Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12

Temat: Filtr DPF, a krótkie odcinki jazdy ???

  1. #1
    lolo.lolo
    Gość

    Domyślnie Filtr DPF, a krótkie odcinki jazdy ???

    witam,
    mam na oku Peugeota 307sw z 2005 roku, 1.6 HDI 110 KM
    Autko posiada filtr cząstek stałych.
    Do pracy mam około 5 km (czyli dziennie około 10 km). Czy jest w ogóle sens kupować w takiej sytuacji diesla czy lepiej oglądać się za jakąś benzynką ?
    A nawiasem mówiąc dzwoniłem do ASO Peugeota i powiedzieli mi że naprawa czy "zalanie" czymś DPF-a to koszt max 900zł, a przeglądając neta widzę że ludziska piszą o koszcie kilku tysięcy
    Więc jaka jest prawda ???
    pozdro

  2. #2
    Znawca tematu Avatar tradelux
    Zarejestrowany
    paź 2010
    Skąd
    Katowice, Kraków
    Postów
    5,568
    Podziękowano Thanks Given 
    91
    Podziękowano Thanks Received 
    5
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    19

    Domyślnie

    Były też wersje bez - trzeba było taką kupić :P
    No, ale koniec żartów i już wyjaśniam:

    Dawniej za ten płyn i usługę strzygli jak za zboże - faktycznie kilka tys zł. Obecnie płyn 3L, bo tyle go wchodzi kosztuje 500-550zł w zależności od ASO. Zaprogramowanie komputera z informacją, że uzupełniono płyn koszt 200-250zł.
    Ewentualnie opcja druga za 800-1000zł zmiana oprogramowania i pozbycie się DPFu

    Ja wymieniłem teraz 1.4HDI na 1.6HDI tylko bez dwumasy i filtra i śmigam też na krótkich odcinkach. Spalanie 5,5l-6/100km po mieście.
    ---

    Facebook: www.facebook.com/TradeLUX.samochody
    Otomoto: trade-lux.otomoto.pl
    Login na allegro: trade-lux

  3. #3
    lolo.lolo
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał tradelux Zobacz post
    Były też wersje bez - trzeba było taką kupić :P
    Jeszcze nic nie kupiłem
    Zastanawiam się tylko bo autko które mam na oku jest z pewnego źródła, bardzo ładne - tylko ten FILTR
    I teraz jestem w kropce

  4. #4
    Starszy użytkownik
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Skąd
    Szczecin
    Postów
    578
    Podziękowano Thanks Given 
    4
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    14

    Domyślnie

    W 1.6 mokry filtr DPF wypala się cały czas , nie tak jak w przypadku suchego filtra że komputer sam rozpoczyna wypalanie DPF-u w momencie stwierdzenia że jego przepustowość jest niewystarczająca. Płyn wypalający dawkowany jest do paliwa podczas tankowania auta dlatego najlepiej tankować auto od rezerwy do pełna wtedy dawka płynu jest optymalna (na ok 45-50 litrów paliwa) no i starcza go na dłużej niż podczas częstego tankowania małych ilości paliwa.
    www.wymarzoneAUTO.pl - wiarygodne auta używane.

  5. #5
    lolo.lolo
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomec3 Zobacz post
    W 1.6 mokry filtr DPF wypala się cały czas
    Płyn wypalający dawkowany jest do paliwa podczas tankowania .
    Czy to znaczy że mokry filtr jest "bezpieczny" dla kupującego ? Nie ulega zatkaniu ?
    Co ile trzeba uzupełniać ten płyn ?
    I jeszcze jedno-w tych silnikach jest "dwumasa"-jak z jej awaryjnością?

  6. #6
    Znawca tematu
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Postów
    2,370
    Podziękowano Thanks Given 
    300
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomec3 Zobacz post
    W 1.6 mokry filtr DPF wypala się cały czas
    Absolutnie nie wypala się cały czas! Fakt, że przy każdym tankowaniu jest dozowany do paliwa (tankować trzeba min 15 litrów, żeby komputer prawidłowo odczytał ilość, większa ilość już jest bez znaczenia byle nie mniej jak około 15) ale proces wypalania jest raz na jakieś 500-800km w zależności od warunków eksploatacji. Dolewka w 407 1.6 wypada zazwyczaj między 120-180tkm w zależności od lat produkcji. Dystanse po 5-10km wbrew obiegowym opiniom nie będą problematyczne i odczuwalne jeśli raz na 500-600km auto pojedzie z 30-40km w trasie. Sprawdzone osobiście
    Opinie, które napisałem na forum, są jedynie moimi przypuszczeniami oraz subiektywną oceną. To nie pewnik, w rzeczywistości może być inaczej.

    Tylko kompletny szaleniec/ignorant/laik popatrzy na auto z USA bądź Szwajcarii.

  7. #7
    Znawca tematu Avatar tradelux
    Zarejestrowany
    paź 2010
    Skąd
    Katowice, Kraków
    Postów
    5,568
    Podziękowano Thanks Given 
    91
    Podziękowano Thanks Received 
    5
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    19

    Domyślnie

    Dokładnie tak jak Jakoob napisał. To, że filtr wypala się metodą "na mokro" nie znaczy, że wypala się cały czas podczas jazdy! Płyn dozowany jest po to, aby obniżyć temperaturę wypalania tegoż filtra. Z tego powodu dozowany jest płyn w bardzo niewielkiej ilości. Można to sprawdzić na komputerze serwisowym - odległość od ostatniego wypalania, zapchanie filtra itd. Można też mu wymusić ręczne wypalanie.

    lolo.lolo - w PSA filtr teoretycznie nie ulega zatkaniu, natomiast praktycznie wszystko jest możliwe Robiąc samochodem np. 30-40tys km bez żadnej trasy po krótkich odcinkach 3-5km przyjdzie taki dzień, że będzie trzeba wejść pod auto i zrzucić filtr do "płukania". Na Youtubie wpisz sobie: nettoyage FAP
    ---

    Facebook: www.facebook.com/TradeLUX.samochody
    Otomoto: trade-lux.otomoto.pl
    Login na allegro: trade-lux

  8. #8
    Znawca tematu
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Postów
    2,370
    Podziękowano Thanks Given 
    300
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    16

    Domyślnie

    Taki dzień w przypadku mokrego filtra jest pewny, pytanie tylko kiedy nastąpi? Nastąpi wtedy jak FAP zatka się pozostałościami po Infineum (dawniej Eolys) czyli płyn katalityczny do wypalania, obniżający temperaturę wypalania do 450 stopni (600 w suchych układach). Pozostałość to zlepiona paciaja z tlenku ceru, właśnie to widać na filmikach jak płuczą. Kiedy się zatka? W zależności od tego ile cykli wystąpiło, wiadomo że im więcej auto w trasie tym proces wypada rzadziej, ale kiedyś mokry filtr się zapcha, to jest pewne Jedni będą mieli zapchany przy 120-150tkm, znajdą się też i tacy co robiąc tylko trasy pociągną grubo ponad 200, indywidualna kwestia.
    Opinie, które napisałem na forum, są jedynie moimi przypuszczeniami oraz subiektywną oceną. To nie pewnik, w rzeczywistości może być inaczej.

    Tylko kompletny szaleniec/ignorant/laik popatrzy na auto z USA bądź Szwajcarii.

  9. #9
    Znawca tematu Avatar Andrebar
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Skąd
    Łódź - Heidelberg
    Postów
    4,718
    Podziękowano Thanks Given 
    1,084
    Podziękowano Thanks Received 
    3
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    18

    Domyślnie

    Koledzy ...te filtry ( DPF - FAP) to jak na razie wymóg ekologów obowiązujący na zachód od Odry ...... jak i dużo niższe opłaty za auto , które to ustrojstwo posiada .
    W PL mało kto nie *****utał tego w cholerę ( przy problemach = kosztach ) .....też są opisy jak się tego pozbyć ....i co najważniejsze - auta te po usunięciu owego nie niszczą tak środowiska jak wszelkiego rodzaju jeżdżące po drogach POmrocznej pozostałości z lat 80-90tych
    Ale jak ktoś chce to może tylko na Vervie śmigać , dolewać dodatków za krocie , mieć złocone przełączniki oraz klamki z kości słoniowej ekologiczne skóry pod dupą a serwis odwiedzać nie co 10-30 tys km tylko co 5 tys km i diabli wiedzą co jeszcze sobie właściciel auta wbije do głowy ....
    Człowiek mądrzeje z wiekiem....szkoda tylko że z wiekiem od trumny

  10. #10
    blenkomam
    Gość

    Domyślnie

    A jak wygląda spalanie po usunięciu filtra DPF?

  11. #11
    Znawca tematu
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Postów
    2,370
    Podziękowano Thanks Given 
    300
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    16

    Domyślnie

    Trochę pójdzie w dół ale nie licz na spektakularne wartości typu litr-półtora. Zaoszczędzisz głównie na tych kilku minutach zwiększonego zużycia paliwa podczas procesu wypalania, czyli kilka minut na cały bak paliwa przeważnie i jeszcze odrobinkę przez lżejszy w sensie bardziej drożny wydech.
    Opinie, które napisałem na forum, są jedynie moimi przypuszczeniami oraz subiektywną oceną. To nie pewnik, w rzeczywistości może być inaczej.

    Tylko kompletny szaleniec/ignorant/laik popatrzy na auto z USA bądź Szwajcarii.

  12. #12
    Znawca tematu Avatar Andrebar
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Skąd
    Łódź - Heidelberg
    Postów
    4,718
    Podziękowano Thanks Given 
    1,084
    Podziękowano Thanks Received 
    3
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    18

    Domyślnie

    -Jakoob- dobrze to ujął .
    Jeśli chodzi o spalanie to Ci mogę je zobrazować na przykładzie Pługa 2.0HDi 107PS kombi należycie utrzymanego z oryg.przeb 193Tkm.
    Gdy posiadał FAP-a ( już leciwego bo z 2003r ) to w mieście ....odpal -otwórz bramę - zamknij bramę -korki itp brał grubo ponad 9 l i nie chciał z tego zejść .....po wybebeszeniu FAPa i "zaszyciu" oraz wgraniu programu ( bez tego się nie obejdzie) w identycznych okolicznościach zadawala się 8,3 l ,,,,,,,,piszę tylko i wyłącznie o użytkowaniu w mieście i to na krótkich odcinkach ....na trasie te różnice wartości spalania pewnie będą dużo mniejsze .
    A tak przy okazji to nie wiem skąd się bierze owe katalogowe 7.6 l / 100 w mieście ?? i to z FAPem
    W trasie ( 120-150km/h ) z Wiesbaden na tym jeszcze dogorywającym FAPie wyszło 5.6 l / 100
    Odczuwalnego wzrostu mocy też nie za wiele ....ale to pewnie zależy jak bardzo "dusiło koniki" owe ustrojstwo .
    Człowiek mądrzeje z wiekiem....szkoda tylko że z wiekiem od trumny

Tagi dla tego tematu

Zakładka

Zakładka

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •