Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11

Temat: Kupno samochodu na fakturę VAT

  1. #1
    proximus
    Gość

    Post Kupno samochodu na fakturę VAT

    Witam

    Znajomy kupił samochód od sprzedawcy, który posiadał firmę i wystawił na niego fakturę VAT ze stawką zw. W karcie pojazdu i dowodzie nie widnieje jednak firma, tylko osoba prywatna - właściciel tejże firmy. Dodam tylko, że samochód jest krajowy.

    Czy to normalna praktyka? Będzie on mógł z tymi dokumentami zarejestrować auto czy może potrzebuje jeszcze jakieś kwity?

  2. #2
    Kris
    Gość

    Domyślnie

    Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą nie musi rejestrować auta na firmę aby służyło ono jako środek trwały. Do rejestracji potrzebuje jeszcze ksero wpisu do ewidencji dg. W chwili obecnej można taki wpis wydrukować samemu na stronie ceidg po wpisaniu numeru nip.

    Jest jeszcze kwestia na jaki paragraf zwolnienia powołał się sprzedający bo po 1 kwietnia nie każdy może już wystawić fakturę zw,a należy stosować zasadę ogólną.

  3. #3
    proximus
    Gość

    Domyślnie

    Widziałem fakturę i jest tam coś takiego: Art. 43 ust. 1 pkt. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm.)

  4. #4
    Kris
    Gość

    Domyślnie

    No to ok. Auto jest w tym wypadku bez homologacji ciężarowej i sprzedający nie miał prawa do odliczenia podatku VAT przy zakupie pojazdu.

  5. #5
    proximus
    Gość

    Domyślnie

    Czyli czysta sprawa :-) Dzięki!

  6. #6
    Znawca tematu Avatar Lukas.s
    Zarejestrowany
    lut 2012
    Postów
    2,634
    Podziękowano Thanks Given 
    284
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    15

    Domyślnie

    z perspektywy osoby fizycznej RACZEJ nie ma znaczenia jaki paragraf zw. z VAT zastosuje sprzedawca

  7. #7
    Kris
    Gość

    Domyślnie

    w sumie racja nie wziąłem pod uwagę,ze to osoba prywatna Jedynie wiem,że po 1 kwietnia zmieniły się przepisy co do VAT i ogólnie zniknęły faktury ze stawką ZW. Zostały jedynie 0% na eksport.

  8. #8
    proximus
    Gość

    Domyślnie

    Jeszcze jedno pytanie: skoro dostał fakturę to chyba nie musi też składać PCC-3 i płacić 2% podatku od wartości pojazdu?

  9. #9
    Kris
    Gość

    Domyślnie

    Nie musi.

  10. #10
    Znawca tematu Avatar carl23
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Skąd
    WL
    Postów
    3,476
    Podziękowano Thanks Given 
    356
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    17

    Domyślnie

    Jeszcze jedna sprawa, że auto może być zarejestrowane na firmę, tzn że jeśli ma firmę jednoosobową o nazwie Marchewkowo-Car Jan Kowalski, to w takim przypadku przy 1 os DG i tak WK rejestrują na Jan Kowalski, bez nazwy firmy itd, dlatego auto może być formowe a z dokumentu KP czy DR może to nie wynikać.

  11. #11
    Kris
    Gość

    Domyślnie

    Przecież to wynika samo z siebie. Nie mając firmy nie mógł by wystawić faktury. Ja mam wszystkie auta wciągnięte na firmę i czy to oznacza,że są one po przedstawicielach handlowych?? Rejestrowanie samochodów na firmę (gdzie w DR) widnieje nazwa firmy mają obowiązek osoby prawne (sp.z o.o. , S.A itp). Oraz firmy działające na pełnej,a nie uproszczonej księgowości.

Tagi dla tego tematu

Zakładka

Zakładka

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •