Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14

Temat: Prawo jazdy, a okulary

  1. #1
    zenpio
    Gość

    Domyślnie Prawo jazdy, a okulary

    W czasach gdy zdobywałem prawo jazdy wzrok miałem sokoli. Niestety z biegiem lat trochę się pogorszył i muszę nosić okulary. W prawie jazdy nic na ten temat nie mam wpisane stąd moje pytania:

    1. Czy przy kontroli policyjnej gdy będę miał założone okulary mogę mieć jakieś problemy?
    2. Jak formalnie załatwić tę sprawę - jeśli jest oczywiście taka potrzeba?

  2. #2
    Starszy użytkownik Avatar Roadkiller
    Zarejestrowany
    paź 2010
    Skąd
    pomorskie
    Postów
    1,536
    Podziękowano Thanks Given 
    227
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    15

    Domyślnie

    Mam tak samo jak Ty Obecnie od 5 lat jeżdżę w okularach i przy kontroli policyjnej nikt się nie czepia. Dodatkowo mam parę okularów przeciwsłonecznych korekcyjnych na "jasne" dni. Wyglądają jak zwykłe ale baaardzo dużo robią (na plus). Od 5-ciu lat miałem kilka kontroli w PL oraz w D i nikt nic nie wspominał.

  3. #3
    zenpio
    Gość

    Domyślnie

    Wiem, że w drugą stronę można mieć problemy tzn. gdy masz wpisane okulary do prawa jazdy a w nich nie jeździsz. Dobrze byłoby mieć jakiś paragraf na swoją obronę na wszelki wypadek.

  4. #4
    sezam
    Gość

    Domyślnie

    Jaki paragraf? Jeżeli nie masz wpisanych okularów a masz je na nosie to co im do tego? Dopóki nie są to okulary przeszkadzające w jeździe, policja nie ma nic do tego.

  5. #5
    zenpio
    Gość

    Domyślnie

    Ktoś nie dawno mówił mi, że z okularami to jak z adresem zameldowania. Jeśli zmienisz adres zameldowania to zgodnie z prawem masz ileś tam dni na wystąpienie o nowe prawo jazdy z aktualnymi danymi. Podobno w przypadku okularów tez tak jest. Inna sprawa czy ten przepis jest respektowany przez organy kontroli. Pytanie co w przypadku np. jakiegoś wypadku, gdy ubezpieczyciel dowie się o twoich okularach (nie ważne w jaki sposób) i będzie robił problemy?

  6. #6
    Znawca tematu Avatar Andrebar
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Skąd
    Łódź - Heidelberg
    Postów
    4,718
    Podziękowano Thanks Given 
    1,084
    Podziękowano Thanks Received 
    3
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    18

    Domyślnie

    Dawniej ( sporo dawniej) był wpis w PJ ( takim jeszcze tekturowym dwukartkowym ) - "obowiązany używać okularów" i ważność PJ w tym przypadku w większości to było 5-lat i ponowne badanie okulistyczne aby owe uprawnienia przedłużyć .
    ( mowa o tzw. amatorskim PJ bo i rozróżniano też tzw. zawodowe )
    O ile lekarz specjalista od badań kierowców nie zalecił inaczej - terminów.

    Dziś ( w sumie już od długiego czasu ) o ile również lekarz nie wskaże inaczej to przy pewnych wadach wzroku dostajesz bezterminowe .

    Co do zaistniałych zdarzeń drogowych to nie wiem jak Ubezpieczyciele "kombinują" ...z drugiej strony osobiście nie kumam jak można skazywać się na niewygodę i brak komfortu jazdy a przede wszystkim bezpieczeństwa nie używając okularów czy szkieł kontaktowych ( jeśli musimy/powinno się je nosić/używać )

    W każdym razie nie widziałem/nie słyszałem aby w plastikowym PJ gdzieś ktoś miał wpisaną adnotację o obowiązku używania okularów i na Bank jeśli takowej nie ma to dla organów kontrolujących również NIE MA sprawy .
    Człowiek mądrzeje z wiekiem....szkoda tylko że z wiekiem od trumny

  7. #7
    Maryush
    Gość

    Domyślnie

    Andre, w plastikowym PJ adnotacja odnośnie konieczności używania okularów to kod "01" w najniższym wierszu tabeli na drugiej stronie - wiem bo mam

    U mnie było tak, że na badaniach wyszło, że powinienem nosić. Z tym, że mam wadę tylko -0,5, więc normalnie nie noszę okularów, w czasie jazdy w dzień też nie. Zakładam tylko do jazdy wieczorami i w nocy (mam jedne okulary od 12 lat i jeżdżą tylko w samochodzie).

    Miałem dwie kontrole bez okularów na nosie - nikt się nie czepiał.

  8. #8
    Znawca tematu Avatar Andrebar
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Skąd
    Łódź - Heidelberg
    Postów
    4,718
    Podziękowano Thanks Given 
    1,084
    Podziękowano Thanks Received 
    3
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    18

    Domyślnie

    Masz rację ....przyglądam się teraz ( mam nowe -wymieniałem) i w pozycji 12 jest jakiś ciąg liczb z końcówką ... 01.01
    Człowiek mądrzeje z wiekiem....szkoda tylko że z wiekiem od trumny

  9. #9
    zenpio
    Gość

    Domyślnie

    Poniżej zamieszczam link, gdzie opisano dokładniej sytuację, ale nadal tylko w przypadku posiadania wady wzroku w chwili zdobywania prawa jazdy:
    >>>LINK<<<

  10. #10
    Znawca tematu
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Postów
    2,370
    Podziękowano Thanks Given 
    300
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    16

    Domyślnie

    Spokojnie, nie ma co ruszać tematu, wymyśliłeś sobie totalnie sztuczny problem.

    Też założyłem okulary dwa lata po uzyskaniu PJ i nikogo to nie interesuje. W sytuacji kiedy masz wpis 01 (ja nie mam) przydałoby się mieć coś korygującego ale słyszałeś kiedyś, że ktoś sprawdza czy masz soczewki zamiast okularów podczas kontroli? - nonsens. Wystarczy użyć zdrowego rozsądku - nie widzę -> zakładam coś do jazdy i tyle.

    Policjanci też ludzie, zdarzają się tacy co z biegiem lat mają okulary/soczewki i mają ze służby wylecieć za to?
    Opinie, które napisałem na forum, są jedynie moimi przypuszczeniami oraz subiektywną oceną. To nie pewnik, w rzeczywistości może być inaczej.

    Tylko kompletny szaleniec/ignorant/laik popatrzy na auto z USA bądź Szwajcarii.

  11. #11
    zenpio
    Gość

    Domyślnie

    Może i lepiej nie ruszać :-).

  12. #12
    Banowany
    Zarejestrowany
    paź 2014
    Postów
    28
    Podziękowano Thanks Given 
    0
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    0

    Domyślnie

    Gdyby rzeczywiście był jakiś problem z okularami, to 90% dziadków poruszających się po drogach z dnia na dzień straciłoby uprawnienia.

  13. #13
    orongedu
    Gość

    Domyślnie

    Ja miałam tak ostatnio. Normalnie w prawie jazdy nie mam żadnej wzmianki, że nosze okulary. Ale od 3 lat już jeżdżę z okularami. W tym czasie miałam 3 kontrole i na żadnym mi Policjanci nic nie powiedzieli. Wiec albo nie zwrócili uwagi, albo po prostu mieli na to wylane. Co prawda mają prawo skierować cie na badania lekarskie, ale chyba nie chcą korzystać z tego przywileju.












    __________________________________________________________________________________________________________________________________
    Jestem kierowcą od 13 lat. Do tej pory jakoś udało się bez żadnego wypadku. Codziennie dojeżdżam do pracy jako księgowa. Wałbrzych na szczęście ma całkiem kulturalnych kierowców, dlatego nie ma u nas tylu wypadków.
    Ostatnio edytowane przez orongedu ; 30-06-16 o 12:32

  14. #14
    KrzychuB
    Gość

    Domyślnie

    Przy okularach to chodzi bardziej i terminowe prawa jazdy, po to żeby "zmusić" do kontroli wzroku wtedy

Tagi dla tego tematu

Zakładka

Zakładka

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •