 68r uległo wypadkowi/zgniło/coś się z nim stało i zakupione zostało drugie nadwozie "bez papierów" po czym przespawano numery ze starego? Tym sposobem w papierach nic nie trzeba było zmieniać ? A może zgniło auto i zrobiono remont blacharki wykorzystując blachy z młodszego rocznika?

    Dawno dawno temu słyszałem o takich praktykach w naszych maluszkach - zamiast remont karoserii robiono "przekładkę" numerów ze starej?

  3. #3
    krzychoo
    Gość

    Domyślnie

    Nie, to nie ten przypadek. Tu po prostu nr nadwozia (i w papierach i w naturze) jest młodszy o kilka lat niż data pierwszej rejestracji. To by miało sens jedynie, gdyby zmieniono nadwozie na nowsze (z nowym numerem), ale po 1) nie wiem, czy w Niemczech takie manewry są możliwe, po 2) jeżeli to możliwe to stosowna adnotacja raczej znalazłaby się w briefie, a po 3) wg archiwum fabryki ten numer nadwozia dotyczył samochodu (a nie nadwozia jako części zamiennej).

  4. #4
    vlad
    Gość

    Domyślnie

    A może po prostu jest pomyłka pisarska w EZ. Ktoś pomylił i wpisał 1968 rok zamiast 1978, a potem nikt tego w papierach nie prostował i tak zostało.

  5. #5
    krzychoo
    Gość

    Domyślnie

    No to jest najbardziej banalna z możliwości, ale pomyłka pisarska? W Niemczech? :-)

  6. #6
    Starszy użytkownik
    Zarejestrowany
    lut 2012
    Postów
    482
    Podziękowano Thanks Given 
    288
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzychoo Zobacz post
    ...REGULAMIN...
    A co to? rasa nadludzi? Jeden już tak myślał
    Ostatnio edytowane przez mpDante ; 28-08-14 o 12:28

Tagi dla tego tematu

Zakładka

Zakładka

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •