Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 21

Temat: pierwsze kroki w kupnie auta - inne problemy

  1. #1
    haker1000karol
    Gość

    Domyślnie pierwsze kroki w kupnie auta - inne problemy

    Witajcie, kupiłem autko, i nie bardzo wiem, co zrobić dalej, krok po kroku.... ktoś pomoże tak zrozumiałymi słowami?
    wpisaliśmy w umowie 900 zł, silnik jest 1,6,
    1. dowód rejestracyjny na poprzedniego właściciela, bo nie wiem czy wymieniać muszę i ile mam czasu na to.
    auto mam na tablicach z innego województwa.
    2. nie wiem co robić, ponieważ mam ważne OC i przegląd do końca roku, muszę iść do ubezpieczalni, czy mogę jeździć na jego ubezpieczeniu?
    3.i jak utworzyć współwłaściciela na te autko, żebym miał zniżki na auto? Umowę niestety podpisałem jako jedyny właściciel, nie znając się na tym ...

  2. #2
    Kris
    Gość

    Domyślnie

    1. Jeżeli umowa jest na 900 zł to nie musisz wnosić opłaty skarbowej

    2. Teoretycznie na przerejestrowanie masz 30 dni.

    3. Musisz zgłosić się do inspektoratu danej firmy ubezpieczeniowej i przepisać na siebie polisę

    4. Jeżeli chcesz dopisać współwłaściciela powinieneś mieć go na umowie kupna sprzedaży.

  3. #3
    Starszy użytkownik Avatar Rashid
    Zarejestrowany
    gru 2011
    Skąd
    PL
    Postów
    178
    Podziękowano Thanks Given 
    12
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał haker1000karol Zobacz post
    wpisaliśmy w umowie 900 zł,
    Kwoty do 1000 zł nie podlegają opodatkowaniu w Urzędzie Skarbowym (jest to Podatek od Czynności Cywilno-prawnej, formularz PCC-3, wynosi on 2% kwoty zakupu/wartości pojazdu), jednakże urzędnik może zakwestionować wartość podaną, wtedy może wycenić auto według Eurotaxu (mogę się mylić, czy to napewno Eurotax).
    Jeżeli kupiłeś auto na fakturę, nie obowiązuje Cię wogóle opłata skarbowa - wtedy jest ona przerzucona na sprzedającego.
    Cytat Napisał haker1000karol Zobacz post
    dowód rejestracyjny na poprzedniego właściciela, bo nie wiem czy wymieniać muszę i ile mam czasu na to.
    Masz 30 dni od daty na umowie na przerejestrowanie pojazdu na siebie. (Teoretycznie, bo Wydziały Komunikacji w praktyce nie mają narzędzi prawnych, aby ukarać Cię za przekroczenie tego terminu, w przypadku przekroczenia 30 dni bez przerejestrowania, należy mieć ze sobą w czasie jazdy umowę (fakturę) w razie kontroli Policji, policjant może pobłażliwie podejść, ale może też zakwestionować zgodność danych i podejrzewam, że mógłby mieć z tym problem). W tym celu udajesz się do właściwego Tobie wg. miejsca zamieszkania Wydziału Komunikacji. Musisz mieć ze sobą komplet papierów, tzn. Umowę kupna, polisę OC, dowód rejestracyjny pojazdu oraz komplet tablic rejestracyjnych z auta.
    Cytat Napisał haker1000karol Zobacz post
    auto mam na tablicach z innego województwa.
    W takim przypadku musisz zarejestrować pojazd na numery właściwe Twojemu miejscu zameldowania.
    Cytat Napisał haker1000karol Zobacz post
    nie wiem co robić, ponieważ mam ważne OC i przegląd do końca roku, muszę iść do ubezpieczalni, czy mogę jeździć na jego ubezpieczeniu?
    Możesz korzystać z polisy do końca jej ważności, lecz musisz w ciągu 30 dni od daty na umowie zdecydować, czy pozostajesz przy tej polisie i tym towarzystwie ubezpieczeniowym, czy wypowiadasz (rezygnujesz) i przechodzisz do innego towarzystwa. Pozostając w starym tow. warto zrobić ewentualną rekalkulację składki, Twoje zniżki mogą być inne niż sprzedającego. Gdy zechcesz pozostać w obecnym towarzystwie, należy dokonać aneksu polisy OC na Twoje dane osobowe.
    Przegląd techniczny pozostaje obowiązujący dla Ciebie do końca jego ważności. Wydział Komunikacji przepisze jego datę ważności do nowego dowodu rejestracyjnego.
    Cytat Napisał haker1000karol Zobacz post
    jak utworzyć współwłaściciela na te autko, żebym miał zniżki na auto? Umowę niestety podpisałem jako jedyny właściciel, nie znając się na tym ...
    Jeżeli umowa (lub faktura) jest tylko na Ciebie, a nie ma możliwości dopisania drugiego kupującego, pozostaje Ci "darować" 50% auta komuś ze zniżkami. W tym celu możecie spisać umowę darowizny połowy auta, z taką umową udajesz się do Wydziału Komunikacji, gdzie auto zostanie ponownie przerejestrowane na współwłaścicieli (numery bez zmian, jedynie nowe hologramy na tablice, zmieni się tylko dowód rejestracyjny, zostanie dopisany współwłaściciel)
    Ostatnio edytowane przez Rashid ; 26-02-12 o 22:29 Powód: poprawka na PCC-3

  4. #4
    haker1000karol
    Gość

    Domyślnie

    Dziękuję bardzo za informacje i zaangażowanie
    1. co do firmy ubezpieczeniowej musiałbym jechać 200km, gdzie jest zawarta czy do pierwszej lepszej placówki danej firmy?
    2. czy osoba, która ma zniżki musi być właścicielem, czy może być tylko współwłaścicielem?
    Reasumując:
    a) najpierw musiałbym spisać umowę darowiznę 50%, tę umowę musi ktoś podpisać z urzędu jakiegoś?
    b) później iść z nią, ze współwłaścicielem, kartą pojazdu, tablicami i dowodem rejestracyjnym do WK, i dopiero po tym do ubezpieczalni?

    Proszę o odpowiedź

  5. #5
    Moderator Avatar Tytan
    Zarejestrowany
    paź 2010
    Skąd
    3M
    Postów
    16,353
    Podziękowano Thanks Given 
    3,373
    Podziękowano Thanks Received 
    206
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    10

    Domyślnie

    1. Nie
    2. Obojetnie na ktorym miejscu w dowodzie
    a) trzeba zlozyc w urzedzie wniosek jesli jest jakies tam pokrewienstwo to sie
    nie placi podatku
    b) tak - dostaniesz miekki dowod i po odbior twardego musisz przyjsc z
    oplaconym / przepisanym OC

  6. #6
    Starszy użytkownik Avatar Rashid
    Zarejestrowany
    gru 2011
    Skąd
    PL
    Postów
    178
    Podziękowano Thanks Given 
    12
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał haker1000karol Zobacz post
    co do firmy ubezpieczeniowej musiałbym jechać 200km, gdzie jest zawarta czy do pierwszej lepszej placówki danej firmy?
    Do najbliższego Tobie oddziału danej firmy, ewentualnie spotkanie z agentem ubezpieczeniowym.
    Cytat Napisał haker1000karol Zobacz post
    czy osoba, która ma zniżki musi być właścicielem, czy może być tylko współwłaścicielem?
    Wystarczy jako współwłaściciel - znam to z własnego przykładu, 8 lat temu tak samo rejestrowałem auto na spółkę z ojcem, on miał 60% zniżek. Przechodziliśmy procedurę umowy darowizny, przerejestrowania, itd, jak radziłem Tobie powyżej.
    Cytat Napisał haker1000karol Zobacz post
    najpierw musiałbym spisać umowę darowiznę 50%, tę umowę musi ktoś podpisać z urzędu jakiegoś?
    Jeżeli wartość darowizny nie przekracza 1000 zł (a napewno nie, skoro całość macie na 900 zł wypisane), to nie idziesz z tym do skarbówki, lecz odrazu do Wydziału Komunikacji w celu zarejestrowania pojazdu na współwłasność dwóch osób.
    Jeżeli dysponowałbyś umową (lub fakturą), na której widniejecie już we dwóch, to możesz załatwiać polisę OC zanim odwiedzisz Wydział Komunikacji (wtedy tylko późniejszy aneks na nowe nr-y rej.), lecz jeśli dopiero po przerejestrowaniu na mocy umowy darowizny zaistnieje współwłasność, to wtedy dowód rejestracyjny (nawet ten "miękki", czasowy), z dwoma właścicielami będzie podstawą do wystawienia polisy na tego, kto ma zniżki. Ale wtedy lepiej zdążyć przed 30-dniowym terminem na OC. Po 30 dniach od kupna ubezpieczalnia domyślnie przypisuje Tobie OC ze sprzedającego i dopiero za rok będzie możliwość zmiany firmy. Do tego dojdzie rekalkulacja składki na Twoje zniżki/zwyżki.
    Podsumowując - najprościej i najszybciej byłoby uzyskać wpis drugiego właściciela na umowie (fakturze) kupna, wtedy rejestrujecie auto za pierwszym podejściem na współwłasność i po sprawie. I OC odrazu wtedy załatwiacie na podstawie umowy. Może macie możliwość jeszcze dotrzeć do sprzedającego i podopisywać drugą osobę?
    Powiem Ci na przykładzie z mojej rodziny, że jak kupowali auto w komisie, to komisant oferował możliwość powrotu do niego i dopisania drugiej osoby w razie potrzeby ( kupujący nie miał żadnych zniżek, ale ostatecznie przełknął 1700 zł OC).
    Ostatnio edytowane przez Rashid ; 27-02-12 o 14:37

  7. #7
    haker1000karol
    Gość

    Domyślnie

    Dzwoniłem do poprzedniego właściciela, ale on też był tylko współwłaścicielem, i już wyrejestrował z siebie auto, pokazując umowę, więc nie ma możliwości dopisania.
    Napisałem tą umowę ale w punkcie 3. (Wartość przedmiotu darowizny strony określają na kwotę ……………..) wpisać 900 zł, czy tyle ile daruję, czyli 450?
    Muszę się udać jak najszybciej do WK i wszystko załatwiać szok.
    3. A istnieją ubezpieczalnie, gdzie po ewentualnym wypadku z mojej winy, zniżki współwłaściciela nie uszczuplają się?
    4. Która, Twoim zdaniem Rashid, jest najkorzystniejsza?

  8. #8
    Starszy użytkownik Avatar Rashid
    Zarejestrowany
    gru 2011
    Skąd
    PL
    Postów
    178
    Podziękowano Thanks Given 
    12
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał haker1000karol Zobacz post
    wpisać 900 zł, czy tyle ile daruję, czyli 450?
    Oczywiście 450 zł. Darujesz połowę auta, zatem i połowę wartości. Chyba że jest też pole do wpisania drugiej kwoty - wartości darowanej, wtedy tu 900 a tam połowę. Już mi wyleciało z głowy, jak skonstruowana jest umowa darowizny, w każdym razie w miejscu określającym jaką część darujesz i jakiej wartości - wpisujesz połowę całej wartości auta.
    Cytat Napisał haker1000karol Zobacz post
    Muszę się udać jak najszybciej do WK i wszystko załatwiać szok.
    No lepiej zdążyć uzyskać "miękki" dow. rej. w czasie 30 dni, aby móc manewrować z polisą, gdyż umowa na Ciebie samego nie stanowi podstawy dla ubezpieczalni do zniżek na kogokolwiek poza Tobą. Zatem, dysponując "miękkim" dow.rej. z dwoma osobami, pędzisz do ubezpieczalni.
    Cytat Napisał haker1000karol Zobacz post
    po ewentualnym wypadku z mojej winy, zniżki współwłaściciela nie uszczuplają się?
    Z tego co wiem od agenta, raczej polecą zniżki tego, na kogo zniżkach "jedziecie". 10% za szkodę leci. Ja tak miesiąc temu chciałem ubezpieczyć auto siostrzeńcowi - na współwłasność właśnie i agent mi mówi " weź mu na swoje zniżki, co tam najwyżej 10% ci poleci w razie W..." Hehe nie zdecydowałem się. Szkoda mi mojego stażu. Ale z drugiej strony, kumpel coś mi gadał, że ma on tak polisę na aucie z żoną, że jego zniżki płacą, a w razie szkody, idzie to na jej konto. Ale tego Ci nie umiem potwierdzić na 100%. Najlepszym źródłem info w tej kwestii będzie firma ubezpieczeniowa.
    Cytat Napisał haker1000karol Zobacz post
    Która, Twoim zdaniem Rashid, jest najkorzystniejsza?
    W sensie, która ubezpieczalnia? generalnie idzie się tam, gdzie zaoferują najtaniej, OC nie przynosi korzyści Tobie, lecz ewentualnemu poszkodowanemu przez Ciebie, więc Ty musisz tylko spełnić ustawowy obowiązek ubezpieczenia.
    Ostatnio edytowane przez Rashid ; 27-02-12 o 15:16 Powód: dopiski

  9. #9
    haker1000karol
    Gość

    Domyślnie

    Trafiłem na fachowca, który wszystko potrafi jasno wytłumaczyć, dzięki Rashid umowa wygląda następująco:

    DARCZYŃCA OBDAROWANY ………………………………… ………………………………….. ………………………………… …………………………………..
    ………………………………… …………………………………..
    NIP ………………………….. NIP …………………………….

    Stopień pokrewieństwa ……………………………………….

    1. Darczyńca oddaje obdarowanemu samochód lub /udział w ……….. części w samochodzie/ marki ……………………………………., nr rej. ………………………….., r. pr. ……………………………., nr nadwozia …………………………………………….
    2. Obdarowany oświadcza, iż niniejszą darowiznę przyjmuje.
    3. Wartość przedmiotu darowizny strony określają na kwotę …………….. .
    4. W sprawach nie uregulowanych niniejszą umową mają zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego.
    5. Koszty związane z zawarciem niniejszej umowy ponosi Obdarowany.
    6. Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.
    7. Jest to …….. darowizna w ostatnich 5 latach na rzecz …………………………. w łącznej wysokości …………………… .



    ……………………………………….. ………………………………………..
    (Darczyńca ) (Obdarowany)
    nr dowodu osobistego nr dowodu osobistego





    Proszę o dokonanie adnotacji na umowie darowizny stwierdzającej, że podatek od darowizny jest nienależny.
    czyli na pewno w punkcie 3. wpisuje połowę wartości auta? bo na początku wpisuje udział w 1/2
    samochodu.

  10. #10
    Starszy użytkownik Avatar Rashid
    Zarejestrowany
    gru 2011
    Skąd
    PL
    Postów
    178
    Podziękowano Thanks Given 
    12
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    13

    Domyślnie

    W p.1 wpisujesz 1/2 zgadza się.
    P.3 to raczej te 450 zł wpisujesz. Z tego, co pamiętam, wpisywałem na umowie z ojcem właśnie połowę kwoty. Ale dobrze by było, aby ktoś to potwierdził z forumowiczów, bo na 99% procent jestem pewien.

    p.s. wypisz sobie dwie kopie umowy - jedna na 900, druga na 450 i w okienku we WK napewno wybiorą własciwą... To tak na marginesie, jakby już nikt nie umiał tego upewnić
    Ale raczej umowa ma przedstawiać wartość darowaną.
    Ostatnio edytowane przez Rashid ; 27-02-12 o 15:30 Powód: dopiski

  11. #11
    haker1000karol
    Gość

    Domyślnie

    Na pewno, dzięki wielkie, bardzo mi pomogłeś, więcej takich forumowiczów

  12. #12
    Starszy użytkownik Avatar Rashid
    Zarejestrowany
    gru 2011
    Skąd
    PL
    Postów
    178
    Podziękowano Thanks Given 
    12
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał haker1000karol Zobacz post
    Trafiłem na fachowca
    W żadnym wypadku nie roszczę sobie praw do tytułu fachowca w tych kwestiach Poprostu przechodziłem dokładnie to samo. Trzeba sobie pomagać.

    p.s. nie zapominajmy, że też inni koledzy forumowicze tu poświęcili swoją uwagę, więc jestem tylko jeden z szeregu.
    Pozdrawiam i udanych manewrów z tym wszystkim.
    Ostatnio edytowane przez Rashid ; 27-02-12 o 15:55 Powód: P.S.

  13. #13
    haker1000karol
    Gość

    Domyślnie

    fachowca czyni praktyka, więc nie bądź taki skromny, pozdrawiam

  14. #14
    haker1000karol
    Gość

    Domyślnie

    A jeszcze jedno pytanie, ubezpieczenie mam do października 2012, a nie chcę go teraz płacić, bo nie mam zniżek. Co mogę zrobić?
    Jeżeli przerejestruję auto na mnie w WK to zmienię blachy, a na ubezpieczeniu będą widnieć nie moje nazwisko i nr rejestracyjny, więc na pewno dostane mandat przy pierwszej kontroli.
    Już zielony jestem, szkoda mi tego ubezpieczenie, które jest, ale jak do miesiąca nie zrezygnuje to chyba mi się przedłuża na rok, że nie mogę zrezygnować czy nie?
    chciałbym wymienić blachy i dowód rej, ale pewnie od nowa zapłacę OC, chyba, że jakoś zakontynuuję ubezp w danej firmie ubezpieczeniowej... proszę o rozwiazania ...

  15. #15
    Starszy użytkownik Avatar Rashid
    Zarejestrowany
    gru 2011
    Skąd
    PL
    Postów
    178
    Podziękowano Thanks Given 
    12
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał haker1000karol Zobacz post
    ubezpieczenie mam do października 2012, a nie chcę go teraz płacić, bo nie mam zniżek. Co mogę zrobić?
    Zasadniczo, OC idzie za autem, więc tak, czy siak, auto będzie miało cały czas ważną polisę. Kwestia tego, czy ubezpieczyciel otrzyma Twoje dane od sprzedającego, gdy ten zechce po sprzedaży iść i wygłosić polisę.
    Na moim przykładzie, autka dla żony: kupiliśmy autko w maju, polisa OC była do września, więc jeździłem bez zgłaszania się do ubezpieczyciela. Nie mieli moich danych, bo najwyraźniej sprzedająca nie zgłosiła sprzedaży auta w ubezpieczalni, więc nie zgłaszali się do mnie, ale chcąc, nie chcąc, sam się musiałem ujawnić przy końcu polisy. Pod koniec polisy zgłosiłem się do ich placówki i wyszło: druga rata nie zapłacona przez sprzedającą i nie opłaciło mi się to, bo nie dość, że musiałem pokryć zaległą drugą ratę za sprzedającą, to jeszcze nową polisę (niekoniecznie nową u tych samych, ale już mi się nie chciało szukać). rezultat mojego lenistwa to zapłacone niejako półtorej składki... Bo wszelkie zaległości w ratach składek wędrują za autem i zawsze spadają na ostatniego aktualnego właściciela.
    Cytat Napisał haker1000karol Zobacz post
    ale jak do miesiąca nie zrezygnuje to chyba mi się przedłuża na rok, że nie mogę zrezygnować czy nie?
    Jeśli nie zrezygnujesz w ciągu 30 dni, to będzie Cię ono obowiązywało do tego października 2012, co pisałeś. Kwestia tylko taka, że ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki wedle Twoich zniżek, czyli zapewne by Ci kazali dopłacić. Ale do tego musi mieć Twoje dane, o czym piszę powyżej. Po tym 30 dniowym terminie nie możesz już odejść od obecnego ubezpieczyciela do końca składki. Czyli wtedy mógłbyś wybierać sobie nowego dopiero w październiku 2012.
    Cytat Napisał haker1000karol Zobacz post
    Jeżeli przerejestruję auto na mnie w WK to zmienię blachy, a na ubezpieczeniu będą widnieć nie moje nazwisko i nr rejestracyjny,
    Dlatego właśnie zasadniczo powinno się udać do tej firmy ubezpieczeniowej i manewrować z tym OC - albo zostajesz u nich i wtedy zmiana danych na polisie na Ciebie, albo wypowiadasz umowę i pędzisz po innych firmach, aby taniej. Na polisie nie muszą być koniecznie obecne numery auta - równie dobrze można załączyć późniejszy aneks na nowe numery, ale muszą być prawidłowe dane obecnego właściciela pojazdu i cała reszta - VIN, marka, model itd.
    I znów na moim przykładzie: rejestrowałem auto 2,5 miesiąca po kupnie dopiero, ale polisę przepisałem na siebie po 2 tygodniach - wypowiedziałem starą, nawiązałem nową, na której wpisano stare numery rejestracyjne, potem dorzucili mi aneks na nowe tablice.
    Cytat Napisał haker1000karol Zobacz post
    chyba, że jakoś zakontynuuję ubezp w danej firmie ubezpieczeniowej...
    No właśnie ja tak zrobiłem z autkiem żony - o czym piszę powyżej. Czasem dobrze się wychodzi na "siedzeniu cicho" i jeżdżeniu na polisie do końca, czasem gorzej, np. gdy sprzedający podrzuci Twoje dane do ubezpieczalni, jak pójdzie zgłosić zbycie auta. Tak się często ludzie zabezpieczają przed ewentualnymi roszczeniami, jakby nabywca nawyprawiał na starej polisie dziki zachód.

    Podsumowując - można i tak, że skoro polisa OC do 10.2012, to poprostu jeździsz do tego czasu bez wizyty u ubezpieczyciela, niejako "po cichu" korzystasz z polisy, lecz jeśli ubezpieczyciel uzyska Twoje dane od sprzedającego, to pewnie i tak agent się odezwie. Ostatecznie i tak w październiku będziesz musiał go odwiedzić i oby wtedy nie wyszły jakieś zaległości składek, bo napewno Ciebie nimi obciążą. Auto generalnie jest ubezpieczone, nie grozi Ci sowita kara z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Ale diabeł nie śpi i nie namawiam do takiego rozwiązania, choćby w razie kolizji... Mogą być drenujące kieszeń dopłaty składki, itp.
    Ostatnio edytowane przez Rashid ; 27-02-12 o 21:05 Powód: dopiski

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Tagi dla tego tematu

Zakładka

Zakładka

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •