Skoda Fabia Kombi 2002. Silnik MPI 1.4 ma swoje wady i zalety. Wady to słaba dynamika i nie najmniejsze zużycie paliwa. Zaletą jest bezawaryjność (jeździłem w zakresie przebiegu 160 kkm do 210 kkm bez awarii) i łańcuch rozrządu (nie ma strachu, że zaniedbany pęknie i zniszczy silnik).

Maksymalna prędkość jaką można osiągnąć to gdzieś koło 160 km/h, aczkolwiek auto już przy 150 auto się mocno poci. Przy 140 rozpoczyna się niezbyt przyjemne wycie silnika.

Spalanie: trasa co najmniej 6,5 litra przy małym obciążeniu. Przy dużym (4-5 osób w aucie, bagaże) co najmniej 7 i auto przymulone bardziej niż zazwyczaj. Miasto (Kraków, korki bardzo często) to u mnie oscylowało zawsze około 10 l (jazda z bez oszczędzania paliwa), przy przyuczeniu się do ecodrivingu spadło do 9 l.

Ceny części w dużej mierze śmieszne. Oryginalny komplet rozrządu dla tego silnika kosztuje 65 zł! Za wymianę kompletu zawieszenia z przodu (amortyzatory oryginalne, poduszki, łożyska) + łączniki stabilizatora zapłaciłem z robocizną 750 zł (części 630 zł).

Korozja niestety w kombi atakuje okolice zawiasów tylnej klapy - najwyraźniej brak tam zabezpieczenia. Oprócz tego również zabrązawiają się progi z przodu.

Poważniejszych problemów z autem brak. W zimie nie polecam zaciągać ręcznego - potrafi zapiec się na amen. Czasem padnie czujnik świateł stopu - kosztuje kilkadziesiąt złotych i można wymienić samemu. Zdarza się, że zaszwankuje tylni spryskiwacz szyb po zimie.

Zawieszenie z tyłu jest dość trwałe, przez 50 tys. km nie wymieniałem nic. Z przodu w tym roku musiałem wymienić - było zmasakrowane, co było czuć na każdym przejechanym metrze.

Ogólnie auto mogę polecić. Nigdy przez prawie 5 lat mnie nie zawiodło. Można być pewnym, że uruchomi się i dowiezie do celu. Jest w stanie wiele wybaczyć. Idealne dla ignoranta, który tylko leje benzynę i jeździ, no i zmieni olej raz do roku płyn hamulcowy co dwa lata . Znaleźć jako tako wyposażone nie jest łatwo. Aktualnie jeżdżę jeszcze totalnym golasem, w zasadzie gdyby nie brak klimatyzacji to nie wymieniałbym, aczkolwiek przede wszystkim ze względu na bezawaryjność i tani serwis.