Strona 1 z 6 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 83

Temat: Czym grozi kupowanie auta na umowę "na Niemca" !! PRZECZYTAĆ KONIECZNIE !!!!

Hybrid View

Poprzedni Post Poprzedni Post   Nastepny Post Nastepny Post
  1. #1
    Kris75
    Gość

    Domyślnie Czym grozi kupowanie auta na umowę "na Niemca" !! PRZECZYTAĆ KONIECZNIE !!!!

    Pytanie kupującego auto na umowę "na Niemca":

    Kupiłem samochód w komisie. Samochód nie był opłacony, więc właściciel komisu zasugerował mi podpisanie umowy z właścicielem z zagranicy. Myślałem, że to jest zgodne z prawem. Po opłaceniu cła i złożeniu dokumentów w Urzędzie Skarbowym, po tygodniu otrzymałem wiadomość, że z przetłumaczonej umowy wynika, iż właściciel z zagranicy oddał samochód powypadkowy firmie ubezpieczeniowej i zbył prawa na tą firmę, w zamian za odszkodowanie, więc nie mogłem od niego nabyć samochodu. Poinformowałem komis o zaistniałej sytuacji. Właściciel komisu przyjechał, przepraszając oddał pieniądze, również za poniesione opłaty i zabrał samochód. Poprosił jednocześnie abym wystąpił z wnioskiem do Urzędu Celnego o zwrot akcyzy (380 zł). Komis dostarczył mi dokumenty, iż auto zostało wywiezione z kraju na lawecie, i że oddałem je właścicielowi z zagranicy, wraz z anulowaną umową. Urząd Celny po wymianie korespondencji z właścicielem z zagranicy skierował sprawę na policję. Na przesłuchaniu powiedziałem prawdę i dowiedziałem się, że otrzymam zarzut posługiwania się fałszywym dokumentem. Proszę o poradę, co mam dalej robić i jaka kara mi grozi?
    Odpowiedź Prawnika:

    Zgodnie z art. Art. 270. § 1. "kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5". Niestety praktyka opisana przez Pana stanowi dla komisu dobre zabezpieczenie. Komisy zarabiają na samochodzie, nie muszą płacić podatku dochodowego, nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za wady prawne, czy też techniczne auta, a kupujący nie wie, że grozi mu postępowanie karno-skarbowe, oraz postępowanie prokuratorskie.

    W Pana przypadku można powiedzieć, że traf sprawił, że akurat auto było własnością nie jego właściciela z Niemiec, ale już firmy ubezpieczeniowej. Podpisał więc Pan dokument i poświadczył nieprawdę, że zawarł Pan umowę z właścicielem auta, w sytuacji gdy już istniał inny właściciel i w świetle prawa stał Pan się importerem samochodu.

    W Pana przypadku rozważyłbym dobrowolne poddanie się karze. Zgodnie z art. art. 387 Kodeksu postępowania karnego, wniosek o wydanie wyroku skazującego bez przeprowadzenia rozprawy może złożyć oskarżony, do chwili zakończenia pierwszego przesłuchania wszystkich oskarżonych na rozprawie głównej.

    W wyniku dobrowolnego poddania się karze będzie Pan w uprzywilejowanej pozycji, gdyż będzie Pan mógł liczyć na wymierzenie łagodniejszej kary.
    Porada została przygotowana na podstawie stanu prawnego z dnia 14.11.2011 r.

    źródło:
    http://twojeporady.onet.pl/porady/zo...hodu-w-komisie

  2. #2
    unfaller
    Gość

    Domyślnie

    OK, ale ja tu czegos nie rozumiem. Wlasciciel komisu podsunal umowe z takim tekstem? Kupy się to nie trzyma.

    Poza tym interpretacja prawnika w pełni słuszna. Warto pomyśleć nad takimi super zakupami, niestety nadal są powszechne.

  3. #3
    Kris75
    Gość

    Domyślnie

    Wątki będące oftopem, ale stanowiące w sumie ciekawą dyskusję zostały przeniesione tutaj:
    http://bez-wypadkowe.net/showthread....1535#post31535

    Zapraszam oczywiście do dyskusji

  4. #4
    123andrju
    Gość

    Domyślnie

    Tutaj jeszcze jeden z probelmów
    http://www.interwencja.polsat.pl/Int...893/index.html

    Pan się ratuje, ale czy wygra

  5. #5
    Znawca tematu Avatar Andrebar
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Skąd
    Łódź - Heidelberg
    Postów
    4,718
    Podziękowano Thanks Given 
    1,084
    Podziękowano Thanks Received 
    3
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    18

    Domyślnie

    Jedyny GŁÓWNY problem , który sprowadza te wszystkie nieszczęścia zamyka się w słowie - CHCIWOŚĆ - i to zarówno sprzedającego jak i kupującego przy b.b. wydatnej pomocy - POmrocznego Fiskusa i ubezpieczycieli bazujących przede wszystkim na kulawym i rozwięzłym Prawie rodem z cyrku przy Wiejskiej
    Ciekawe , że aż tak zjebutanego rynku aut używanych oraz praktyk Firm ubezpieczeniowych nie ma w innych Krajach EU czy też ( dla przykładu ) "młodzieżowym" wiekowo USA ??

    Moim zdaniem rynek aut używanych i opisy ofert w POmrocznej osiągnęły dno !!! ,,,,już teraz zahaczają o muł ...za chwilę napotkają na twardy grunt - pozostaje nadzieja , że się nie przebiją i nie wylezą po "drugiej stronie"

    PS; do tematu cd;
    1- Na terytorium POmrocznej kupujemy auto tylko od osoby, która nam je oferuje i będzie w umowie K-S jako sprzedający
    lub z firmową fakturą sprzedaży ze szczególnym sprawdzeniem dokumentów czy auto nie jest obciążone innymi opłatami - zaległymi bądź przyszłymi !!!!!

    2- i niech Wam żaden Dżdżysio czy Gromek nie pierdzieli , że wie lepiej ,,,,,,w większości to specjaliści od marketingu sprzedaży starej krowy ( mleka nie dającej ) tudzież utykającego konia co to przed sprzedażą "zioło" zajarał .

    3 - W poszukiwaniu "CCC" ( "C"ena "C"zyni "C"uda ) na pewno znajdziecie - "C"iemne "C"hwile "C"hciwości
    Człowiek mądrzeje z wiekiem....szkoda tylko że z wiekiem od trumny

  6. #6
    pavka84
    Gość

    Domyślnie

    witam, a jak jest w przypadku auta kupionego w niemczech, ktory Niemiec sprowadzil ze Szwajcarii? Jest oplacony vat 19% na granicy DE-CH przez niego i cło 10% (japonczyk). Wystarczy jak spiszemy miedzy soba umowe kaufvertrag ? i wowczas wszystkie oplaty, akcyza, US, Urzad komunikacji leca juz na mnie ?

    dzieki i pozdrawiam

  7. #7
    Znawca tematu Avatar Andrebar
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Skąd
    Łódź - Heidelberg
    Postów
    4,718
    Podziękowano Thanks Given 
    1,084
    Podziękowano Thanks Received 
    3
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    18

    Domyślnie

    W/w wpis - pavka84 - nadaje się raczej do Tematu - kupujemy-sprowadzamy auto z Niemiec .
    Sugeruję Modom tam to przenieść
    Człowiek mądrzeje z wiekiem....szkoda tylko że z wiekiem od trumny

  8. #8
    owca2002
    Gość

    Domyślnie

    Mam pytanie czy można legalnie kupić auto w Niemczech na siebie, ale nie jadąc tam osobiście?
    Chodzi mi o to, że napiszę jakieś upoważnienie zaufanej osobie, która pojedzie tam i podpisze umowę w moim imieniu?
    Czy jedyną opcją jest, że ta osoba kupuje na siebie, a potem w kraju musi mi odsprzedać?

  9. #9
    Znawca tematu
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Postów
    2,370
    Podziękowano Thanks Given 
    300
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    16

    Domyślnie

    Obawiam się, że średnio wiarygodnie będzie wyglądało jak podjedziesz do Niemca pod dom i zaczniesz pokazywać jakieś papierki na osobę trzecią, mogą pogonić gdzie pieprz rośnie Jak się mylę, to niech któryś z chłopaków co jeżdżą po auta mnie poprawi.

    Jak trafisz na jakieś tureckie złomowisko "nur fur export" to możliwe, że będą mieli wszystko w d***e Z tym, że takich złomów to pełno w naszych ogłoszeniach więc nie ma po jechać za granice
    Opinie, które napisałem na forum, są jedynie moimi przypuszczeniami oraz subiektywną oceną. To nie pewnik, w rzeczywistości może być inaczej.

    Tylko kompletny szaleniec/ignorant/laik popatrzy na auto z USA bądź Szwajcarii.

  10. #10
    Admin Forum Avatar mpDante
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Skąd
    dolnośląskie
    Postów
    4,071
    Podziękowano Thanks Given 
    1,821
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    10

    Domyślnie

    @owca2002: Musiałbyś ogarnąć stan prawny w Niemczech, jeżeli będziesz miał upoważnienie, które będzie miało tam tzw. "moc prawną", to myślę, że nie będzie problemu.
    # Szanuj moderatora swego, bo możesz mieć gorszego #
    - Inspekcje @ dolnośląskie -

    Problem z Lenovo? Wesprzyj akcję FB Uwaga na Lenovo

  11. #11
    Znawca tematu Avatar czeslaw555
    Zarejestrowany
    gru 2010
    Skąd
    POLSKA
    Postów
    3,421
    Podziękowano Thanks Given 
    123
    Podziękowano Thanks Received 
    4
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    17

    Domyślnie

    Nie musisz dawać żadnego upoważnienia jak nie chcesz...
    Kto sprawdza czyj to podpis na umowie K-Sp. ? Nikt. Podajesz lub sam wypisujesz dane nabywcy i podpis. Gdy kupujesz na rachunek podajesz dane nabywcy i nic nie musisz podpisywać, a jak komis czasami chce mieć podpis nabywcy to trzeba mu go dać
    Pozdrawiam

  12. #12
    owca2002
    Gość

    Domyślnie

    Jeśli miałby być kupowany w Niemczech, to tylko i wyłącznie od prywatnej osoby, tylko że ja sprzedając samochód chyba chciałbym wylegitymować osobę, której sprzedaję.
    I zdziwiłoby mnie, gdyby chciał wpisać kogoś innego na umowie.
    Z drugiej strony jak kolega wpisze moje dane, a podpisze się za mnie, to już to będzie fałszerstwo, a tego bym nie chciał. Więc idealnie byłoby, żeby się podpisał swoim nazwiskiem i napisał z "upoważnienia...".

    Tylko czy wtedy nie będę miał problemów albo dodatkowych opłat?

  13. #13
    Znawca tematu Avatar czeslaw555
    Zarejestrowany
    gru 2010
    Skąd
    POLSKA
    Postów
    3,421
    Podziękowano Thanks Given 
    123
    Podziękowano Thanks Received 
    4
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    17

    Domyślnie

    Na umowie mam być sprzedawca (wylegitymowany ) i Ty jako nowy właściciel, tak najprościej...
    Uważaj na te prywatne osoby, bo różnie z nimi bywa. Wylegitymować powinieneś, to oczywista sprawa, ale przed wyjazdem upewnij się czy dana osoba jest właścicielem auta w sensie użytkownikiem, czy też właścicielem który kupił auto i szybko sprzedaje. Ot tak dla wiedzy z kim masz do czynienia...
    jak chcesz mieć z "upoważnienia" to musisz takie coś wystawić i potwierdzić u notariusza, a jak to ma być bardzo dokładnie zrobione, to jeszcze przysięgły tłumacz niech przetłumaczy na j.niemiecki.
    Tablice na zjazd do domu, będziesz kupował żółte czy czerwone ?
    Pozdrawiam

  14. #14
    owca2002
    Gość

    Domyślnie

    Jeszcze nie wiem jakie tablice, bo na chwilę obecną dotarłem do jakiegoś tam znajomego, znajomego, który od czasu do czasu coś sprowadza. Tylko on zawsze zabierał przyszłego właściciela ze sobą. Natomiast dla mnie z różnych względów taki wyjazd byłby trudny. Dlatego też szukam jak najbardziej legalnego sposobu zakupu, ale bez mojej obecności.

    A jakie tablice będą lepsze w takim przypadku? Czy np. jeśli umowa będzie na mnie, to nie będzie problemu, żeby kolega kupił tablice i załatwił wszystkie formalności na miejscu?

  15. #15
    Znawca tematu Avatar czeslaw555
    Zarejestrowany
    gru 2010
    Skąd
    POLSKA
    Postów
    3,421
    Podziękowano Thanks Given 
    123
    Podziękowano Thanks Received 
    4
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    17

    Domyślnie

    nie będzie, a ja kupuję zawsze żółte
    Pozdrawiam

Strona 1 z 6 12345 ... OstatniOstatni

Tagi dla tego tematu

Zakładka

Zakładka

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •