Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 22

Temat: Zakup samochodu na FV i szybka sprzedaż POMOCY

  1. #1
    Starszy użytkownik Avatar czapaja
    Zarejestrowany
    paź 2010
    Skąd
    Kraków
    Postów
    1,232
    Podziękowano Thanks Given 
    199
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    15

    Question Zakup samochodu na FV i szybka sprzedaż POMOCY

    Pany pomocy bo mam już mętlik w głowie

    Mam okazję tanio kupić auto, na które zostanie wystawiona FV-marża. Chciałbym to auto w miarę szybko sprzedać dalej nie rejestrując go na siebie. Auto nie jest zarejestrowane w Polsce, nie ma OC i PT. Jak to działa? Spisuję z kupującym umowę kupna sprzedaży?
    Gdybym kupił ten samochód na umowę a nie FV to wiem, że należy ją przekazać nowemu nabywcy aby zachować ciągłość umów. Ale co w opisanej przeze mnie sytuacji?? Dołączyć FV? Wtedy się dowiedzą ile zarabiam na aucie
    Jak wygląda kwestia opodatkowania od zysku? Nie prowadzę żadnej DG.
    Pozdrawiam

  2. #2
    AutoBroker
    Gość

    Domyślnie

    W takiej sytuacji liczy się w jakim miejscu będzie podpisana umowa kupna sprzedaży z nowym nabywcą. Jeżeli będzie na niej widniała miejscowość nie znajdująca się w Polsce a za granicą, to jest wszystko w porządku. Ale tutaj pojawia się problem z opłaceniem takiego samochodu. Według tego co mówisz powinno to wyglądać tak. Importer czyli osoba która wystawia fakturę Vat-Marża jest zobowiązana opłacić podatek akcyzowy w ciągu 14 dni. Zobowiązana jest również do opłacenia (nie jest to określone terminem) opłaty recyklingowej. Samochód jest sprzedawany na fakture Vat-Marża Tobie, z tymi dwoma opłatami. Ty sprzedajesz ten samochód dalej. Jako osoba prywatna robisz to na podstawie umowy kupna-sprzedaży. Do umowy załączasz fakture Vat-Marża + zaświadczenie o opłaconej akcyzie i recyklingu. To jest komplet. Nie wiem jak jest z wydziałami komunikacji ale oddając fakturę do firmy leasingowej istnieje możliwość zamazania kwoty na fakturze. Kupujący płaci tez 2% podatku od czynności cywilno-prawnej od kwoty na umowie.

  3. #3
    Admin Forum Avatar mpDante
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Skąd
    dolnośląskie
    Postów
    4,071
    Podziękowano Thanks Given 
    1,821
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    10

    Domyślnie

    ...no i chyba Ty płacisz podatek od sprzedanego autka (od kwoty, którą przytniesz)
    # Szanuj moderatora swego, bo możesz mieć gorszego #
    - Inspekcje @ dolnośląskie -

    Problem z Lenovo? Wesprzyj akcję FB Uwaga na Lenovo

  4. #4
    Starszy użytkownik Avatar czapaja
    Zarejestrowany
    paź 2010
    Skąd
    Kraków
    Postów
    1,232
    Podziękowano Thanks Given 
    199
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    15

    Domyślnie

    Ma to się odbyć dokładnie tak jak piszesz Czyli z nowym nabywcą spisuję umowę i dołączam FV marżę którą dostałem do importera. Kopię/ oryginał? Jeśli oryginał to kupujący musi mi go chyba zwrócić? Jak jest z podatkiem od sprzedaży z zyskiem? Wykazuję to na rozliczeniu rocznym (pit 37)?

  5. #5
    AutoBroker
    Gość

    Domyślnie

    Tak. Tak. Jeżeli dokonasz sprzedaży przed upływem 6 miesięcy.

  6. #6
    AutoBroker
    Gość

    Domyślnie

    Od nowego roku nie ma już oryginału ani kopii. Według nowych przepisów rachunkowych są po prostu dwa egzemplarze. Musisz dać nowemu kupującemu oryginał dokumentu, nie kserokopie. Może Ci ją oddać po rejestracji pojazdu. Ja robię zawsze tylko kserokopie i księguje na jej podstawie.

  7. #7
    Starszy użytkownik Avatar czapaja
    Zarejestrowany
    paź 2010
    Skąd
    Kraków
    Postów
    1,232
    Podziękowano Thanks Given 
    199
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    15

    Domyślnie

    Czy importer ma obowiązek wpisać na wystawianej mi fakturze koszty opłaty recyklingowej i podatku? Bo wyczytałem gdzieś, że dochodowy płacę od różnicy między ceną zakupu (+ ewentualnie poniesiony koszty np. serwisu auta lub części zamiennych) a ceną sprzedaży. Czy kwotę podatku i akcyzy mogę uznać za koszty?

  8. #8
    AutoBroker
    Gość

    Domyślnie

    Importer powinien wliczyć wszystkie koszty + akcyza + marża. Co ciekawe musi naliczyć i odprowadzić Vat od marży jak i również od akcyzy. Kwoty podatku dochodowego i akcyzowego nie możesz uznawać jako koszt. Tak jak pisałem podatek akcyzowy może zapłacić tylko i wyłącznie importer, nie Ty.

  9. #9
    Starszy użytkownik Avatar czapaja
    Zarejestrowany
    paź 2010
    Skąd
    Kraków
    Postów
    1,232
    Podziękowano Thanks Given 
    199
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    15

    Domyślnie

    Dzięki chyba wyjaśniłeś mi już wszystko Wirtualne piwko leci do Szczecina

  10. #10
    AutoBroker
    Gość

    Domyślnie

    Nie ma sprawy. Dzięki za piwko

  11. #11
    Starszy użytkownik Avatar czapaja
    Zarejestrowany
    paź 2010
    Skąd
    Kraków
    Postów
    1,232
    Podziękowano Thanks Given 
    199
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    15

    Domyślnie

    A tak przy okazji: przy ilu samochodach sprzedanych rocznie nalezy otworzyc dzialalnosc? Ustawowo wiem ze nie jest to okreslone. Chcialem zapytac o Wasze doswiadczenia z US na tym polu

  12. #12
    tomaszek
    Gość

    Domyślnie

    podobno od 8go kontroluja

    Napiszmy poradnik pt. Jako pohandlowac na lewo autami

  13. #13
    Admin Forum Avatar mpDante
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Skąd
    dolnośląskie
    Postów
    4,071
    Podziękowano Thanks Given 
    1,821
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    10

    Domyślnie

    To już zależy od interpretacji i dobrej woli danego US... ale jak masz kilka autek do pchnięcia w roku, to kupuj "na rodzinę"
    # Szanuj moderatora swego, bo możesz mieć gorszego #
    - Inspekcje @ dolnośląskie -

    Problem z Lenovo? Wesprzyj akcję FB Uwaga na Lenovo

  14. #14
    Kris
    Gość

    Domyślnie

    Jak Ci szkoda na zus i podatek to handluj tak dalej. Jak Ci naliczą domiar to dopiero będziesz płakał jaki to ********ski kraj mamy i biednego Polaka Państwo okrada.

    Zapłać 1100 zł zusu vat i dochodowy od marży to zobaczysz jak jest wesoło Jak ktoś chodzi do pracy,a na jednym aucie pchniętym na lewo zarobi dwie pensje na czysto to i owszem.... może skakać z radości.

  15. #15
    Starszy użytkownik Avatar czapaja
    Zarejestrowany
    paź 2010
    Skąd
    Kraków
    Postów
    1,232
    Podziękowano Thanks Given 
    199
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    15

    Domyślnie

    Kris nie unoś się. Póki co nie handluje - pytam z czystej ciekawości. Prowadziłem już DG (inna branża) więc wiem ile się płaci podatków. Nie mniej jednak sądze, że bez sensu jest zakładanie firmy jak się pchnie 3 auta na krzyż w roku, skoro i tak płace za to dochodowy na PIT-37

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Tagi dla tego tematu

Zakładka

Zakładka

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •