Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 16 do 19 z 19

Temat: Nowy z salonu, a już powypadkowy - ciekawe zagadnienia prawno techniczne

  1. #16
    Starszy użytkownik Avatar moto-rzeczoznawcy
    Zarejestrowany
    lut 2014
    Skąd
    Łódź i województwo
    Postów
    491
    Podziękowano Thanks Given 
    18
    Podziękowano Thanks Received 
    3
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    11

    Domyślnie

    Wydaje mi się że każdy z was/nas ma rację.
    1.Punkt widzenia "ludzi z branży" - w tym również mój
    Jeżeli samochód (fabrycznie nowy)jest dobrze naprawiony (mówimy o błędach lakierniczych) ,to fakt czy powłoka lakierowana ma 100 czy 200 um nie ma dla mnie żadnego znaczenia. I wynika to z zasad użytkowania samochodu
    2.Punkt widzenia konsumenta/nabywcy
    Bez względu na to o ile grubość powłok lakierowanych odbiega od std producenta sprzedaż samochodu w cenie katalogowej jest nie do przyjęcia. Powodów jest kilka , m.in. rynkowy ubytek wartości , gwarancja producenta na korozję (i lakier).
    Tylko świadomy zakup ze znacznym (10-20%) rabatem ma w tym przypadku sens.

    Spór sądowy niezależnie od czasu swojego trwania jest (teoretycznie) do wygrania przez powoda. Sąd waży materiał dowodowy w sprawie. Materiałem dowodowym jest opinia techniczna biegłego. Jeżeli biegły nie jest bezterminowym użytkownikiem samochodu demo u pozwanego ,to można liczyć ,że zajmie obiektywne stanowisko. Udowodni w swoim opracowaniu z jakiej technologii lakierowania nadwozi/elementów korzysta dany producent i jaka w związku z tym jest osiągana średnia grubość powłok lakierowanych (w zależności od lokalizacji). Odnosząc przedmiot sporu do w/w danych nie jest trudno udowodnić ,że samochód pomimo swojej sprawność ( patrz p-kt 1) nie spełnia norm konsumenckich (patrz punkt 2).
    Zakończenie opinii przez biegłego w/w konkluzją jest ostateczne i daje sądowi argument do rozpatrzenia sporu na korzyść powoda.
    Żeby jednak uniknąć takiej ekwilibrystyki ,polecam przed zakupem/zaliczkowaniem wybranego (nowego) samochodu odżałować drobną kwotę na miernik lub udział rzeczoznawcy przy oglądaniu auta.


    [B]Oceny techniczne pojazdów

    Małe odszkodowanie ,złe wyliczenia ...? -> Bezpłatne analizy i konsultacje dla szkód komunikacyjnych

  2. #17
    Znawca tematu Avatar czeslaw555
    Zarejestrowany
    gru 2010
    Skąd
    POLSKA
    Postów
    3,421
    Podziękowano Thanks Given 
    123
    Podziękowano Thanks Received 
    4
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jakoob Zobacz post
    Czesław pisał jak dobrze kojarzę kiedyś o jakimś Mercedesie w Niemczech - jak wyszło, że maska drugi raz malowana w salonie to podał ASO do sądu. Jak coś pokręciłem, to Czesiek śmiało może mnie poprawić
    Tak było , znajomy mieszkający w Hamburgu (rodowity Niemiec o imieniu Helmut ), poprosił ( w skrócie to opiszę) o sprawdzenie jego nowego 2-3 miesięcznego na full wypasie E merca (skleroza, ile czasu go miał, upłynęło już trochę lat), wyszło że maska ma 190-240 mq (też dokładnie nie pamiętam ile) reszta Ori. Helmuta to jakoś nie ruszyło, ale po chyba 3 tygodniach zadzwonił do mnie i podziękował za sprawdzenie i poradę co może próbować zrobić. Miał fullcasco w którym to miał darmowe porady prawnika. Prawnik po usłyszeniu co wyszło z mierzeniem, wziął rzeczoznawce który potwierdził że maska była ponownie lakierowana. Prawnik i Helmut udali się do salonu Mercedesa w Hamburgu z opinią rzeczoznawcy. Salon nawet długo nie dyskutował, przyznał się że auto stało pod drzewem u nich i spadła na maskę duża gałąź (jak było naprawdę to nikt nie wie, może i tak właśnie) zaproponowali Helmutowi ugodę . Ugoda była chyba na 2000-2500€ + 3 kolejne serwisy okresowe całkowicie za darmo. Doszło do porozumienia za namową prawnika, Helmut był szczęśliwy ja uważałem wtedy i teraz też, że mógł więcej wygrać, ale to już przeszłość
    Pozdrawiam

  3. #18
    Znawca tematu Avatar takietam
    Zarejestrowany
    paź 2010
    Skąd
    Olsztyn
    Postów
    3,694
    Podziękowano Thanks Given 
    1,658
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    17

    Domyślnie

    O tych normach producenta to coś Krzysiek wklejał przy okazji Brawo 2 lata temu:
    http://bez-wypadkowe.net/showthread....=nowy+malowany

    Co jakiś czas temat wraca
    http://bez-wypadkowe.net/showthread....=nowy+malowany
    Jeżeli pamiętamy, że wszyscy jesteśmy pomyleni, to tajemnice znikają, a życie staje się zrozumiałe.
    www.ogloszenia-motoryzacyjne.net

  4. #19
    Starszy użytkownik Avatar Bull_Byk
    Zarejestrowany
    lut 2014
    Skąd
    Bytom
    Postów
    478
    Podziękowano Thanks Given 
    148
    Podziękowano Thanks Received 
    0
    Podziękowano
    _______
    Siła Reputacji
    11

    Domyślnie

    Ja tutaj zwroce uwage na punkt 2 o ktorym wspomina moto-rzeczoznawcy: jesli auto bylo 2 razy lakierowane, to kupujacy powinien o tym wiedziec a odpowiednia adnotacja powinna być zaznaczona w umowie sprzedaży. Jak gwrancja na lakier jest powiedzmy 5 lat po 2 cos zacznie rdzewiec puchnac, to zaloze sie, że ASO stwierdzi ze auto bylo byle jak lakierowane bo sa 2 warstwy a nie w ASO i gwarancja tego nie obejmuje. Można sobie iść do sądu, ale co kupujący udowodni?

    To samo co do auta w salonie - ludzie siadaja w brudnych butach tykaja to tego to owego, auto moga porysowac, ba moga uszkodzic tapicerke czego dealer moze nie zauwazyc. I ktos ma potem takie auto odbierac i czekac kolejny miesiac na wydanie zamówionego auta?

    Często na allegro telefony czy inne urzadzenia sa sprzedawane jako z wystawy za niższą kwotę, wybór należy do kupującego.

    Zreszta ustawa z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej w artykule 7 jest zapis:

    "Sprzedawca nie odpowiada za niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową, gdy kupujący w chwili zawarcia umowy o tej niezgodności wiedział lub, oceniając rozsądnie, powinien był wiedzieć. (...)."

    W przypadku powtórnie lakierowanego nie wie o tym bo nikt go nie informuje, ale tej niewiedzy nie udowodni.

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Tagi dla tego tematu

Zakładka

Zakładka

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •