Pytanie kupującego auto na umowę "na Niemca":

Kupiłem samochód w komisie. Samochód nie był opłacony, więc właściciel komisu zasugerował mi podpisanie umowy z właścicielem z zagranicy. Myślałem, że to jest zgodne z prawem. Po opłaceniu cła i złożeniu dokumentów w Urzędzie Skarbowym, po tygodniu otrzymałem wiadomość, że z przetłumaczonej umowy wynika, iż właściciel z zagranicy oddał samochód powypadkowy firmie ubezpieczeniowej i zbył prawa na tą firmę, w zamian za odszkodowanie, więc nie mogłem od niego nabyć samochodu. Poinformowałem komis o zaistniałej sytuacji. Właściciel komisu przyjechał, przepraszając oddał pieniądze, również za poniesione opłaty i zabrał samochód. Poprosił jednocześnie abym wystąpił z wnioskiem do Urzędu Celnego o zwrot akcyzy (380 zł). Komis dostarczył mi dokumenty, iż auto zostało wywiezione z kraju na lawecie, i że oddałem je właścicielowi z zagranicy, wraz z anulowaną umową. Urząd Celny po wymianie korespondencji z właścicielem z zagranicy skierował sprawę na policję. Na przesłuchaniu powiedziałem prawdę i dowiedziałem się, że otrzymam zarzut posługiwania się fałszywym dokumentem. Proszę o poradę, co mam dalej robić i jaka kara mi grozi?
Odpowiedź Prawnika:

Zgodnie z art. Art. 270. § 1. "kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5". Niestety praktyka opisana przez Pana stanowi dla komisu dobre zabezpieczenie. Komisy zarabiają na samochodzie, nie muszą płacić podatku dochodowego, nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za wady prawne, czy też techniczne auta, a kupujący nie wie, że grozi mu postępowanie karno-skarbowe, oraz postępowanie prokuratorskie.

W Pana przypadku można powiedzieć, że traf sprawił, że akurat auto było własnością nie jego właściciela z Niemiec, ale już firmy ubezpieczeniowej. Podpisał więc Pan dokument i poświadczył nieprawdę, że zawarł Pan umowę z właścicielem auta, w sytuacji gdy już istniał inny właściciel i w świetle prawa stał Pan się importerem samochodu.

W Pana przypadku rozważyłbym dobrowolne poddanie się karze. Zgodnie z art. art. 387 Kodeksu postępowania karnego, wniosek o wydanie wyroku skazującego bez przeprowadzenia rozprawy może złożyć oskarżony, do chwili zakończenia pierwszego przesłuchania wszystkich oskarżonych na rozprawie głównej.

W wyniku dobrowolnego poddania się karze będzie Pan w uprzywilejowanej pozycji, gdyż będzie Pan mógł liczyć na wymierzenie łagodniejszej kary.
Porada została przygotowana na podstawie stanu prawnego z dnia 14.11.2011 r.

źródło:
http://twojeporady.onet.pl/porady/zo...hodu-w-komisie