Bardzo proszę o poradę jak wygląda rejestracja samochodu sprowadzonego z EU.
Nie mam czasu, żeby wziąć wolne w robocie, pojechać do urzędu i dowiedzieć sie, że nie wszystkie papierki mam gotowe. Potrzebuję to załatwić raz a dobrze.

Na stronie Wydziału Komunikacji stosownego urzędu przeczytałem, że muszę dostarczyć:

-Dowód własności pojazdu.
-Dowód i tablice rejestracyjne, jeżeli pojazd był już zarejestrowany.
-Dowód pozytywnego wyniku badania technicznego pojazdu.
-Karta pojazdu (jeżeli była wydana).
- Dotychczasowy dowod rejestracyjny, w przypadku zgłoszenia do pierwszej rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy.
- Dokument potwierdzajacy zapłatę akcyzy i podatku VAT jeżeli samochód osobowy został sprowadzony z Unii Europejskiej.
- Dowód opłaty recyklingowej.
- Polisa OC (do wglądu).

W dwóch punktach mam wątpliwości.

1) Jeśli samochód był zarejestrowany w EU i miał dowód rejestracyjny wraz z ważnym przeglądem technicznym, to czy muszę robić jakieś dodatkowe badanie? Czy nie przepiszą mi tego, co było w dowodzie zagranicznym?

2) No i druga sprawa dotyczy OC. Jak mam pokazać ważne OC, skoro nie mam zarejestrowanego pojazdu? Jest on wymeldowany w kraju pochodzenia, tam nie ma juz OC, a w Polsce nie ma jeszcze, bo nie jest zarejestrowany. Jakieś błędne koło, albo czegoś nie rozumiem.
A może muszę ubezpieczyć samochód przed zarejestrowaniem??? Tylko jak i na jakie numery?