FIATA-a Grande Punto użytkowałem 3 lata (od nowości), przez ten okres przejechałem blisko 90 tys. km i chce się podzielić swoimi opiniami na temat tego samochodu.
Na poczatek napisze, że samochód sprawia wrażenie bardzo solidnego, dużo bardziej od np. Peugeota 206.
Blachy grube, przez okres 3 lat nie miałem żadnej wgniotki parkingowej.
W środku nie trzeszczały żadne elementy tworzywowe, nawet podczas siarczystych mrozów, dobrej jakości tapicerka.
Z awarii raz zawiesiła mi się elektronika pokładowa, wystarczyło wykonac reset przez odłączenie klemy akumulatora, pierwszej zimy ciężko chodził drążek zmiany biegów - zgęstniał smar i wystarczyło zmienic na bardziej dostosowany do polskiego klimatu.
Poza tym nie przypominam sobie żadnej innej awarii.
Z wad bardziej konstrukcyjnych wymienię mały prześwit (trzeba było uważać przy parkowaniu na wysokie krawężniki), zbyt miękkie przednie zawieszenie do wersji 1,3 MJT (dobijało na dłuższych nierównościach), zacinajace się klamki od tylnych drzwi (potrzebna specjalna technika ich otwierania) oraz potężną turbodziurę (samochód poniżej 2 tys. obrotów praktycznie nie jechał).
Reasumując samochód burzący stereotypy o włoskich samochodach, nie wiem, jak by się zachowywał przy większych przebiegach - mimo to zdecydowanie polecam.