Strona 32 z 44 PierwszyPierwszy ... 2228293031323334353642 ... OstatniOstatni
Poka¿ wyniki od 466 do 480 z 649

Temat: Jak nie daæ siê oszukaæ na podatku VAT przy kupnie sprowadzanego auta

  1. #466
    Znawca tematu Avatar takietam
    Zarejestrowany
    pa¼ 2010
    Sk±d
    Olsztyn
    Postów
    3,694
    Podziêkowano Thanks Given 
    1,658
    Podziêkowano Thanks Received 
    0
    Podziêkowano
    _______
    Si³a Reputacji
    17

    Domy¶lnie

    Powo³ywanie siê w jakiejkolwiek rozmowie na informacje z Internetu czêsto wywo³uje podobne reakcje.
    Akurat ten sprzedawca ze ¦widnicy chyba ju¿ u nas go¶ci³, st±d pewnie jego nerwy.
    Je¿eli pamiêtamy, ¿e wszyscy jeste¶my pomyleni, to tajemnice znikaj±, a ¿ycie staje siê zrozumia³e.
    www.ogloszenia-motoryzacyjne.net

  2. #467
    lons
    Go¶æ

    Domy¶lnie

    Nerwy ma bo kreci?

  3. #468
    Znawca tematu Avatar takietam
    Zarejestrowany
    pa¼ 2010
    Sk±d
    Olsztyn
    Postów
    3,694
    Podziêkowano Thanks Given 
    1,658
    Podziêkowano Thanks Received 
    0
    Podziêkowano
    _______
    Si³a Reputacji
    17

    Domy¶lnie

    Bez wiedzy jak kupi³ auto mo¿na tylko zgadywaæ.
    Jednak nie jest to chyba nasz znajomy Transporter, numer telefonu inny.
    http://bez-wypadkowe.net/showthread....%C4%99t-na-VAT
    Je¿eli pamiêtamy, ¿e wszyscy jeste¶my pomyleni, to tajemnice znikaj±, a ¿ycie staje siê zrozumia³e.
    www.ogloszenia-motoryzacyjne.net

  4. #469
    shakur1996
    Go¶æ

    Domy¶lnie

    Cytat Napisa³ shakur1996 Zobacz post
    Mam tak± sytuacjê.
    1. samochód z Holandii w leasingu.
    2. komis niemiecki kupi³ ten samochód od firmy leasingowej. prawdopodobnie komis u Turka, ale pewno¶ci nie mam.
    3. komis sprzeda³ na podstawie prostej umowy po niemiecku polskiej osobie fizycznej, umowa zawarta w Berlinie. umowa wskazuje cenê w EUR, w pozycji VAT nie ma ¿adnej kwoty; nie zosta³a mi pokazana te¿ ¿adna faktura od komisu.
    4. polska osoba fizyczna zarejestrowa³a samochód na siebie i teraz sprzedaje go mi. wygl±da na to ¿e nabycie i sprzeda¿ przez Polaka dokonywane jest w ramach celów prywatnych czyli nie w ramach dzia³alno¶ci gospodarczej.

    Czy w takiej sytuacji jest problem z VAT? Rozumiem ¿e jest ryzyko ¿e komis nie odprowadzi³ w Niemczech VATu. Czy jednak niemiecki US bêdzie siê trudzi³ i prosi³ polskiego US by odzyskaæ 2 tys. EUR VATu; innymi s³owy czy w takiej sytuacji w ogóle jest ryzyko ¿eby próbowali ¶ci±gaæ VAT nie zap³acony w Niemczech ode mnie po nabyciu samochodu?
    Oczywi¶cie jest drugie ryzyko, ¿e pomimo tego ¿e nie wynika to z kwitów Polak naby³ to w ramach dzia³alno¶ci gospodarczej i poda³ NIP UE, a komis niemiecki zaraportowa³ tê sprzeda¿ jako wewn±trzewspólnotowa dostawa towarów i wtedy to Polak by³ zobowi±zany rozliczyæ VAT w Polsce.
    Czy jest jaka¶ mo¿liwo¶æ sprawdzenia czy ten komis niemiecki odpprowadzi³ VAT od sprzeda¿ lub zaraportowa³ tê sprzeda¿ jako WDT do Polski?

    BTW, jaki mo¿e byæ kosz regeneracji turbiny w Audi A4 B8 z 2011 r. w 2.0 TDI, koszt naprawy uszczelnienia skrzyni biegów i wymiana zaworu EGR. Tak mniej wiêcej, oczywi¶cie nie w ASO.
    Kto¶, co¶ pomo¿e? Z góry dziêki.

  5. #470
    Znawca tematu
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Postów
    2,370
    Podziêkowano Thanks Given 
    300
    Podziêkowano Thanks Received 
    0
    Podziêkowano
    _______
    Si³a Reputacji
    16

    Domy¶lnie

    W powy¿szej sytuacji z A4 2011r. powiniene¶ dostaæ FV 23%, koniec kropka, bez negocjacji. Je¶li osoba z punktu 4 jest/udaje osobê prywatn±, popro¶ o pokazanie faktury jak sam kupowa³. Równie¿ obligatoryjnie powinno byæ FV 23% a nie vat-mar¿a.
    Opinie, które napisa³em na forum, s± jedynie moimi przypuszczeniami oraz subiektywn± ocen±. To nie pewnik, w rzeczywisto¶ci mo¿e byæ inaczej.

    Tylko kompletny szaleniec/ignorant/laik popatrzy na auto z USA b±d¼ Szwajcarii.

  6. #471
    shakur1996
    Go¶æ

    Domy¶lnie

    ...PROSZÊ STOSOWAÆ SIÊ DO REGULAMINU...
    Je¿eli sprzedaje osoba prywatna to nie ma mowy o ¿adnej fakturze czy to 23% czy mar¿y. Jedynie co mnie zastanawia, ¿e na umowie z komisem nie by³o wyszczególnionej kwoty VAT co mo¿e oznaczaæ ¿e komis nie odprowadza VATu w Niemczech albo pomimo tego, ¿e niby osoba prywatna kupi³a to komis potraktowa³ to jako sprzeda¿ z "firm±" i nie opodatkowa³ tego VATem w Niemczech zak³adaj±c, ¿e Polak go ma odprowadziæ. W pierwszej sytuacji zastanawiam czy rzeczywi¶cie niemiecki US bêdzie ¶ciga³ za niemiecki VAT w Polsce (szczerze w±tpiê, no i co wa¿niejsze niezap³acenie VATu w Niemczech to przestêpstwo skarbowe w Niemczech a nie w Polsce tym samym polski US nie powinien mieæ uprawnieñ zajmowaæ auta na poczet czego¶ co w Polsce nie jest przestêpstwem w tym przypadku). W drugiej interpretacji stanu (czyli ¿e jednak by³o to nabycie w ramach dzia³alno¶ci) to rzeczywi¶cie móg³by byæ problem bo to znaczy³oby ¿e mój sprzedaj±cy naby³ w ramach dzia³alno¶ci czyli pewno kupi³ w kwocie netto, komis niemiecki wykaza³ jako WDT, wiêc VAT powinien by³ byæ zap³acony w Polsce przy sprowadzeniu, a pewno nie by³. W takiej sytuacji pe³na zgoda ¿e teraz powinien sprzedawaæ z 23% VAT. ¯eby wykluczyæ te drugie rozumienie sytuacji czy da siê jako¶ sprawdziæ jak komis niemiecki potraktowa³ transakacjê VATowsko? Czy da siê z US polskiego wydobyæ info czy w zestawieniach WDT z Niemiec nie ma dostawy tego autka, które mnie interesuje, szukaj±c po nr VIN?
    Ostatnio edytowane przez mpDante ; 22-05-15 o 16:59

  7. #472
    lons
    Go¶æ

    Oko

    Cytat Napisa³ Jakoob Zobacz post
    W powy¿szej sytuacji z A4 2011r. powiniene¶ dostaæ FV 23%, koniec kropka, bez negocjacji. Je¶li osoba z punktu 4 jest/udaje osobê prywatn±, popro¶ o pokazanie faktury jak sam kupowa³. Równie¿ obligatoryjnie powinno byæ FV 23% a nie vat-mar¿a.
    Po dwoch zdaniach z nim wiedzia³em, ze wali wa³ek. Wystarczy zadaæ jedno niewygodne pytanie i zaczynaja kln±c. Jak us³ysza³em, ze nie trzeba placic ¿adnego vatu tylko podatek od "luksusu" ktory on zap³aci³ to nie wiedzia³em czy mam sie ¶miaæ czy p³akaæ.

  8. #473
    Znawca tematu
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Postów
    2,370
    Podziêkowano Thanks Given 
    300
    Podziêkowano Thanks Received 
    0
    Podziêkowano
    _______
    Si³a Reputacji
    16

    Domy¶lnie

    Cytat Napisa³ shakur1996 Zobacz post
    Je¿eli sprzedaje osoba prywatna to nie ma mowy o ¿adnej fakturze czy to 23% czy mar¿y.
    Nie rozumiesz W takim przypadku kwestia jak ta osoba kupi³a a nie sprzedaje i tu ci±gle FV 23% jest nieunikniona. Punkt pierwszy z postu #469 definitywnie rozwi±zuje sprawê, ca³y dalszy Twój wywód (bez obrazy oczywi¶cie) to takie przedwyborcze dywagacje
    Ostatnio edytowane przez Jakoob ; 22-05-15 o 21:01
    Opinie, które napisa³em na forum, s± jedynie moimi przypuszczeniami oraz subiektywn± ocen±. To nie pewnik, w rzeczywisto¶ci mo¿e byæ inaczej.

    Tylko kompletny szaleniec/ignorant/laik popatrzy na auto z USA b±d¼ Szwajcarii.

  9. #474
    Znawca tematu Avatar Andrebar
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Sk±d
    £ód¼ - Heidelberg
    Postów
    4,718
    Podziêkowano Thanks Given 
    1,084
    Podziêkowano Thanks Received 
    3
    Podziêkowano
    _______
    Si³a Reputacji
    18

    Domy¶lnie

    Widz±c ten owczy pêd do zakupu TANIEJ ( m³odszych aut i niekiedy w 90% WYRA¬NIE strzelonych na VAT ) ja to bym podsumowa³ tak ;
    1- Nasze Forum jedynie ostrzega i informuje o mo¿liwych konsekwencjach takiego zakupu oraz wskazuje jak szukaæ i czego wymagaæ od sprzedawcy
    2- je¶li nie ma bata i polskie przepisy dopuszczaj± tak± sprzeda¿ to znaczy ,¿e na razie bata nie ma - co nie znaczy ,¿e siê nie znajdzie za jaki¶ czas a wtedy tak naprawdê to gówno mnie to obchodzi z kogo i jak bêd± owy VAT ¶ci±gali

    3- zapewne wiêkszo¶æ kupuj±cych auta ma ju¿ 18 lat skoñczonych - wiêc prawnie odpowiadaj± za swoje wybory - nie ma ,¿e Tata z Mam± ( czyt.- Forum) we¼mie na klatê podpowiedzi w dobrej wierze czy nietrafione wskazówki .

    Moim zdaniem TEMAT ju¿ dawno siê wyczerpa³ .... 2/3 z tego tematu powinno trafiæ do zwyk³ych ocen przy zakupie - zostawiæ tylko istotê sprawy .
    Nie wiem kto przerobi 32 strony zanim wrzuci "swój problem" . który w 2/3 jest taki sam jak pozosta³e - jak widaæ ka¿dy chce mieæ indywidualn± odpowied¼ - a to bodaj¿e w innym Temacie rozdrabniamy ......no chyba ,ze w TYM
    Cz³owiek m±drzeje z wiekiem....szkoda tylko ¿e z wiekiem od trumny

  10. #475
    shakur1996
    Go¶æ

    Domy¶lnie

    Cytat Napisa³ Jakoob Zobacz post
    Nie rozumiesz W takim przypadku kwestia jak ta osoba kupi³a a nie sprzedaje i tu ci±gle FV 23% jest nieunikniona. Punkt pierwszy z postu #469 definitywnie rozwi±zuje sprawê, ca³y dalszy Twój wywód (bez obrazy oczywi¶cie) to takie przedwyborcze dywagacje
    Trochê w tych tematach VAT jest pomieszania z popl±taniem.

    Je¿eli sprzedaje osoba prywanta, nie w ramch dzia³alno¶æi, to nie mam mowy o wystawianiu ¿adnej faktury VAT przy sprzeda¿y. Pisanie ¿e jest tam VAT bo wcze¶niej powinien by³ byæ VAT to lekko mieszanie tematów.
    Prawo podatkowe nie jest moj± specjalizacj± aczkolwiek z uwagi na swoj± profesjê wiem jak dzia³a VAT. Je¿eli VAT by³ nale¿ny wcze¶niej to albo pojawi³ siê przy sprowadzeniu auta do PL (móg³by siê pojawiæ je¿eli komis potraktowa³ sprzeda¿ jako WDT a to mog³o wyst±piæ kiedy mój sprzedaj±cy kupi³ jednak w ramach dzia³alno¶ci co równie¿ oznacza³oby ¿e teraz by te¿ sprzedawa³ w ramach dzia³alno¶ci) albo pojawi³ siê w Niemczech (przy za³o¿eniu ¿e nabycie by³o dla celów prywatnych). Je¿eli by³ nale¿ny przy sprowadzeniu to mój sprzedaj±cy zobowi±zany by³ go odprowadziæ, to jednak nie oznacza, ¿e ma obowi±zek wystawiæ mi teraz fakturê - je¿eli sprzedaje jako osoba prywatna, a nie w ramach dzia³alno¶ci, to nie ma mowy o ¿adnej fakturze. Dokonujecie pewnego skoku my¶lowego, ¿e je¿eli kto¶ teraz wystawie fakturê VAT 23% to za³atwia temat VATu przy sprowadzeniu. Przy nabyciu od osoby prywatnej to nie ma zastosowania. Natomiast przy nabyciu od komisu te¿ to nie ma zastosowania - dlaczego? Dlatego ¿e je¿eli przy ¶ci±gniêciu komis powinien by³ odprowadziæ VAT to teraz wystawienie przez niego faktury na sprzeda¿ nie sanuje tego, w tej sytuacji bowiem mamy do czynienia z dwiema czynno¶ciami opodatkowanymi - pierwsza to sprowadzenie auta, a druga to sprzeda¿ auta kupuj±cemu. W przypadku komisu ró¿nica w stosunku do nabycia auta od osoby prywatnej jest taka, ¿e przy sprzeda¿y komis musi wystawiæ fakturê a prywatna wrêcz nie ma prawa.
    Mnie za¶ interesuje Wasza wiedza praktyczna w temacie mo¿liwo¶ci ¶cigania za niemiecki VAT w Polsce (zak³adam, ¿e jednak mój sprzedaj±cy naby³ nie w ramach dzia³alno¶ci gospodarczej wiêc ¿adnego VATu w Polsce do zap³aty nie by³o; jedynie powinien by³ byæ odprowadzony VAT niemiecki przez niemiecki komis, który prawdopodobnie jednak nie by³ odprowadzony) oraz czy da siê potwierdziæ jak dana transakcja zosta³a potraktowana dla celów VAT w Niemczech.

    W sumie piszê o tym tylko dla potomnych, bo przez weekend rozmy¶li³em siê na temat zakupu tego auta, i bêdê szuka³ z "dobr± dokumentacj±".
    Ostatnio edytowane przez shakur1996 ; 25-05-15 o 12:45

  11. #476
    Znawca tematu
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Postów
    2,370
    Podziêkowano Thanks Given 
    300
    Podziêkowano Thanks Received 
    0
    Podziêkowano
    _______
    Si³a Reputacji
    16

    Domy¶lnie

    Nie mówiê z³o¶liwie ale w dalszym ci±gu nie czytasz ze zrozumieniem Wróæ do mojego postu #470 a potem #473 i czytaj tyle razy, a¿ zrozumiesz o czym mówi³em Nie twierdzê, ¿e to co napisa³e¶ w po¶cie #475 jest bezwarto¶ciowe, to po prostu nijak nie pasuje do tego co Ci próbowa³em podpowiedzieæ.

    Powiedz te¿ tak szczerze - zada³e¶ sobie trud przeczytania choæby po³owy tego tematu?

    Dobrze, ¿e ju¿ szukasz z porz±dnymi papierami - tym samym nie wtopisz.

    Dok³adniej ju¿ Ci nie wyt³umaczê - ja a w zasadzie po³owa forum w tym w±tku o mo¿liwej historii tego auta, Ty upar³e¶ siê koñcówkê uk³adanki z osob± prywatn± Je¶li faktycznie ostatnia jest osoba prywatna, to NIE OZNACZA ¿e wcze¶niej nie by³o przekrêtu je¶li to w miarê ¶wie¿y ex leasing.

    Tyle z mojej strony, powodzenia w poszukiwaniach.
    Opinie, które napisa³em na forum, s± jedynie moimi przypuszczeniami oraz subiektywn± ocen±. To nie pewnik, w rzeczywisto¶ci mo¿e byæ inaczej.

    Tylko kompletny szaleniec/ignorant/laik popatrzy na auto z USA b±d¼ Szwajcarii.

  12. #477
    Starszy u¿ytkownik Avatar Mariianek
    Zarejestrowany
    pa¼ 2011
    Sk±d
    Belgia/Szczecin okazjonalnie.
    Postów
    223
    Podziêkowano Thanks Given 
    39
    Podziêkowano Thanks Received 
    0
    Podziêkowano
    _______
    Si³a Reputacji
    13

    Domy¶lnie

    A sednem sprawy jest to ze obci±¿enie wisi na poje¼dzie, nie na jednostce ¿yj±cej, ile by tych transakcji i jakiego rodzaju w miedzy czasie nie by³o.
    Moja pasja to Zoom - Zoom
    ¯ycie jest jak gówno na kole...raz na górze, raz na dole...

  13. #478
    U¿ytkownik Avatar czarodziej_z_p³ocka
    Zarejestrowany
    lut 2011
    Sk±d
    P³ock
    Postów
    83
    Podziêkowano Thanks Given 
    1
    Podziêkowano Thanks Received 
    0
    Podziêkowano
    _______
    Si³a Reputacji
    14

    Domy¶lnie

    Cytat Napisa³ michalpoti Zobacz post
    Witam,
    Na allegro wiêkszo¶æ aut w dobrych cenach to vat-marza. Czy wszystko z przekretem?
    Faktura VAT mar¿a to nie jest przekrêt. Jest to jedna z metod opodatkowania sprzeda¿y komisowej. Sprzedaj±cy ma obowi±zek opodatkowania wy³±cznie ró¿nicy pomiêdzy cen± zakupu a cen± sprzeda¿y, czyli w³a¶nie mar¿y.

    Wa³ek o którym my¶lisz polega na tym:

    Przy sprzeda¿y samochodów w oparciu o metodê VAT mar¿a mo¿na czasami spotkaæ nieuczciwych sprzedawców. Problem ten dotyczy aut sprowadzanych z Unii Europejskiej. Je¿eli sprzeda¿y dokonuje firma zagraniczna, a odbiorc± jest przedsiêbiorca, który posiada europejski numer NIP, stosowana do takiej transakcji stawka wynosi 0 %. Jest to bowiem po stronie sprzedawcy tzw. wewn±trzwspólnotowa dostawa towarów (WDT, art. 13 Ustawy o VAT). Podatek VAT od takiego zakupu powinien byæ zap³acony w Polsce. Je¿eli jednak nabywca samochodu szybko dokona jego sprzeda¿y rozliczaj±c siê w oparciu o metodê VAT mar¿a lub dokona tego za po¶rednictwem komisanta, to obowi±zek zap³aty podatku VAT pojawi siê ju¿ u ostatecznego nabywcy. Organy podatkowe potrzebuj± bowiem kilku miesiêcy aby sprawdziæ, czy samochód opodatkowany jest jako WDT u sprzedawcy i wówczas przy braku zap³aty podatku w Polsce rozpoczn± poszukiwania nabywcy. Nieuczciwy przedsiêbiorca z NIPem unijnym najczê¶ciej jest trudny do znalezienia i odpowiedzialno¶æ ponosiæ bêdzie ostateczny nabywca.
    Co wiêcej, komisant nie ponosi odpowiedzialno¶ci przy takiej transakcji, nie jest bowiem zobowi±zany do sprawdzania, jak wcze¶niej by³ rozliczany zakup przez komitenta, który zleca mu po¶rednictwo przy sprzeda¿y. Z kolei nabywca, w oparciu o otrzyman± fakturê, umowê i inne dokumenty, mo¿e legalnie zakupiony pojazd zarejestrowaæ.


    ¼ród³o: pit.pl

  14. #479
    Znawca tematu Avatar Andrebar
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Sk±d
    £ód¼ - Heidelberg
    Postów
    4,718
    Podziêkowano Thanks Given 
    1,084
    Podziêkowano Thanks Received 
    3
    Podziêkowano
    _______
    Si³a Reputacji
    18

    Domy¶lnie

    No i "czarodziej" jest jedn± z niewielu osób po których bym siê spodziewa³ potwierdzenia tego co choæby napisa³em 04.maja we wpisie #427 .

    Ludzie nie "siedz±cy" w temacie po prostu nawet nie kumaj± o czym siê pisze

    Tylko pamiêtajmy ,¿e to nie usprawiedliwia KOMISÓW bo w wiêkszo¶ci one po prostu wspó³pracuj± z tym przekrêtem - ale alibi maj± mocne
    Cz³owiek m±drzeje z wiekiem....szkoda tylko ¿e z wiekiem od trumny

  15. #480
    Moderator Avatar Tytan
    Zarejestrowany
    pa¼ 2010
    Sk±d
    3M
    Postów
    16,353
    Podziêkowano Thanks Given 
    3,373
    Podziêkowano Thanks Received 
    206
    Podziêkowano
    _______
    Si³a Reputacji
    10

    Domy¶lnie

    Czy¿by w koñcu konkretny przyk³ad.
    http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/...t-n91125.html#

Tagi dla tego tematu

Zak³adka

Zak³adka

Uprawnienia

  • Nie mo¿esz zak³adaæ nowych tematów
  • Nie mo¿esz pisaæ wiadomo¶ci
  • Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników
  • Nie mo¿esz edytowaæ swoich postów
  •