Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 16

Temat: 1.9 TDI olej 15w40

  1. #1
    Starszy użytkownik
    Zarejestrowany
    lip 2013
    Skąd
    Jasło
    Postów
    450
    Podziękowano Thanks Given 
    135
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    11

    Domyślnie 1.9 TDI olej 15w40

    Witam. Pisze w imieniu sąsiada. Kolega kupił w lecie audi a4 b5 97 rocznik z silnikiem 1.9TDI 110koni (AFN). Samochód w chwili zakupu był zalany olejem Mobil 15w40, i w dalszym ciągu tak jest gdyż kolega wymienił na to co było. Jako że przyszedł okres zimowy naszło go na rozmyślania i zaczyna kombinować czy napewno można na takim oleju jeździć. Mechanik podobno stwiedził że nie ma problemu bo to stary silnik dawniej jeździło się na olejach mineralnych. Ja dostałem zadanie sprawdzenia w internecie co i jak, i póki co zdania są różne. Jedni twierdzą że kategorycznie nie wolno jeździć na takim oleju, inni że jeżdżą i nic się nie dzieje. Dlatego też postanowiłem zapytać tutaj, co sądzicie o tym. Dodam jeszcze że auto przejechane ma 290kkm, przynajmniej na zegarach

  2. #2
    Starszy użytkownik
    Zarejestrowany
    paź 2010
    Postów
    340
    Podziękowano Thanks Given 
    6
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    14

    Domyślnie

    Co by nie było chociaż półsyntetyk należy się silnikowi.

  3. #3
    Norzad
    Gość

    Domyślnie

    Miałem takie samo auto jako poprzednie tylko że był to rocznik 1995 miał oczywiście silnik 1.9 TDI 1Z 90km , miał 500 000 km i jeździł na oleju 10w40 i prawie nic nie ubywało dlatego dziwi mnie fakt że jakiś magik zalał 15w40..chyba że były ku temu przesłanki znaczy jeszcze większy przebieg co w tych autach wcale nie jest rzadkością
    pozdro

  4. #4
    Starszy użytkownik
    Zarejestrowany
    paź 2010
    Postów
    340
    Podziękowano Thanks Given 
    6
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    14

    Domyślnie

    Na mineralnym na pewno szybciej umrze turbina.

  5. #5
    Starszy użytkownik
    Zarejestrowany
    lip 2013
    Skąd
    Jasło
    Postów
    450
    Podziękowano Thanks Given 
    135
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Norzad Zobacz post
    Miałem takie samo auto jako poprzednie tylko że był to rocznik 1995 miał oczywiście silnik 1.9 TDI 1Z 90km , miał 500 000 km i jeździł na oleju 10w40 i prawie nic nie ubywało dlatego dziwi mnie fakt że jakiś magik zalał 15w40..chyba że były ku temu przesłanki znaczy jeszcze większy przebieg co w tych autach wcale nie jest rzadkością
    pozdro
    No właśnie jest lekki strach, że po zmianie oleju na 10w40 z silnika zacznie cieknąć, ale coś trzeba zrobić. Znajomy w najbliższym czasie zmieni olej na odpowiedni i zobaczymy co się bedzie działo.

  6. #6
    Powell
    Gość

    Domyślnie

    Na pewno zacznie ciec, strumieniami jak z fontanny, rozsadzi głowice, turbine i drzwi. Jak ktoś mi kiedyś powie, że wlanie 10W spowoduje wycieki to walne w pape ; ) Dobrze ktoś kiedyś powiedział jak padło cieknie to będzie ciekło czy z 15W czy 10W. Niektórzy leją nawet 5W po 15W z wczesniejszym przepłukaniem silnika i hula jak ta lala. 10W to minimum.

  7. #7
    Norzad
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał Powell Zobacz post
    regulamin
    No chyba że silnik jest już naprawdę mocno wyeksploatowany to wtedy może parę rzeczy wydmuchać Jakieś intencje były skoro ktoś zalał minerał

    Że tak porównam olej mineralny do leku na biegunkę lejesz go jak już jest faktycznie potrzeba
    Ostatnio edytowane przez takietam ; 23-12-13 o 08:13

  8. #8
    Starszy użytkownik
    Zarejestrowany
    lip 2013
    Skąd
    Jasło
    Postów
    450
    Podziękowano Thanks Given 
    135
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Powell Zobacz post
    Na pewno zacznie ciec, strumieniami jak z fontanny, rozsadzi głowice, turbine i drzwi. Jak ktoś mi kiedyś powie, że wlanie 10W spowoduje wycieki to walne w pape ; ) Dobrze ktoś kiedyś powiedział jak padło cieknie to będzie ciekło czy z 15W czy 10W. Niektórzy leją nawet 5W po 15W z wczesniejszym przepłukaniem silnika i hula jak ta lala. 10W to minimum.
    Wiesz osobiście byłem świadkiem jak po zmianie z 10w40 na 5w40 silnik zaczął brać 2l/1000km, skończyło się remontem motorowni. Samochód Honda Civic 7gen 1.6pb.

    Cytat Napisał Norzad Zobacz post
    Jakieś intencje były skoro ktoś zalał minerał
    Opcje są dwie, albo coś jest nie tak z silnikiem, albo właściciel wiedząc że będzie sprzedawał auto zalał najtańsze badziewie które miał pod ręką. Generalnie się okaże, pewne jest jedno na obecnym oleju z auta ani się nie leje ani nie spala oleju. Przez 5000km nie ubyło nic.
    Ostatnio edytowane przez abezus ; 22-12-13 o 07:14

  9. #9
    Powell
    Gość

    Domyślnie

    Panie, ale stanu silnika nie polepszysz mineralem. Nie potrafię wytłumaczyć, że po 5W tak się stało. Gadałem ze specem, który mówił mi, że mineral po rozgrzaniu jest bardzo zbliżony do 5W a dlaczego? Wynika to z tego, że mamy na końcu 40 i np. w 5W też 40. Czyli na logikę chłopa ma on prawie takie same parametry podczas pracy. Więc co on niby uszczelnia ja się pytam?? Może pół beczki motodoktora było wlane, że jak zlali to gluty pływały, bo widziałem takie akcje. Tak czy siak lać 10W i się nie bać. Przecież 15W w zimę to śmierć dla turbiny i samego silnika. Jak smalec.

    Na hondzie się jako tako znam i nieźle musiała być zarżnięta ta jednostka skoro 2l/1000 brała. Przecież to jest niewysilony motor i trwały. Albo na sucho pracował wcześniej, albo ten 10W to niezła podróba i przytarłą silnik albo przegrzany.

  10. #10
    Norzad
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał Powell Zobacz post
    Panie, ale stanu silnika nie polepszysz mineralem. Nie potrafię wytłumaczyć, że po 5W tak się stało. Gadałem ze specem, który mówił mi, że mineral po rozgrzaniu jest bardzo zbliżony do 5W a dlaczego? Wynika to z tego, że mamy na końcu 40 i np. w 5W też 40. Czyli na logikę chłopa ma on prawie takie same parametry podczas pracy. Więc co on niby uszczelnia ja się pytam?? Może pół beczki motodoktora było wlane, że jak zlali to gluty pływały, bo widziałem takie akcje. Tak czy siak lać 10W i się nie bać. Przecież 15W w zimę to śmierć dla turbiny i samego silnika. Jak smalec.

    Na hondzie się jako tako znam i nieźle musiała być zarżnięta ta jednostka skoro 2l/1000 brała. Przecież to jest niewysilony motor i trwały. Albo na sucho pracował wcześniej, albo ten 10W to niezła podróba i przytarłą silnik albo przegrzany.
    Jedno jest pewne..coś jest kombinowane, do tego auta od tak sobie nie leje się minerału, widocznie brał olej.... a to już ostatnia prosta dla tego silnika

  11. #11
    Starszy użytkownik
    Zarejestrowany
    lip 2013
    Skąd
    Jasło
    Postów
    450
    Podziękowano Thanks Given 
    135
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    11

    Domyślnie

    Norzad, na pierwszy rzut oka kombinowane, z drugiej strony może gość miał niepotrzebny olej, wiedząc że będzie sprzedawał samochód zalał byle co. Teori jest wiele żadna nie musi być prawdziwa. Nie rozumiem też stwierdzenia że pobór oleju jest ostatnią prostą dla silnika. Przecież to VW. One z zasady chleją olej. Nowe silniki TSI potrafią 0.5 litra na 1000km wziąć i jest to zjawisko normalne. Moje służbowe seicento z przebiegiem 80kkm, którym jeźdżę tylko ja łyka 2-2.5 litra na 10kkm. Auto ma dwa lata i od nowości wsysa olej jak dwusów ) To znaczy że jest na wykończeniu? Niebardzo. Jednak wracając do tematu bardzo dziwne jest że został zalany ten Delvac 15w40.

  12. #12
    Starszy użytkownik
    Zarejestrowany
    lip 2013
    Skąd
    Jasło
    Postów
    450
    Podziękowano Thanks Given 
    135
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    11

    Domyślnie

    Sorry za post pod postem ale nie można już edytować. Olej zmieniony na Mobil 10w40 Diesel. Właśnie wróciliśmy z warsztatu. Znajomy ma w przeciągu miesiąca parę większych tras więc wszystko się okaże...

  13. #13
    Norzad
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał abezus Zobacz post
    Norzad, na pierwszy rzut oka kombinowane, z drugiej strony może gość miał niepotrzebny olej, wiedząc że będzie sprzedawał samochód zalał byle co. Teori jest wiele żadna nie musi być prawdziwa. Nie rozumiem też stwierdzenia że pobór oleju jest ostatnią prostą dla silnika. Przecież to VW. One z zasady chleją olej. Nowe silniki TSI potrafią 0.5 litra na 1000km wziąć i jest to zjawisko normalne. Moje służbowe seicento z przebiegiem 80kkm, którym jeźdżę tylko ja łyka 2-2.5 litra na 10kkm. Auto ma dwa lata i od nowości wsysa olej jak dwusów ) To znaczy że jest na wykończeniu? Niebardzo. Jednak wracając do tematu bardzo dziwne jest że został zalany ten Delvac 15w40.
    Niestety ale w pełni się z Tobą nie zgodzę..VW i Audi może i chleją olej owszem..ale w wersjach benzynowych to fakt...lecz w dieslu 1.9..... miałem takowy, miał 500 000 km i na 10 000 km mieściłem się w 1 litrze

    Najbliższe 1000 km już pokaże czy coś się dzieje pozdro

  14. #14
    Starszy użytkownik
    Zarejestrowany
    lip 2013
    Skąd
    Jasło
    Postów
    450
    Podziękowano Thanks Given 
    135
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    11

    Domyślnie

    Minął miesiąc wczoraj znajomy mnie zaczepił i stwierdził że po przejechanych 500km oleju na bagnecie nie ubywa ale za to praktycznie od razu po wymianie pojawiły się jakies wycieki pod autem. Teraz moim zdaniem opcje są dwie: albo osoba wymieniająca olej coś spartoliła i cieknie (mniej prawdopodobne), albo faktycznie w samochodzie był jakiś wyciek wcześniej i sprzedający zataił go lejąc gęstszy olej. W sobote jedziemy do mechanika i okaże się skąd to cieknie. Z tego co mi pokazywał to wyciek jest z przodu samochodu praktycznie zaraz za zderzakiem mniej więcej na środku samochodu...

  15. #15
    Znawca tematu Avatar czeslaw555
    Zarejestrowany
    gru 2010
    Skąd
    POLSKA
    Postów
    3,421
    Podziękowano Thanks Given 
    123
    Podziękowano Thanks Received 
    4
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    17

    Domyślnie

    spotyka się że przy zamianie z 15 na 10 lub 5W silnik przecieka. Co do przejścia na np z 5w na 10 lub 15W nie robi się tego,gdy silnik jest OK i to bez względu na przebieg, moje jedno z aut ma 500 tys.km i leję 5w40 ,stosuję oleje jakie zaleca producent auta.
    Pozdrawiam

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Tagi dla tego tematu

Zakładka

Zakładka

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •