Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 18

Temat: Opel Zafira A 2.2DTi 2003 rok

  1. #1
    Starszy użytkownik Avatar Roadkiller
    Zarejestrowany
    paź 2010
    Skąd
    pomorskie
    Postów
    1,536
    Podziękowano Thanks Given 
    227
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    15

    Domyślnie Opel Zafira A 2.2DTi 2003 rok

    Witam. Tym razem ja potrzebuję pomocy Szukam dla ojca auta 7-mioosobowego. Na oko rzuciła się taka Zafira: http://otomoto.pl/opel-zafira-7-osob...C17161131.html
    Pytanie do znawców Zosiek. Jak sprawuje się ten silnik i czy posiada jakieś bolączki (mogą być też mity) Oraz czy coś się niepokojącego zauważyło?

    Pozdrawiam
    Roadkiller

  2. #2
    Moderator Avatar Tytan
    Zarejestrowany
    paź 2010
    Skąd
    3M
    Postów
    16,355
    Podziękowano Thanks Given 
    3,373
    Podziękowano Thanks Received 
    206
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    10

    Domyślnie

    obok 1.7cdti z tego okresu bylo to drugi dobry silnik w gamie opla tylko z tego co wiem ma 125 a nie 130 podkrecic tez sie go za duzo nie da bo pompa nie daje rady
    auto wyglada ok aczkolwiek fotki sa raczej przecietne, tabliczke ma na pasie ma oslone aku tez . Po Vinie kolega tEREk powinien podac ci wyposazenie czy zgadza sie np ten pakiet stylistyczny OPC.

  3. #3
    Kris75
    Gość

    Domyślnie

    No niestety, silnik 2,2 dti nie był jakoś specjalnie udany. Produkowano go tylko przez 5 lat. Padaja w nim głównie pompy paliwa. A że jest to pompa jak dobrze nierozbieralna więc praktycznie nie nadaje się do regenerowania.
    Poza tym popatrz dokładnie na auto. Przebieg 216 tys km? A *****y WYTARTE? Nie ma takiej opcji. Min. 300-350 tys km.

  4. #4
    Moderator Avatar Tytan
    Zarejestrowany
    paź 2010
    Skąd
    3M
    Postów
    16,355
    Podziękowano Thanks Given 
    3,373
    Podziękowano Thanks Received 
    206
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    10

    Domyślnie

    Kris w wiekszosci diesli opla/isuzu byl problem z pompami i sterownikami w 2.2dti i tak jest super pod tym wzgledem, *****y w astarach/zafirach sa slabej jakosci moje wygladaly niewiele lepiej po 90tyś duzo zalezy czy auto smiagało w miescie czy na trasie

  5. #5
    Znawca tematu Avatar Andrebar
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Skąd
    Łódź - Heidelberg
    Postów
    4,718
    Podziękowano Thanks Given 
    1,084
    Podziękowano Thanks Received 
    3
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    18

    Domyślnie

    No i ten zawór ERG .....ale sam silnik z jakimś "normalnym" przebiegiem + - 200Tkm naprawdę daje pozytywne wrażenie
    Mnie przyjemnie zaskoczył ... wydawał mi się "mocniejszy i elastyczniejszy" niż 2.0Td 136KM w BMW-5
    Człowiek mądrzeje z wiekiem....szkoda tylko że z wiekiem od trumny

  6. #6
    money
    Gość

    Domyślnie

    1. Pompa jest rozbieralna tak samo jak w 2.2 dti - regeneracja jest śmiesznie prosta... Padają już poniżej 200tkm
    2. Egr?? hmm najprosciej i najtaniej zaslepić
    3. Tak jak w przypadku 2.0 dti lubi brac troszke oleju
    4. Dla mnie ma te kilometry (nie pęknieta trąbka w poduszce)
    5. Moje doswiadczenie z tym silnikiem są mało pozytywne - turbo dziura i generalnie mało żwawy jak na ta pojemność i moc...

  7. #7
    LuLs
    Gość

    Domyślnie

    Troszkę panowie mijacie się z prawdą i powielacie zasłyszane bajki nie mając chyba wogóle lub bardzo mało styczności z tą jednostką.

    Posiadam co prawda Saaba 93 SS ale właśnie z tym "cudem" 2.2 u mnie nazwanym TiD

    1. POMPA WTRYSKU PALIWA - rzeczywiście, zdarza się jej paść i koszt nowej to kosmiczna kwota w wersji 125 konnej. Celowo napisałem czasami, ponieważ na forum Saaba jest ankieta oraz obszerny temat na temat właśnie tej nieszczęśliwej pompy i tego ilu naszym klubowiczom zdarzyło się z nią walczyć i jak walczyć. Poniżej podaje link, warto się z nim zapoznać (dostępny po zalogowaniu).

    http://www.saabklub.pl/index.php?opt...topic=126713.0

    Niestety, na chwilę obecną dość kłopotliwa i prawie niemożliwa jest regeneracja pompy z wersji 125 konnej.


    2. EGR - pada - rzeczywiście ale po przebiegu około 200k !!! i koszt nowego to w tej chwili około 950 zł za nową, oryginalną sztukę Wehlera. Oczywiście jeżeli kogoś przeraża koszt to jest sporo firm oferujących regenerację za dużo mniejsze pieniądze. Niestety w tej chwili w przypadku silnika 2.2 zaślepienie EGR nie jest sprawą prostą i z tego co się orientuje niewykonalną - trzeba by mieszać w programie pracy silnika.

    Kolega money napisał o turbo dziurze i słabym przyspieszeniu. Śmiem twierdzić w takim razie iż sztuka którą się poruszał musiała być już dobrze "sfatygowana" ponieważ w ważącym ponad 1500Kg SAABie nie odczuwam turbo dziury a samochód właśnie jak na te 125 Kucy wkręca się i przyspiesza bardzo żwawo.

    3. Usterką, która dość często trapi tą jednostkę i jest dość uciążliwą w diagnozie i naprawie to zapowietrzanie się właśnie układu paliwowego. Objawia się to tym, iż po dłuższym postoju (kilka godzin) samochód długo zapala. Znalezienie, w którym miejscu (miejscach) występuje nieszczelność, jest długa i dość pracochłonna.


    Pozdrawiam

  8. #8
    money
    Gość

    Domyślnie

    Jeźeli według Ciebie pompa jest nienaprawialna,to raczej masz słabe pojęcie,albo znasz samych mechaniów naciagaczy którzy wola wymieniać a nie naprawiac. Przejedź się choćby 2.0 HDI 110KM lub 1.9 Dci 120 KM, a nawet 1.9 TDI 110 KM to wtedy poczujesz różnice...

  9. #9
    Starszy użytkownik Avatar Roadkiller
    Zarejestrowany
    paź 2010
    Skąd
    pomorskie
    Postów
    1,536
    Podziękowano Thanks Given 
    227
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    15

    Domyślnie

    Coś słyszałem o tej pompie... Koszt niby w ASO 3 tysiące. Dobra mam jeszcze miesiąc na przemyślenie tej oferty bo właściciel z żoną wyemigrował poza granice kraju a auto stoi w garażu... Nikt nie ma klucza do niego więc za miesiąc będę oglądał Dzięki za info

  10. #10
    Znawca tematu
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Postów
    2,370
    Podziękowano Thanks Given 
    300
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    16

    Domyślnie

    Sam egzemplarz wygląda raczej ok, niemniej to chyba będąc na tym forum sam umiesz ustalić
    Opinie, które napisałem na forum, są jedynie moimi przypuszczeniami oraz subiektywną oceną. To nie pewnik, w rzeczywistości może być inaczej.

    Tylko kompletny szaleniec/ignorant/laik popatrzy na auto z USA bądź Szwajcarii.

  11. #11
    Starszy użytkownik Avatar Roadkiller
    Zarejestrowany
    paź 2010
    Skąd
    pomorskie
    Postów
    1,536
    Podziękowano Thanks Given 
    227
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    15

    Domyślnie

    Jakoob no wiem... bardziej mi chodziło o opinie silnika bo nigdy z nim nie miałem styczności Ani żaden z moich znajomych Stan techniczny potrafię ocenić

  12. #12
    LuLs
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał money Zobacz post
    Jeźeli według Ciebie pompa jest nienaprawialna,to raczej masz słabe pojęcie,albo znasz samych mechaniów naciagaczy którzy wola wymieniać a nie naprawiac. Przejedź się choćby 2.0 HDI 110KM lub 1.9 Dci 120 KM, a nawet 1.9 TDI 110 KM to wtedy poczujesz różnice...

    Bardzo możliwe kolego money, że mam słabe pojęcie ale akurat w kwestii tego silnika to raczej ty nie masz zielonego pojęcia jakie bzdury wypisujesz, próbując grać wielkiego znawcę. Nie ucz ojca dzieci robić. Może i sprzedałeś kilka aut z tą jednostką, może i nawet autem z takowym silnikiem jechałeś ale to wszystko i nie czyni to z ciebie wielkiego guru i mistrza który na każdy temat musi wtrynić swoje biedne 5 groszy.Trochę pokory i niech dotrze do ciebie, że nie wszystko wiesz najlepiej. Nie reagowałbym ale wciskasz człowiekowi zasłyszane bajki i legendy, choćby proste według ciebie i bezproblemowe zaślepienie zaworu EGR w tym silniku co nie jest absolutnie prawdą. Dla twojej wiadomości, o wielki omnibusie motoryzacyjny, przez 5 lat jeździłem Octavią z silnikiem 1.9 TDI 130 KM oraz przez rok Mercedesem w203 2.7 CDI o mocy 170 KM więc wybacz ale wiem co piszę i jakie mam odczucia na temat jednostki 2.2 TiD produkcji GM.

    Na temat pompy wtrysku paliwa powiem tyle : jest to pompa o znaczeniu PSG 16, dwuwtyczkowa, produkowana od listopada 2000 roku - nienaprawialna (przynajmniej w zeszłym roku, Bosch nie udostępnił technologi naprawy, chociaż jest jeden zakład który reklamuje się na allegro że naprawia PSG 16, ale nie korzystałem z jego usług). Zakup nowej pompy w ASO to rząd wielkości od 8 do 12 tyś złotych, szukając u innych można takową, nową pompę zakupić już podobno za około 6 tyś złotych. Zakup używki też jest dość problematyczny i niepolecany ze względu na parę czynników : nie wiadomo ile pociągnie nam ta używana i niestety należy znać VIN auta dawcy w którym takowa pompa pracowała ponieważ trzeba ją "wymeldować" ze starego auta za pomocą TECHA i "zameldować" w nowym także za pomocą TECHA - ma to związek z immobilaiserem zamontowanym w samej pompie przeciw kradzieży. Chodzą słuchy i legendy, że jednak ktoś gdzieś u kogoś, w jakimś warsztacie ją regenerował, ale po pierwsze kwota takiej regeneracji zaczyna się od 3 tyś złotych a po drugie nikt tego tak do końca nie potwierdził.

    Oczywiście kolego money możesz się ze mną nie zgodzić i patrząc na twój styl i charakter na pewno tak zrobisz ale zanim cokolwiek napiszesz, to weź telefon do ręki i skonsultuj się z tymi swoimi super fachowcami od pomp i dowiedz się dokładnie właśnie o regeneracji tej konkretnej pompy - czy możliwa, jaki koszt, i na ile udzielą gwarancji. Martwię się po prostu co byś nie walnął kolejnej gafy jak w przypadku EGR.

  13. #13
    Kris75
    Gość

    Domyślnie

    Musze się niestety zgodzić ze zdaniem LuLs - sam mam takie informacje. Pompa jest nienaprawialna w zasadzie przez sterownik i nie nadaje się do regeneracji.

    A zaworu EGR w dieslu nie zaślepisz money. W benzynach oplowskich mogłeś to zaślepić, ale w dieslach jest z tym spooooryy kłopot.

  14. #14
    sgruszczynski
    Gość

    Domyślnie

    Co do zaślepiania zaworu ERG w dieslach to np w Mazdzie 626 DiTD nie było żadnego problemu żeby to zrobić. Chyba że chodziło Ci tylko o oplowskie diesla.

  15. #15
    adam8082
    Gość

    Domyślnie

    Dobra dobra Panowie, tylko że w Oplowskim 2.2 DTI były montowane dwa rodzaje pomp: PSG-16, dwuwtykowa, droga w regeneracji lub wg. innych źródeł nie do zregenerowania oraz PSG-5, jednowtykowa, regeneracja bezproblemowa koszt wg różnych źródeł 1500-3000zł. Nie wiem jaka była pompa montowana w Saabie o którym ktoś tu mówił natomiast w Zafirze z tego co się orientuje oraz co wyczytałem jest tak: rok 2000-2001 pompa PSG-5, rok 2002-2003 pompa PSG-5 i PSG-16, rok pow. 2004 pompa PSG-16.
    Także podsumowując oba stwierdzenia ze pompę w Zafirze można i nie można regenerować są prawdziwe . Na temat zaślepiania EGR się nie wypowiadam gdyż nie wiem, u mnie nie jest zaślepiony i auto chodzi świetnie ( ale był czyszczony ostatnio, dużo syfu było)
    Sam posiadam Vectre B 2.2 DTI na jednowtykowej pompie, bardzo przyjemnie się tym jedzie. Nie jest to silnik mułowaty, a mam porównanie bo wcześniej miałem Mondeo 2.0 136 KM wiec też słabe auto to nie było.
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez adam8082 ; 08-02-11 o 14:36

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Tagi dla tego tematu

Zakładka

Zakładka

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •