Strona 1 z 5 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 62

Temat: Rejestracja samochodu sprowadzonego z EU

Hybrid View

Poprzedni Post Poprzedni Post   Nastepny Post Nastepny Post
  1. #1
    inhalt
    Gość

    Domyślnie Rejestracja samochodu sprowadzonego z EU

    Bardzo proszę o poradę jak wygląda rejestracja samochodu sprowadzonego z EU.
    Nie mam czasu, żeby wziąć wolne w robocie, pojechać do urzędu i dowiedzieć sie, że nie wszystkie papierki mam gotowe. Potrzebuję to załatwić raz a dobrze.

    Na stronie Wydziału Komunikacji stosownego urzędu przeczytałem, że muszę dostarczyć:

    -Dowód własności pojazdu.
    -Dowód i tablice rejestracyjne, jeżeli pojazd był już zarejestrowany.
    -Dowód pozytywnego wyniku badania technicznego pojazdu.
    -Karta pojazdu (jeżeli była wydana).
    - Dotychczasowy dowod rejestracyjny, w przypadku zgłoszenia do pierwszej rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy.
    - Dokument potwierdzajacy zapłatę akcyzy i podatku VAT jeżeli samochód osobowy został sprowadzony z Unii Europejskiej.
    - Dowód opłaty recyklingowej.
    - Polisa OC (do wglądu).

    W dwóch punktach mam wątpliwości.

    1) Jeśli samochód był zarejestrowany w EU i miał dowód rejestracyjny wraz z ważnym przeglądem technicznym, to czy muszę robić jakieś dodatkowe badanie? Czy nie przepiszą mi tego, co było w dowodzie zagranicznym?

    2) No i druga sprawa dotyczy OC. Jak mam pokazać ważne OC, skoro nie mam zarejestrowanego pojazdu? Jest on wymeldowany w kraju pochodzenia, tam nie ma juz OC, a w Polsce nie ma jeszcze, bo nie jest zarejestrowany. Jakieś błędne koło, albo czegoś nie rozumiem.
    A może muszę ubezpieczyć samochód przed zarejestrowaniem??? Tylko jak i na jakie numery?

  2. #2
    Admin Forum Avatar mpDante
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Skąd
    dolnośląskie
    Postów
    4,071
    Podziękowano Thanks Given 
    1,821
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    10

    Domyślnie

    1. Tak, badanie techniczne jest ważne.

    2. OC pokazujesz przy odbiorze stałego dowodu rejestracyjnego, więc masz nawet 30 dni na jego ubezpieczenie.
    # Szanuj moderatora swego, bo możesz mieć gorszego #
    - Inspekcje @ dolnośląskie -

    Problem z Lenovo? Wesprzyj akcję FB Uwaga na Lenovo

  3. #3
    inhalt
    Gość

    Domyślnie Dzięki

    Bardzo dziękuję za informację.
    W takim razie już wiem jak zarejestrować. Mam tylko nadzieje, że w moim urzędzie nie będzie jakiejś "nieoczekiwanej interpretacji" pani Ziuty.

  4. #4
    Starszy użytkownik Avatar liliotom
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Postów
    209
    Podziękowano Thanks Given 
    104
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    14

    Domyślnie

    Dodam mały kalkulator opłat z objaśnieniami:
    http://autokalkulator.pl/
    Ostatnio edytowane przez liliotom ; 19-03-11 o 10:30
    Wszystkie spostrzeżenia to tylko sugestie, mogące nie mieć potwierdzenia w rzeczywistości Ten się nie myli kto nic nie robi
    _________________________

  5. #5
    Lesioo
    Gość

    Domyślnie

    Ubezpieczyć trzeba w dniu rejestracji(samochodu sprowadzonego)! Za zwłoke jest kara od UFG. A przegląd przepiszą jeśli jest ważny więcej niż rok.

  6. #6
    Znawca tematu Avatar Andrebar
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Skąd
    Łódź - Heidelberg
    Postów
    4,718
    Podziękowano Thanks Given 
    1,084
    Podziękowano Thanks Received 
    3
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    18

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o ważność badania techn. auta prowadzonego to trochę źle koledzy interpretujecie przepisy ....które przynajmniej tu w łódzkim WK są stosowane ....krótko - z każdym autem trzeba się udać na przegl przedrejestracyjny ( nawet z zameldowanym w EU) na tzw. "doprzegląd " za ok 50zł a jeśli auto jest wymeldowane ( w 98% tak jest) to nawet jeśli posiada ważne bad.techn. to b/wzg. na jego ważność i tak trzeba się poturlać na owy przegląd do polskiej upoważnionej OSKP. . ...i jakoś nie chce jak narazie być inaczej
    PS;
    honorowanie przegl techn zagranicznych jest tylko ściemą !!! ...bo i tak musisz zrobić owy "doprzegląd" - celem wpisania w pewne rubryki pewnych wartości które nie są wpisane w zagraniczym dow.rejestr. ...kumacie ściemę i dbałość o szczegóły?
    Człowiek mądrzeje z wiekiem....szkoda tylko że z wiekiem od trumny

  7. #7
    inhalt
    Gość

    Domyślnie

    Przeglądu nie wymagano - był jeszcze zagraniczny ważny na ponad rok.
    OC nie wymagano tylko poinformowano mnie, że muszę to załatwić tego samego dnia - mam pokazać przy odbiorze normalnego, stałego dowodu.
    Pozostałe dokumenty jak w opisie z pierwszego postu.

  8. #8
    Znawca tematu Avatar Andrebar
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Skąd
    Łódź - Heidelberg
    Postów
    4,718
    Podziękowano Thanks Given 
    1,084
    Podziękowano Thanks Received 
    3
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    18

    Domyślnie

    No to mamy Amerykę całą gębą ...co Stan to obyczj i inne prawo .....tablice też musiałeś oddać ?? czy wystarczyło oświadczenie , że auto przyjechało na lawecie?? Bo tu w Łódzkim i okolicy prawo Białorusi jest stosowane
    Qrwa gdzie ja jestem zameldowany w tej POmrocznej?? .....chyba się wymelduję na stałe z tego idioto-stanu !
    Człowiek mądrzeje z wiekiem....szkoda tylko że z wiekiem od trumny

  9. #9
    inhalt
    Gość

    Domyślnie

    Tablice oddałem bo miałem. Nie mam pojęcia czy by wystarczyło oświadczenie. Nie próbowałem, bo nie zbieram złomu i stare blachy mi nie są potrzebne.
    Wszystko odbyło się zgodnie z informacjami ze strony internetowej urzędu.
    Nie byłem pewien jak je rozumieć i dlatego założyłem ten wątek. Teraz już wiem jak to u nas działa. A gdzie indziej ... cóż ...

    Dziękuję za wszystkie podpowiedzi.

  10. #10
    Admin Forum Avatar mpDante
    Zarejestrowany
    wrz 2010
    Skąd
    dolnośląskie
    Postów
    4,071
    Podziękowano Thanks Given 
    1,821
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    10

    Domyślnie

    @andrebar: Może twój problem z tablicami jest taki, że jak musisz zrobić ten "doprzegląd", to diagnosta wpisuje tam tablice (zagraniczne) z auta... inaczej POWINNO wystarczyć oświadczenie.

    Pamiętam, jak sam palnąłem głupa w urzędzie, gość chciał tablice... to mówię, że nie było... a on mi pokazał, że na papierach z przeglądu są wpisane

    Co do ubezpieczenia, to u nas jest tak, że trzeba przynieść polisę przy odbiorze "twardego" dowodu rejestracyjnego.
    # Szanuj moderatora swego, bo możesz mieć gorszego #
    - Inspekcje @ dolnośląskie -

    Problem z Lenovo? Wesprzyj akcję FB Uwaga na Lenovo

  11. #11
    unfaller
    Gość

    Domyślnie

    Nie, mylisz pojęcia. Każdy urząd w kraju obecnie chce tablice jeżeli auto zostało na nich przywiezione bądź diagnosta wpisał ich numer w zaświadczeniu o przebytym badaniu technicznym. Jezeli brak tablic, każdy urząd chce oświadczenie importera iż samochód został sprowadzony na lawecie. I tu ciekawostka - im dalej na Wschód tym głupiej, kilka urzędów z podlaskiego chce numer lawety na której sprowadzono samochód oraz dane kierowcy. Tylko dlatego że kierownikiem czy naczelnikiem jest jakiś matoł, te dane chyba niby mają słuzyć weryfikacji danych i straszeniu szarej strefy, w praktyce ne jest do niczego potrzebne, zbieranie papierków, komedia Miś.

    Tak jak pisze Andrzej, co urzad to obyczaj, po wejsciu rozporzadzenia odnośnie honorowania zagranicznych przeglądów zrobił się problem i ogólnie lepiej go sobie wcześniej zrobić. Problemy dotyczą interpretacji daty wazności przeglądu (np.niemiecki ma jedynie datę miesięczną, u nas jest dzienna), nacisków na osie w innych jednostkach, dalej - jeżeli przegląd jest ważny dłużej niż rok, dla auta starszego niż 5 lat w PL nie ma możliwości jego uznania do pierwotnej daty itp itd. Ja w trosce o klientów zrobiłem sobie nawet wykaz urzędów honorujących przeglądy i tych stwarzajacych problemy. Aby było śmieszniej rozbieżne stanowiska dotyczą nawet urzędów działających w obrębie tego samego organu.

    Cieszę się że udało się zarejestrować auto bez schodów w okienku

  12. #12
    Znawca tematu Avatar tradelux
    Zarejestrowany
    paź 2010
    Skąd
    Katowice, Kraków
    Postów
    5,568
    Podziękowano Thanks Given 
    91
    Podziękowano Thanks Received 
    5
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    19

    Domyślnie

    Ja w Poznaniu miałem raz zabawną sytuację, że auto nie mogło być zarejestrowane, ponieważ opłata recyklingowa została wykonana z konta bankowego zamiast na Poczcie Polskiej
    ---

    Facebook: www.facebook.com/TradeLUX.samochody
    Otomoto: trade-lux.otomoto.pl
    Login na allegro: trade-lux

  13. #13
    unfaller
    Gość

    Domyślnie

    Dobre. Slyszalem o przypadkach, gdzie nie honorowano innych wplat niz w banku w budynku wydzialu komunikacji, chyba w Gliwicach.

  14. #14
    Znawca tematu Avatar tradelux
    Zarejestrowany
    paź 2010
    Skąd
    Katowice, Kraków
    Postów
    5,568
    Podziękowano Thanks Given 
    91
    Podziękowano Thanks Received 
    5
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    19

    Domyślnie

    Cytat Napisał unfaller Zobacz post
    ...
    Też to przerabiałem, że wpłata musiała być w okienku oddziału banku przy wydziale rej. za drobną opłatą 2,5zł
    Ostatnio edytowane przez mpDante ; 25-03-11 o 12:27
    ---

    Facebook: www.facebook.com/TradeLUX.samochody
    Otomoto: trade-lux.otomoto.pl
    Login na allegro: trade-lux

  15. #15
    inhalt
    Gość

    Domyślnie Uznawanie przeglądu - podstawa prawna???

    Mam jeszce pytanie do doświadczonych prawników samochodowych odnośnie uznawania przeglądu zagranicznego.

    Czy może ktoś podać konkretną podstawę prawną (nazwa aktu normatywnego, artykuł itd.) nakazującą uznawanie zagranicznego przeglądu technicznego? Byłbym zobowiązany.
    Niby KE wymusiał na Polsce to uznawanie, ale gdzie to konkretnie jest w prawie?

Strona 1 z 5 12345 OstatniOstatni

Tagi dla tego tematu

Zakładka

Zakładka

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •